english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Oman Investment Authority
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní investiční fond - OIA

Oman Investment Authority (OIA) je ománská státní agentura, která byla vytvořena v roce 2020 sloučením dvou státních ropných fondů. Tato agentura investuje své prostředky do rozvoje hospodářství a nových výrobních kapacit nejen v Ománu. Aktiva OIA byla v roce 2020 odhadována na 17,7 mld USD (cca 390 mld Kč). OIA je co do velikosti údajně 38. největším suveréním fondem na světě. 

Společnost OIA (https://oia.gov.om/) byla vytvořena na základě královského dekretu No 61/2020. OIA je finančně a administrativně zcela autonomní a zodpovídá se vládě. Spravuje státní rezervní fond (State’s General Reserve Fund) a ománský investiční fond (Oman Investment Fund) a jejich prostřednictvím řídí státní společnosti a státní investice. Pokrývá veškeré aktivity všech těchto společností (včetně půjček) a pracuje na zhodnocování státního majetku. V srpnu 2021 kontrolovala 139 státních podniků (SOE / Socially Owned Enterprices) napříč 11 sektory ománské ekonomiky, s celkovou pracovní silou kolem 36 000 zaměstnanců.

Průměrná návratnost investic ománských státních fondů sdružených nově od roku 2020 pod OIA (Oman Investment Authority) dosáhla v roce 2019 hodnoty 9,5 %. OIA označila rok 2019 za nejúspěšnější rok v historii. Kromě dřívějších zdravých státních investic se vládní OIA pustila také do oblastí vesmíru, potravinářských technologií a infrastruktury a rozšířila své investice v Číně, Japonsku a Jižní Koreji. OIA investovala ve více než 25 zemích světa.

OIA (https://oia.gov.om/)zvýšila rozpočtové příjmy státu, přesunula některé nové technologie na území sultanátu, přesměrovala některé investice do nových sektorů a na nové trhy. OIA kontroluje společnosti, jako např.: Oman Fisheries Development Company, Oman Development Bank, Oman Food Investment Holding Company, Nama Holding a mnoho mnoho dalších. Čistá aktiva OIA byla v roce 2020 odhadována na 17,7 mld USD (cca 390 mld Kč), objem kontrolovaných aktiv pak v březnu 2021 dosáhl 42 mld USD. OIA je co do velikosti čistých aktiv údajně 38. největším suveréním fondem na světě. 

Mezi aktivy OIA je také Khazaen Economic City (KEZ / http://khazaen.om/), které řídí CEO KEZ Khalid bin Awadh al Balushi, invest@khazaen.om, Tel: +968 722 221 99. KEZ je společný projekt OIA a saudskoarabské státní společnosti Asyad Group = integrované ekonomické město, které se rozvíjí na více než 51,6 mil m2 poblíž města Barca v Ománu. Khazaen má strategickou polohu mezi přístavem Sohar, letištěm Maskat a městem Maskat. KEZ bude zahrnovat vnitrozemský suchý dok, logistická zařízení, různé typy skladů, skladiště nákladních vozidel, bezcelní zóny s daňovými výhodami, obchodní a průmyslové zóny, obytné a smíšené oblasti, rekreační a maloobchodní oblasti s údajně špičkovou infrastrukturou a vynikajícím vybavením.

  • Oman Investment Authority, Beach One Building - Level 5 and Level 4, Shati Al Qurum, PO BOX: 188, 100 Muscat, Oman, T:+968 2474 5100, https://oia.gov.om/, AC.Chairman@oia.gov.om

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád