english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Geotermální energetické zdroje v Ománu

V Ománu se od roku 2022 staví už jen obnovitelné zdroje energie. Vedle v současnosti dominantních solárních a větrných zdrojů má být do budoucna plně rozvinut potenciál i geotermálních zdrojů.

Globální technologická společnost SLB (dříve známá jako Schlumberger) byla v listopadu 2022 oslovena ománským ministerstvem energetiky a nerostů, aby vypracovala národní strategii rozvoje potenciálu geotermálních zdrojů v Ománu. Přitom spolupracuje se státním investičním fondem (Oman Investment Authority / OIA). Národní strategie bude založena na analýze dat z více než 7 000 ropných, plynových a vodních vrtů rozmístěných po celém Ománu. V první fázi využije SLB data z národní databáze (Oman Oil & Gas Data Repository / OGDR) a za pomoci nové digitální technologie a umělé inteligence posoudí potenciál geotermálních zdrojů. Ve druhé fázi pak SLB ve spolupráci s ománskými úřady hodlá provádět studie ekonomické proveditelnosti v jednotlivých lokalitách.

Geotermální energie je obnovitelný zdroj energie využívající teplo generované v zemském jádru. Tato tepelná energie se v některých místech nachází v relativně mělkých hloubkách zemské kůry. Podle nedávno zveřejněné studie Univerzity sultána Qaboose je v Ománu nejméně desítka lokalit, kde jsou tzv. nádrže s nízkou (70 – 90 °C) a střední (100 – 174 °C) entalpií, které nebyly vhodně prozkoumány.

Kontakt:

  • - Salim bin Nasser al Aufi, ministr energetiky a nerostů a
  • - Gavin Rennick, vedoucí oddělení New Energy Business ve společnosti SLB

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu