english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tender Board Oman
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tender Board a internetový portál pro veřejná výběrová řízení

Veřejné zakázky a výběrová řízení jsou v Ománu vyhlašovány a zveřejňovány prostřednictvím tzv. Tender Board, jehož nedílnou součástí je také internetový portál https://etendering.tenderboard.gov.om/ (ESNAD), vše v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a navazujícími předpisy. Pro užívání portálu je nutná registrace. České subjekty se směle mohou registrovat a dostat se tak k zajímavým obchodním příležitostem v Ománu. 

V Ománu všechny vládní projekty a nákupy od ministerstev, od státní správy a dalších vládních agentur prochází nějakým veřejným výběrovým řízením, vše podle zákona. Projekty pod 3 000 000 OMR (cca 60 mil Kč) mohou být připraveny ministerstvy (jejich Internal Procurement Committees). Projekty přesahující tuto částku musí být připraveny, podány a vyhodnoceny přes Tender Board. Cílem Tender Boardu (respektive jeho sekretariátu) je, aby bylo vybráno nejlepší technické řešení v souladu se zákony a předpisy o výběrových řízeních. Tender Boardem prochází všechny vládní tendry v hodnotě 3 000 000 OMR a více.

Veřejná nabídka může být podána jako:

 1. Otevřené výběrové řízení (obecná nabídka), kterého se mohou účastnit všechny domácí či zahraniční společnosti.
 2. Uzavřené výběrové řízení (Limited), kterého se zúčastní všechny kvalifikované společnosti (klasifikované či oslovené) místní a mezinárodní. Místní společnosti musí mít platnou registraci ve výběrovém řízení. Účastnící se mezinárodní společnosti musí splnit všechny registrační formality do jednoho měsíce od zadání zakázky.
 3. Místní výběrové řízení - pro jakoukoli společnost registrovanou v Ománu (tj. společnost registrovaná u Ministerstva obchodu a průmyslu, která již obdržela certifikát o své registraci v Ománu).
 4. Mezinárodní výběrové řízení – pro účast jakékoli mezinárodní společnosti. Mezinárodní společnost účastnící se výběrového řízení musí vyřídit a doložit všechny registrační formality u Rady/Sekretariátu Tender Board do jednoho měsíce od zadání zakázky.
Fotografie ze zasedání Tender Boardu

Fotografie ze zasedání Tender Boardu

Příklad fází při účasti společnosti na výběrovém řízení:

 • - Společnosti se registrují u Tender Boardu, aby se mohly účastnit výběrových řízení.
 • - Sekretariát Tender Boardu přezkoumá zadávací dokumentaci k VŘ, kterou obdrží od ministerstva.
 • - Sekretariát Tender Bordu vypíše výběrové řízení a prodává dokumentaci k VŘ všem kvalifikovaným firmám.
 • - Zveřejnění nabídek probíhá nejen na webové stránce ománského Tender Boardu - https://etendering.tenderboard.gov.om, ale i v místních novinách, rádiu, televizi, mezinárodních časopisech, formou SMS a IVR (automatizované telefonické informace, tj. přes interaktivní telefonický strom).
 • - Sekretariát Tender Boardu kontroluje hodnotící zprávy od ministerstva.
 • - Sekretariát zašle doporučení komisi pro dané výběrové řízení.
 • - Sekretariát kontroluje konečnou objednávku či její varianty pro dané VŘ.

Podmínky tendru mohou obsahovat i další požadavky, např. podmínku předložení bankovní záruky v hodnotě z 1% hodnoty tendru platnou po dobu 90 dní od elektronického podání nabídky apod. Každé VŘ je zveřejněno pod unikátním číslem, které sestává z pořadového čísla tendru pro daný rok, lomítka a roku zveřejnění ve čtyřmístném formátu. Dále je zveřejněn název, požadovaný stupeň odbornosti dodavatele (který firmám přiděluje Tender Board), poslední den pro získání účasti na VŘ, poslední den pro podání nabídky a cena za podrobnou dokumentaci k VŘ. Inzerát je opatřen logem ministerstva, které VŘ iniciuje.  

Kontakty:

 • reg@tenderboard.gov.om
 • - +968 24 402 200
 • - pan Said bin Mohammed al Saqri, ministr hospodářství a předseda Tender Board

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád