english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora SME a živnostníků - SHARAKAH a ASMED

V Ománu bylo v březnu 2022 registrováno přes 73.000 SMEs a dále přes 23.000 živnostníků. Na jejich podporu byla už v roce 1998 zřízena královským výnosem č. 76/98  uzavřená akciová společnost Sharakah. Ta si klade za cíl přispět k rozvoji malých a středních podniků v Ománu, šířit povědomí o důležitosti podnikání a o důležitosti malých a středních podniků a živnostníků. Poskytuje finanční podporu a konzultační služby. V roce 2020 pak byl na základě královského výnosu č. 107/2020 ustaven Úřad pro rozvoj malých a středních podniků (ASMED / Authority for SME Development) a Al-Raffd Fund, který disponuje prostředky na projekty podpory SMEs v Ománu.  

O úřadu ASMED

Přesně 73.668 malých a středních podniků (SMEs) bylo registrováno v březnu 2022 u Úřadu pro rozvoj malých a středních podniků (ASMED / Authority for SME Development) napříč Sultanátem Omán. Z toho nejvíce (přes 1/3) v nejlidnatější části země - provincii Maskat. Co do jednotlivých činností převládá velkoobchod, maloobchod, opravy automobilů, stavebnictví a malovýroba. Úřad navíc v celém sultanátu registroval přesně 23.383 živnostníků. Celá třetina z nich provozovala výrobu v odvětví bavlněných látek, čtvrtina v odvětví vlněných látek, pětina parfémů a kosmetiky. Další odvětví výroby živnostníků zahrnuje podle jejich počtu producenty datlí, hrnčíře, výrobce koženého zboží, rybáře, šperkáře, producenty a prodejce květin, výrobce rostlinných esencí, truhláře, kovotepce, kameníky a hudebníky. 

Majitelé malých a středních podniků v Ománu, kteří podnikají na plný úvazek a jsou registrováni u Všeobecné organizace pro sociální pojištění a důchod mají možnost využívat zvláštní kartu Rijada, kterou vydává ASMED. Jde o zvláštní průkaz , ktetrý opravňuje držitele využívat systém státní podpory a některé výsady ve vztahu ke státu. 

 

O společnosti Sharakah

Investiční analytik ve společnosti Sharakah (https://www.sharakah.om/), pan Muuath al Shehhi, v souvislosti s novou strategií z března 2021 uvádí: „Zůstáváme odhodláni naplňovat náš mandát. Jde nám o podporu malých a středních podniků a podporu rozvoje ománské ekonomiky. Proto jsme rozšířili sektory naší podpory tak, aby zahrnovaly oblasti zemědělství a rybářství, cestovního ruchu, rozvoj technologií a inovací. Zjednodušili jsme proces financování, udržujeme transparentnost. Kromě toho jsme připravili vzorovou šablonu obchodního plánu, která má potenciálním podnikatelům pomoci uskutečnit jejich podnikatelský projekt. “

Cíle:

 • Podpora vizi "Omán 2040" a diverzifikaci ekonomiky
 • Podpora zakládání malých a středních podniků (MSP)
 • Rozvoj podnikatelské kapacity Ománců
 • Pomoc při vytváření sebeudržitelných malých a středních podniků
 • Vytváření pracovních příležitostí v komunitě


Vize, poslání a cíle podporují malé a střední podniky během jejich zahájení a počátečního období činnosti.

Poslání, vize a cíle podtrhují význam podnikání pro společnost, jeho klíčovou roli v ekonomickém rozvoji a výhody, které z toho plynou pro všechny obyvatele. Jsme hrdí na to, že naše práce vytváří pracovní místa, posiluje ekonomiku a přispívá k mezinárodní konkurenceschopnosti Ománu. 

Kontakt:

 • Adresa ústředí: Sharakah, Al Khuwair 33, Ruwi, PC 112, Ománský sultanát
 • Dopisní adresa: Sharakah, PO Box 1354, Ruwi, PC 112, Ománský sultanát
 • Tel: (+968) 24 47 93 00,
 • Fax: (+968) 24 48 11 05
 • E-mail: info@sharakah.om
 • https://www.sharakah.om/