english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pxfuel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Co je třeba zvážit, pokud investujete v Ománu

Konzultantské firmy ve vztahu k ománu radí zvážit silné a slabé stránky možné investice v Ománu. Každá podnikatelská aktivita a každá investice se může výrazně lišit, případ od případu a to, co vyhovuje jednomu nemusí být výhodné pro druhé. Místní vláda nabízí také zajímavé pobídky pro běžné investice a mnohem zajímavější pro investice do zvláštních investičních ekonomických zón na svém území.  

Silné body
- Omán má strategickou polohu mezi východem a západem a spojuje trhy v Evropě a Asii. Jeho přístavy jsou jedny z nejlépe strategicky umístěných z pohledu délky plavby na hlavní trhy v Asii. Dobrá letecká konektivita i silniční infrastruktura usnadňují přístup do dalších zemí GCC. Měnové riziko je nízké, ománský rial, je navázán na americký dolar a centrální banka Ománu má poměrně znažné devizové rezervy. Omán umožňuje plnou repatriaci kapitálu, čistého zisku a licenčních poplatků. Místní pracovní síla je vysoce kvalifikovaná (většina studentů dokončila studium ve Velké Británii nebo v USA).


Slabé body
- Výzvou pro zahraniční investory jsou Ománu zedjména: (1) čas potřebný k založení místního podniku mimo zóny volného obchodu a k získání provozních licencí, (2) požadavky na vlastnictví mimo zóny volného obchodu (100% vlastnictví je téměř nemožné), (3) vládní politika tzv. "omanizace" (povinné kvóty na zaměstnávání ománských občanů). 

 

Co doporučuje ředitelka exportně investiční banky USA?

Podle Kimberly A Reed-ové jsou nejperstpektivnějšími obory v Ománu bezdrátová komunikace, technologie 5G, zemědělství a akvakultura, biotechnologie, čištění odpadních vod, průmyslová výroba a výroba spotřebního zboží, dodávky pro zdravotnictví a lékařské služby a těžba nerostných surovin. 

 

Jak se prezentuje Omán?

  • Omán nabízí vynikající prostředí pro podnikání.

Politická a ekonomická stabilita v kombinaci s vynikající polohou, příznivým regulačním rámcem a vynikajícími lidskými zdroji z něj činí skutečně atraktivní vyhlídku pro ty, kteří hledají obchodní a investiční příležitosti.

  • Stabilita

Dlouhodobá ománská zahraniční politika tiché diplomacie založená na dialogu a vyhýbání se konfrontaci pomohla udržovat vyvážené vztahy se všemi regionálními sousedy i mimo ně.

  • Umístění

Omán také nabízí jedinečné výhody díky své poloze. Omán je stát v Perském zálivu, ale jeho mořské přístavy mu také umožňují obchodovat přímo přes Indický oceán a spojovat Asii se Středním východem a Střední východ s Afrikou. Díky oceánským přístavům v Salalahu a Soharu a nyní také v novém přístavu a volné zóně Duqm nabízí Omán bezpečnou, stabilní a dobře vybavenou základnu pro skutečně globální operace a logistiku.

  • Růstový potenciál

Ománský geografický profil a přátelská kultura v kombinaci s téměř dokonalým zimním podnebím nabízejí bohaté příležitosti v oblasti cestovního ruchu. Velký potenciál nabízejí odvětví obnovitelné energie, těžby a zpracování nerostů. Sultanát má vícejazyčnou pracovní sílu, přičemž každá generace absolventů škol a univerzit prokazuje větší schopnosti a dovednosti.

  • Příznivé zákony

Základním principem Základního zákona státu (ústavy) je, že lidé a firmy mohou podnikat s plnou podporou státu, kontrolovat své operace, aktiva a investice. Daň z příjmů právnických osob je rovných 15% (s ještě příznivějšími podmínkami ve zvláštních ekonomických zónách). Nové zákony upravující přímé zahraniční investice umožňují 100% zahraniční vlastnictví. 

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád