english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rh2network
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty na výrobu vodíku v Ománu

(Archivní článek, platnost skončena 06.12.2022 / 13:00.)

To, že se v Ománu daří obnovitelným zdrojům energie (OZE), dokládá množství projektů na výrobu zeleného vodíku. V Ománu se připravuje údajně největší projekt na výrobu zeleného vodíku na světě. V ománu je rozpracována již více jak desítka různých projektů, jichž se účastní přední společnosti z celého světa. Kromě čistého zeleného vodíku, který se má produkovat v Ománu opravdu ve velkém a vyvážet do celého světa, má Omán zájem vyrábět i tzv. modrý vodík ze zemního plynu s technologiemi zachycování a uskladňování CO2.

Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů energie – solárních elektráren. Naproti tomu tzv. "modrý vodík" je vyráběn ze zemního plynu s odloučením uhlíkové složky. Vodík - ať zelený či modrý - je pak využíván v palivových článcích nebo k přímému spalování v motorech. Z důvodu snadnější přepravy je přetvářen na amoniak/čpavek (NH3). Vodík je nyní součástí téměř každé národní strategie a lze jej vidět v mnoha vládních plánech na dekarbonizaci průmyslu. Očekává se, že vodík bude hrát významnou roli při snižování emisí uhlíku v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Žijeme však v době energetické revoluce a technologie v energetice zažívají převratné změny. 

  • - Omán je stranou Pařížské dohody a musí dekarbonizovat. 
  • - Ománský zelený vodíkový summit GHSO 2022 Summit and Exhibition se koná v Sultanátu během 5. – 7. prosince 2022 v OCEC (Oman Convention & Exhibition Centre)
  • - Za uznávaného konzultanta v oblasti zeleného vodíku je v Ománu považována např. společnost Arthur D Little (ADL). Pan Carlo Stella, partner ve společnosti ADL, či pan Eddy Ghanem, principal ve společnosti ADL. 

Zelený vodík v Ománu

Kontakty:

  • - pan Nasser al Rizeiqi ,  od srpna 2021 koordinátor tzv. "Ministry’s Focal Point for Hydrogen and New Energies" a současný tvůrce připravované státní vodíkové strategie
  • - pan Michael Modigell, ředitel Ománského vodíkového centra (centrum je součástí German University of Technology in Oman založené v lednu 2020).  
  • - National Hydrogen Alliance of Oman (also known as Hy-Fly)
  • - Birba Energy Services LLC - organizátor "Green Hydrogen Summit Oman (GHSO)" listopad 2021. 

Připravovaný projekt s BP - 50 GW

Projekt údajně v hodnotě v řádu mld USD využívající zdroje OZE okolo 50 GW má Omán zařadit mezi 5 největších projektů na výrobu vodíku na světě. Rozhodnutí o realizaci projektu má padnout až v roce 2030. Na počátku roku 2022 podepsalo BP a ománské ministerstvo energetiky a nerostných surovin dvě počáteční dohody na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů v sultanátu. BP uvedla, že zajistí a vyhodnotí solární a větrná data z území o rozloze 8 000 km2. Na 14 místech v Ománu budou dokonce umístěny 150 metrů vysoké stožáry pro měření a vyhodnocení meteorologických údajů. BP také prověřuje vybrané lokality pro zachycování a ukládání uhlíku (CCS) v sultanátu Omán, které by byly využitelné při výrobě modrého vodíku.

Kontakt: 

  • - Yousuf al Ojaili, President, BP Oman. Adresa: BP Exploration (Epsilon) Ltd, PO Box 1649, PC 130 (Al Aziba) Muscat, Bait Salam Building, Sultanate of Oman, Tel: (00968) 22839000, Fax: (00968) 24602044

Projekt spojený s výrobou vlastních elektrolyzérů v Ománu 

V březnu 2022 byl v Ománu ohlášen projekt australské firmy Fortescue Future Industries (FFI) na výrobu zeleného vodíku - údajně "světového rozsahu". Projekt má  poskytnout integrované řešení zahrnující mimo jiné: počáteční financování, technologii, vybavení pro solární a větrné farmy, elektrolyzéry, generátory a baterie. Tento developer se také zavázal investovat do vybudování místní výrobní kapacity, především elektrolyzérů a provést další lokalizaci. Jak uvedl zakladatel a ředitel společnosti Fortescue: "Nevybíráme si země ani tak na základě jejich větrné, solární, vodní, gravitační, geotermální či jiné kapacity. Vybíráme si podle jejich vedení. Podle jejich schopnosti činit rozhodnutí v nejlepším zájmu občanů. Chceme zachytit to, co bude konečným a masivním trhem pro zelenou energii. Omán sice nyní exportuje fosilní paliva, ale mohl by mít v budoucnu mnohem větší příjmy ze zeleného vodíku, zeleného amoniaku, zelené energie a zelené elektřiny."

Kontakty:

  • - pan Andrew Forrest, CEO a zakladatel společnosti Fortescue Future Industries (FFI)
  • - pan Mohammed bin Hamad al Rumhy, ministr energetiky a nerostného bohatství Ománu

Projekt  Green Energy Oman (GEO) - 25 GW

Vodíkový projekt využívající 25GW obnovitelné energie za 30 mld USD chce v Ománu realizovat konsorcium tří firem: (1) ománská státní energetická společnost OQ Group, (2) hongkongský / singapurský vývojář zelených paliv InterContinental Energy a (3) kuvajtský vládou podporovaný investor a vývojář čisté energie EnerTech. Projekt má zabírat plochu 6,5 tisíce kilometrů čtverečních. Životnost projektu bude 50 let. Studie a přípravy projektu zabraly již tři roky, konečné rozhodnutí má padnout v roce 2026, spuštění první části v 2028 a celkové dokončení v 2038. Projekt má ročně produkovat 1,8 mil tun zeleného vodíku a okolo 10 mil tun zeleného amoniaku. V dubnu 2022 byla nasmlouvána australská společnost Worley, aby připravila studii proveditelnosti k projektu. Studie má navíc nalézt další příležitosti, jak zvýšit tzv. "In Country Value" prostřednictvím zapojení ománských firem do výroby a dodávek napříč celým dodavatelským řetězcem při realizaci projektu.  Dále byla nasmlouvána místní ománská poradenská firma HMR k provedení komplexního hodnocení environmentálních a sociálních dopadů projektu a norská společnost DNV k provedení posouzení energetické výnosnosti.  

Celý projekt GEO zahrnuje solární a větrné zdroje, výrobu vodíku elektrolýzou a dále produkci, uskladnění a export zeleného amoniaku. Projekt těží ze strategické polohy mezi Evropou a Asií a z vynikajícího výkonu obnovitelných zdrojů (solárním i větrným) v této části světa. Může tak poskytnout bezpečné a spolehlivé dodávky zelených paliv po celém světě za vysoce konkurenceschopnou cenu. Tento mega projekt by měl dekarbonizovat energetický průmysl a poskytnout mezinárodním zákazníkům zelený vodík nebo jeho deriváty, jako je zelený amoniak.

Kontakty:

Ocelárna na vodík v Soharu s německou technologií

V dubnu 2022 byl ohlášen projekt výroby vodíku pro ocelárnu Jindal Shadeed Iron & Steel v Soharu. Německá společnost zabývající se technologií zelené energie Hydrogen Rise AG se zavázala připravit studii k projektu, který dekarbonizuje proces výroby oceli v tomto ománském závodě. V polovině roku 2024 má být spuštěn 35 MW elektrolyzér napojený na solární elektrárnu. Výkon solární elektrárny může být v dalších letech dále navýšen z počátečních 35 MW až na 350 MW.  Hydrogen Rise AG vyvine, postaví a bude provozovat zařízení na zelený vodík pro již existující ocelárnu.  

Kontakty:

  • pan Olav Carlsen, generální ředitel společnosti Hydrogen Rise v Ománu
  • pan Sanjay Anand, provozní ředitel společnosti Jindal Shadeed Iron and Steel v Ománu
  • Mark Geilenkirchen, generální ředitel společnosti SOHAR Port and Freezone

Ománsko-belgický projekt - 1,3 GW, Hydroport Duqm

O vstup do Ománu usiluje také belgická firma DEME Concessions (obrat 2,62 mld EUR v 2019). Ta se spojila s ománskou národní ropnou investiční společností OQ Group, aby v přístavu Duqm společně realizovali projekt na výrobu zeleného vodíku. Projekt podporuje ománský Úřad pro zvláštní ekonomické zóny (OPAZ). Zatímco DEME a OQ poskytnou financování, technologii a další, OPAZ se zapojí s regulační podporou a pomocí při zajišťování povolení. Projekt je nazvaný "HYPORT® Duqm Green Hydrogen". Předpokládá kapacitu elektrolyzéru napojeného na 1,3GW onshore větrných a slunečních zdrojů pokrývajících 150 km2. Úspěch projektu potvrzuje již dokončená studie proveditelnosti. Projekt přispěje k dekarbonizaci průmyslových podniků ve Speciální ekonomické zóně Duqm. Zelený vodík a zelený amoniak se budou dodávat zákazníkům v Evropě. Projekt bude připojen k vedení vysokého napětí (400kV), k výrobně demineralizované a odsolené mořské vody a přístavním sítím pro vývoz zeleného vodíku a jeho derivátů prostřednictvím námořních plavidel. 

V první fázi má jít o 500 MW výrobnu vodíku na ploše 79 ha poblíž města Duqm. Ta bude napojena na solární a větrné parky rozmístěné na ploše 200km2. Poslední komponentou projektu bude vysokonapěťová přenosová síť. 

Kontakty:

Signing ceremony for the Hyport Duqm Green Hydrogen Project

Signing ceremony for the Hyport Duqm Green Hydrogen Project

Dalších 2,5 miliardy USD do výroby zeleného vodíku v SEZ Duqm

Indická společnost ACME Solar Holdings Ltd a ománská Tanweer (jedna z OMN elektrárenských společností – součást NAMA Group) plánují investovat 2,5 mld USD do výroby zeleného vodíku ve zvláštní ekonomické zóně Duqm. Výrobní zařízení má pak dodávat vodík ve formě amoniaku do Evropy, Ameriky a Asie. Memorandum o porozumění (MoU) o zřízení velkokapacitního zařízení na výrobu 2200 tun / den zeleného amoniaku bylo podepsáno v březnu 2021. V srpnu 2021 byla podepsána dohoda na rezervaci pozemku se správcem zóny - společností OPAZ, podle které bude společnost ACME provádět studie zahrnující měření rychlosti větru a meteorologických dat. ACME si vybrala Omán pro svůj první velký komerční projekt na výrobu zeleného amoniaku s ohledem na jeho strategické umístění, podporu získanou od vládních orgánů a vysokou úroveň sluneční záření v zemi. ACME vyrábí zelený vodík s francouzským výrobcem elektrolyzérů – společností Lhyfe Labs SAS, pilotní projekt spustili v indickém Rádžasthánu v dubnu 2021. ACME v Indii spravuje portfolio elektráren o výkonu 5,5 GW. 

V dubnu 2022 vydal německý inspekční úřad TUV Rheinland certifikát pro projekt výroby zeleného vodíku a zeleného amoniaku s kapacitou 1,2 milionu tun zeleného čpavku. Ten plánuje realizovat v SEZAD Duqm k tomuto účelu založený společný podnik "Green Hydrogen and Chemicals SPC" (50/50 norská společnost Scatec ASA a indická ACME Group). Elektrolyzéry budou mít kapacitu 300 MW a budou napájeny z 500 MW solární elektrárny.

Kontakty:

Projekt "SalalaH2" - 1 GW

V říjnu 2021 se společnosti OQ Group (OMN), Marubeni Corporation (JAP), Linde (EU/IRL) a Dutco (UAE) dohodly (Joint Development Agreement) na prozkoumání možnosti výroby zeleného vodíku a amoniaku v zóně Salalah. Projekt se nazývá "SalalaH2" a má produkovat 1000 tun vodíku denně. Základem je již existující provoz na výrobu amoniaku ve vlastnictví OQ. Dostavět se mají 400 MW elektrolýzové kapacitátory napojené na 1GW zdroje (částečně již instalovaných a částečně nově vybudovaných) solárních a větrných parků. Konsorcium 4 firem v současné době posuzuje investiční záměr a možné offtakové kontrakty. Surovinu je možné dodávat do elektráren spolu spalujících uhlí v Asii, výrobcům hnojiv v EU či nadnárodním loďařským společnostem.

Kontakty: 

  • - Salim al Huthaili - CEO Alternative Energy at OQ,
  • - Yuji Sato - General Manager of the Middle East and Africa Dept., Power Division Tokyo Marubeni,
  • - Philippe Peccard - Vice President Linde Clean Energy a
  • - Tariq Baker - Vice Chairman Dutco group. 

Spolupráce s Jižní Koreou

V listopadu podepsala OQ Group memorandum o porozumění s jihokorejskou KOGAS Tech na základě kterého mají být prozkoumány možnosti spolupráce při výrobě zeleného vodíku. Toto memorandum o porozumění s KOGAS Tech je krokem k rozšíření znalostí, technologií a výzkumu výroby zeleného vodíku a amoniaku v Ománu. 

Kontakty:

  • - generální ředitel OQ Group Talal al Awfi
  • - generální ředitel společnosti KOGAS Cho Yong-Don

Ománsko saúdský projekt (s ARAMCO)

V prosinci 2021 podepsala státní OQ Group memorandum o porozumění se saudskoarabskou společností ARAMCO Trading Co. (ATC), na základě kterého má být prozkoumána možnost investic do zdrojů obnovitelné energie a výroby zeleného amoniaku a vodíku. 

Kontakty:

  • - generální ředitel OQ Group Talal Hamid al Awfi
  • - generální ředitel ATC Ibrahim al Buainain

Ománsko saúdský projekt (s ACWA Power)

V prosinci 2021 bylo podepsáno memorandum a v květnu 2022 JDA (Joint Development Agreement) mezi státní OQ Group, saudskoarabskou společností ACWA Power a americkou Air Products o prozkoumání možností realizace projektu výroby zeleného vodíku v provincii Dhofar. Projekt za 7 mld USA má být realizován ve svobodné ekonomické zóně v Salalah do roku 2029, bude údajně produkovat 1 mil tun zeleného amoniaku ročně. Počáteční provoz má být zahájen v roce 2027 či 2028. Projekt má kopírovat "NEOM green energy venture" v KSA a celkem má být replikovaný v 8 světových lokalitách. Zahrnuje výrobu energie ze slunce, větru a bateriové úložiště, výrobu vodíku elektrolýzou, výrobu dusíku ze vzduchu a výrobu zeleného čpavku. 

Kontakty:

  • - Mohammad Abunayyan, předseda společnosti ACWA Power

Modrý vodík

Modrý vodík s japonským partnerem

Ománská ropná firma ARA Petroleum (100% vlastněná společností Zubair Corporation LLC) plánuje výrobu „modrého vodíku“, tedy vodíku vyráběného ze zemního plynu. Firma má tři klíčové cíle: využití solární energie k výrobě elektřiny (výstavba 20MW zdroje); výroba „modrého vodíku“ (tj vyráběného ze zemního plynu) a zachycování CO2, který se má prodávat jako surovina pro ománský průmysl. Tento projekt má podpořit účast japonského partnera firmy Sumitomo Corporation, která v současné době pracuje na studii proveditelnosti. Je to první projekt svého druhu v sultanátu a má se stát přehlídkou využití nových zelených technologií.

Kontakty:

  • - pan Sultan al Ghaithi, generální ředitel ARA Petroleum, P.O. Box 1127, P.C. 112, Ruwi, Sultanate of Oman, +968 2230 4240, info@arapetroleum.com, Zubair Corporation LLC
  • Sumitomo Corporation, Middle East, Muscat Liaison Office, Way 3036, Block 230, Building No.2832, Office No.26, Alsarooj, Bausher, Muscat, Oman (P.O. Box 1027, Jibroo, Postal Code: 114, Muscat, Oman), Ph: +968-2206-3961, fax: +968-2206-3965

Modrý vodík z ománského start-upu

Na technologii CCS se zaměřuje také ománský start-up “44.01”, který chce ve spolupráci se švýcarskou firmou Climeworks zachycovat uhlík v porézních peridotitových horninách. Těch je v sultanátu poměrně hodně. Švýcarská společnost Climeworks je světový lídr v oblasti přímého zachycování uhlíku ve vzduchu. Společnost 44.01 založil průkopnický ománský inovátor a ekolog Talal Hasan. Jejich prvním společným projektem je výstavba závodu na přímé zachycování uhlíku (DAC) v průmyslovém areálu města Khazaen. Tento projekt má prokázat komerční životaschopnost odstraňování oxidu uhličitého (CO2) pomocí peridotitových hornin, jejichž velké množství se nachází v severních částech sultanátu. Atmosférický CO₂ přirozeně reaguje s peridotitovými horninami bohatými na hořčík a vápník na nichž se uhličitany vysráží. První výroba modrého amoniaku v Ománu proběhla v březnu 2022 a vyrobeno při ní bylo 500 kg modrého amoniaku. 

Kontakty:

  • - pan Christoph Gebald, co-CEO a spoluzakladatel společnosti Climeworks, Švýcarsko
  • - pan Talal Hasan, zakladatel a CEO společnosti 44.01, Omán

Sumimoto (JAP) a 44.01 (GBR) chtějí ukládat CO2 do porézních hornin

V listopadu 2022 oznámila Sumitomo Corporation, že bude nabízet dekarbonizační služby společně s britskou Protostar Group Limited (obchodní značka „44.01“). Společnost 44.01 založil ománský inovátor a ekolog Talal Hasan. Japonská společnost poskytne technickou podporu v oblasti vrtacích technologií a podpovrchového vyhodnocování. Technologie mineralizace CO2 funguje tak, že se CO2 smíchá s vodou a vstřikuje do peridotitových útvarů, za určitých podmínek pak dochází k chemické reakci způsobující mineralizaci. 

 

 

První zásilka modrého amoniaku na světě byla odeslána společností Saudi Aramco ze Saúdské Arábie do Japonska dne 27. září 2020. Zásilka byla určena pro použití v elektrárně na výrobu energie s nulovými emisemi uhlíku.

Dne 24. května 2021 pak společnost ADNOC ze Spojených arabských emirátů oznámila vybudování zařízení na výrobu modrého amoniaku ve světovém měřítku v průmyslové zóně Ta'ziz v Ruwais v SAE. 

 

 

CCS to je Carbon Caption Storage 

CCS dává nový smysl

V důsledku klimatických změn narůstá potřeba nahradit energetické suroviny emitující CO2 vodíkem. To se týká také velkého množství uhelných elektráren v ČR, které v důsledku stoupající ceny emisních povolenek budou brzy odstaveny z provozu. Před lety nám Norsko nabízelo jejich vlastní technologii zvanou CCS – Carbon Capture Storage, která byla založena na zachycování CO2 a jeho uskladňování v podzemních jímkách. Bez dalšího využití uskladněného a stlačeného CO2 se však tato technologie jevila se jako slepá ulička.

Podle nedávno publikovaných zpráv však již byla vyvinuta nová technologie, která přeměňuje plynné CO2 na pevnou látku. Jde o katalytický proces, který přeměňuje plynný CO2 na vločky pevného uhlíku. Výzkum vedla RMIT University v Melbourne v Austrálii a zahrnuje použití elektrokatalyzátoru z tekutého kovu k přeměně CO2 na pevný uhlík. Dříve vyvinuté elektrokatalyzátory byly schopné převádět CO2 na pevný uhlík, jako jsou uhlíkové nanotrubičky, pouze při teplotách nad 600 °C, ale tato nová metoda funguje při pokojové teplotě. Vědci použili slitinu na bázi gallia obsahující cer (cerium) k výrobě vloček pevného uhlíku. Slitiny na bázi gallia jsou ideální pro elektrokatalyzátory z tekutého kovu, protože zůstávají kapalné při pokojové teplotě.

Kontakty:

 

Závěrem - ománská čísla v kontextu světové produkce

V roce 2021 byly ve světě ve výstavbě nová zařízení na výrobu zeleného vodíku napojená na energetické zdroje s výkonem 213,5 GW, nejvíce z nich v Evropě. Průměrný výkon zařízení má narůstat z 10 MW na 100-500 MW do roku 2024. V Německu jsou připravovány projekty s úhrnným výkonem 9GW, v Nizozemsku 6GW a ve Spojeném království GB 4GW, všechny mají být dokončeny do konce roku 2030. Přitom současný instalovaný výkon elektrolyzérů na výrobu vodíku dosahuje jen okolo 200MW. Pokud bude veškerá připravovaná výrobní kapacita vodíku na světě skutečně spuštěna, bude produkovat 32 mil tun vodíku ročně (nezahrnuje nejnovější ománský projekt). EU plánuje do roku 2030 postavit elektrolyzéry napojené na energetické zdroje s kapacitou cca 40GW. I z těchto čísel je patrné, že velikost výrobní kapacity největšího elektrolyzéru připravovaného v Ománu je z pohledu celosvětové produkce velmi významná. Trochu připomíná mamutí stavby, které později nemusí dojít ke svému naplnění. Nicméně z pohledu komparativních výhod, které obnovitelné zdroje na Arabském poloostrově mají (takřka neomezená volná půda a sluneční záření) a z pohledu očekávaného konce těžby ropy v Ománu do roku 2035 a státních pobídek, dávají všechny tyto vodíkové projekty smysl.

V únoru 2022 byl největším ohlášeným projektem na výrobu zeleného amoniaku na světě projekt připravovaný firmou Green Hydrogen International (GHI) v Texasu napojený na obnovitelné energetické zdroje s výkonem 60 GW. Ten má vyrábět 2,5 mld kg zeleného vodíku ročně. 

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád