english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ASYAD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Průmyslová zóna - Khazaen Economic City

V Ománu je celá řada průmyslových parků a ekonomických zón. Pro průmyslové parky se v Ománu vžil název "Economic Cities". Drtivou většinu průmyslových parků má ve správě státní agentura MADAYN, zvláštní ekonomické zóny pak agentura OPAZ. Jedině Khazaen Economic City je však provozován jako PPP projekt ománské státní logistické skupiny ASYAD Group. 

Khazaen Economic City je největší projekt PPP (partnerství veřejného a soukromého sektoru) v oblasti správy a rozvoje průmyslových parků a ekonomických zón v sultanátu. Na rozdíl od jiných parků a zón je spravován státní logistickou skupinou ASYAD Group. Khazaen se nachází v Barce (Governorate South Batinah) a má strategickou polohu v blízkosti hlavního města Maskatu, tj. pouhých 30 minut od mezinárodního letiště Muscat a asi dvě hodiny od průmyslového přístavu Sohar. 

Khazaen Economic City je budováno od roku 2019, jako integrované vnitrozemské ekonomické město světové třídy spojující širokou škálu logistických, lehkých průmyslových a komerčních podniků na jednom místě s cílem maximalizovat efektivitu, růst a vytváření ekonomické hodnoty. Toto nové ekonomické město pokrývá plochu 5100 ha (do budoucna pak 10.000 a 15.000 ha). Nové integrované ekonomické město má být od počátku domovem prvního suchého přístavu v Ománu, centrálního překladiště ovoce a zeleniny a speciálních zón pro lehký a střední průmysl. Ty pak mají doplňovat balicí, montážní, distribuční a výrobní podniky či právní a finanční služby. Khazaen má zajišťovat řadu logistických služeb a poskytovat kvalitní zázemí s obytnými budovami, zábavními podniky, maloobchodními prodejnami, mezinárodními školami a moderní zdravotní péčí. 

Pobídky této nové ekonomické zóny zahrnují 100% zahraniční vlastnictví, 0% dovozní a reexportní cla, až 25leté daňové prázdniny pro právnické osoby a 0% daň z příjmu fyzických osob. Firmy zde, tak jako jinde v Ománu, mohou využít výhod plynoucích z dohod o volném obchodu s USA, Singapurem, Evropou a GCC. 

Tento průmyslový park zahrnuje

 • - celní suchozemské překladiště Khazen Dry Port, slavnostně otevřené v prosinci 2021 na 30ha plochy (vč. 4,2 ha pro překládku kontejnerů), s odbavovací kapacitou až 70.000 kontejnerů ročně. Má podepsané dohody se saudskou zásilkovou společností Naqel Express a ománskou Land & Sea Logistics Company. Smysl tohoto zatím jediného suchozemského ománského překladiště spočívá ve snaze o minimalizaci pohybu prázdných kontejnerů po dopravních trasách, což snižuje náklady na přepravu a uskladňování. Dry Port obsluhuje primárně přístav v Soharu a obchodní aktivity v Maskatu a sousedních oblastech (Nizwa, Sur a Ibra). Hlavním finančním partnerem je Bank Nizwa. 
 • - potravinářský a logistický komplex Khazaen Food City, tč. ve výstavbě
 • - integrovaný výrobní komplex Khazaen Economic City, tč. ve výstavbě
 • - cementárna (projekt ohlášen v dubnu 2022) společnosti Al Janabi International Investment Company na 5.000m2 za 2 mil OMR (120 mil Kč) s kapacitou 
 • - železárna (projekt ohlášen v dubnu 2022) společnosti Moayyad Omair investment company na 7.500m2 za 1,5 mil OMR (90 mil Kč) s produkční kapacitou 4.000 tun/měsíc. 
 • - závod na výrobu bio dieselu (zpracovává použitý kuchyňský olej) s kapacitou 500 tun (500.000 litrů) bio dieselu za měsíc

Příklady výrobních závodů v průmyslovém parku Khazaen Economic City:

 • - továrna na výrobu nábytku za 1 mil OMR (cca 60 mil Kč) ve vlastnictví společnosti Al Nameer Advanced Enterprises Company. Kontakt: CEO Mohammed Baqwain. 

Představení společnosti ASYAD

Ománská státní společnost ASYAD spravuje a komerčně provozuje přístavy nebo zajišťuje logistické služby v přístavech v celém sultanátu. Chce se stát do roku 2040 jedním z 10 nejlepších globálních poskytovatelů integrovaných logistických služeb. Portfolio přístavů, které provozuje skupina ASYAD zahrnuje:

 • - Port Sultan Qaboos
 • - Suwaiq
 • - Shinas
 • - Khasab
 • - vnitrozemské překladiště Khazaen

Dalšími přístavy v sultanátu jsou:

 • - Sohar
 • - Salalah
 • - Duqm

Kontakt:

 • - Salim Sulaiman al Thuhli, CEO Khazaen Economic City
 • - Ahmed bin Mohammed al Abri, předseda představenstva Khazaen Dry Port a CEO ASYAD Group

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., Velvyslanectví ČR v Rijádu