english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Central Bank of Oman
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozor na bankovku s číslem 100 (jsou to jen halíře)

Největší hodnotu má ománská bankovka s číslicí 50, tj. 50 OMR. Bankovka s číslicí 100 má v současné době hodnotu 6Kč. Seznamte se s nejnovějšími bankovkami, které vydala centrální banka a na nichž je vyobrazen nový sultán Hajfam. 

V Ománu byla dána do oběhu nová řada bankovek v nominálních hodnotách 20, 10, 5, 1 a 0,5 rijálu (=500bz) a 100 bz. Jeden ománský rijál se dále dělí na 1000bz, proto půl rijálu = 500bz.

Vypuštěním této série bankovek je završena celá šestá série vypuštěných ománských bankovek, která započala oběhem bankovky v hodnotě 50 OMR vydané v červenci roku 2020. Na všech nových bankovkách je vyobrazen současný sultán Hajfam, s výjimkou bankovky 50 OMR, kde je vyobrazen předchozí sultán Kábus. Nové bankovky z šesté série se stávají zákonným platidlem od 11. ledna 2021. Současně jsou platné i  dříve vydané bankovky. Jeden ománský rijál přibližně odpovídá hodnotě 60 Kč.

Pozor na bankovku s vytištěnou hodnotou 100! Jde o bankovku s nejnižší hodnotou, která odpovídá našim šesti korunám. Nejvyšší nominální hodnotu má bankovka 50 OMR, která odpovídá našim 3.000,00Kč. 

Za psaní na bankovky je možné se v Ománu dostat do vězení, a to i přes to, že je to zde poměrně častá praxe. Poškození národní měny je zločin. Pokud dojde k náhodnému roztržení ománské bankovky, je možné ji vyměnit v Ománské centrální bance.

Bezpečnostní prvky líc

Bezpečnostní prvky líc

Bezpečnostní prvky rub

Bezpečnostní prvky rub

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád