english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

poplatky

Při podnikatelské činnosti a obchodování s Ománem můžete narazit na některé poplatky. Může se jednat o různé správní poplatky, poplatky související s registrací činnosti či výrobků, poplatky související se zaměstnáváním zahraničních zaměstnanců a další. Zde si pro představu některé představíme a uvedeme jejich výši k danému dni. Pro skutečnou hodnotu a pravidla uplatňovaná v Ománu je však důležité vždy kontaktovat místní kompetentní úřady. 

Asi nejlepší přehled poplatků spojených se založením firmy v určité zemi ukazuje publikace Světové banky "Doing Business". Tato publikace je však volně přístupné teprve se zpožděním. Pro Omán je například volně přístupná publikace za rok 2020. https://archive.doingbusiness.org/content/dam/doingBusiness/country/o/oman/OMN.pdf Přehled poplatků spojených se založením je na straně 8, poplatky stavebního povolení na straně 12 atd. 

V březnu 2022 došlo ke snížení poplatků při zaměstnávání zahraničních zaměstnanců. Rozlišují různé kategorie zaměstnavatelů či zaměstnání (firmy, domácnosti, zemědělství, SMEs). Tyto poplatky jsou příjmem státního rozpočtu a také nástrojem vlády pro zajištění zaměstnanosti vlastních ománských občanů. Například v době ekonomické světové krize (velkého rozpočtového schodku a nezaměstnanosti) v letech 2020 a 2021 byly tyto poplatky v některých případech až desetinásobné. 

Nové poplatky za nábor a obnovu zahraniční pracovní síly pro komerční subjekty. Pokud však firma dodržuje administrativně dané počty zaměstnávání Ománců (tzv. sazba Omanizace) jsou poplatky za zaměstnávání cizinců dále sníženy o 30 procent:

  • kategorie 1 - 301 OMR (snížený poplatek 211 OMR)
  • kategorie 2 - 251 OMR, (snížený poplatek 176 OMR)
  • kategorie 3 - 201 OMR, (snížený poplatek 141 OMR)

Nové poplatky za nábor a prodloužení pobytu zahraniční pracovní síly (nekomerční):

  • Pro výpomoc v domácnosti (od 1 do 3 pracovníků): 141 OMR a při splnění podmínek omanizace 101 OMR
  • Pro výpomoc v domácnosti (4 a více): 241 OMR a snížená 141 OMR
  • Pro zemědělskou činnost a chov zvířat (od 1 do 3 pracovníků): od 201 OMR a snížená 141 OMR
  • Pro zemědělskou činnost a chov zvířat (4 a více): 301 OMR a snížená 241 OMR

Nové poplatky za nábor a prodloužení pobytu zahraniční pracovní síly v malých a středních podnicích (držitelé karty Riyada = živnostníci)

  • Od 1 do 5 pracovníků: 101 OMR
  • Od 6 do 10 pracovníků: 151 OMR (pouze za předpokladu, že zaměstnává alespoň 1 ománského státního příslušníka)

 

Od ledna 2022 platí např. nové poplatky za registraci a prodloužení platnosti konzultační, účetní či projektové firmy. Poplatky jsou uváděny v USD.

vybrané služby poplatky

vybrané služby poplatky

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, PhD, diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu