english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Omantel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Telekomunikační optický kabel spojující Omán s Austrálií

V Ománu ústí v současné době již 21 podmořských kabelů pro přenos dat. Omán se tak z pohledu mezinárodní datové infrastruktury stal velmi důležitou křižovatkou dat mezi Asií, Afrikou, Evropou a Austrálií. Po dokončení pokládky podmořského kabelu z australského Perthu v roce 2022 byl v březnu 2023 ohlášen projekt pokládky interkontinentálního kabelu Blue-Raman z Evropy přes Arabský poloostrov do Indie. Omán se ocitl na křižovatce, která má jednu z největších koncentrací podmořských kabelů na světě. Ománská vláda se aktivně snaží využít této příležitosti. Jednou z možností je vybudování pozemních stanic, které umožní konektivitu podmořských kabelů s družicovými, a to v rámci ománského družicového programu.

Omán se etabloval jako důležitý komunikační uzel na Středním východě s přístupem k mnoha podmořským kabelům (např. TWA, EIG, PLAG, Falcon, EPEG, SMW-3, Mena, POI, OMRAN, GBI a BBG). 

Interkontinentální podmořský datový kabel Blue-Raman z EU do Asie

Tento kabelový systém buduje společnost Sparkle (součást italské TIM Gruppo) ve spolupráci s internetovým gigantem Google a dalšími společnostmi. Blue-Raman jsou ve skutečnosti dva kabelové systémy, jeden s názvem Blue Med, který spojuje Itálii, Francii, Řecko a Izrael a druhý, nazvaný Raman, spojující Jordánsko, Saúdskou Arábii, Džibuti a Omán. Nyní se tedy připravuje prodloužení až do Indie (tj. vyústění v Bombaji na západním pobřeží Indie). Systém Blue-Raman pokrývá vzdálenost okolo 8 000 km a má hodnotu kolem 400 mil USD.

Pokládání kabelů na části systému Blue Med začalo začátkem 2023. V březnu 2023 bylo ohlášeno, že loď pro pokládání kabelů pronajatá společností Sparkle zahájila práce na systému Raman. Raman dostal své jméno podle  indického fyzika Chandrasekhara Venkata Ramana, který získal v roce 1930 Nobelovu cenu za fyziku. Systém má být uveden do provozu někdy v roce 2024. Oba systémy, vybavené 16 páry vláken, nabídnou poskytovatelům internetových služeb, telekomunikačním operátorům, poskytovatelům dat, podnikům a institucím vysokorychlostní internet s údajně bezkonkurenčním výkonem. Systém má být schopen přenášet data rychlostí 400 terabitů za sekundu (současné nabízejí nejvyšší rychlost 224 terabitů za sekundu).

Podmořský kabel z Austrálie až na Arabský poloostrov

V březnu 2021 začala australská společnost Sub.co (https://sub.co/) s pokládkou 9 800 km dlouhého podmořského kabelu spojujícího Muscat s Perthem. Pokládka byla dokončena v roce 2022. Výroba optických kabelů pokrývajících celou délku transoceánské trasy již byla dokončena v lednu 2021. Ománsko-australský kabel (OAC), jehož plány byly poprvé představeny v říjnu 2019, je jediným expresním kabelem spojujícím kontinentální Austrálii a region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika). 

Kabel je navržen jako systém se třemi optickými páry, který bude možné upgradovat na čtyři optické páry. Bude dlouhý přibližně 9 700 km s dalšími větvemi pro rozšíření systému do ománského Salalahu a afrického Džibuti. Ománu byl vybrán z důvodu „bezpečnosti“, který tato země poskytuje, na rozdíl od dalších potenciálních zvažovaných destinací. Muscat je již také napojen na řadu regionálních a mezinárodních podmořských kabelů, což z něj činí jasnou volbu pro napojení z Austrálie.

Společnost Omantel (https://www.omantel.om/) je největší telekomunikační operátor v Sultanátu Omán. Je již partnerem přibližně 20 mezinárodních projektů spojujících podmořskými kabely globální pásma s více než pěti miliardami lidí. Omantel se etabloval jako hlavní mezinárodní uzel, v současné době v Ománu ústí již deset podmořských kabelů (např. TWA, EIG, PLAG, Falcon, EPEG, SMW-3, Mena, POI, OMRAN, GBI a BBG).

Omantel neboli také „Oman Telecommunications Company“ založená v roce 1980 je první telekomunikační společností v Ománu a hlavním poskytovatelem internetových služeb v zemi. Stát Omán vlastní 70 % akcií Omantelu. Generálním ředitelem je Talal Bin Saeed Bin Marhoon Al Mamari. Společnost zaměstnává 2 690 zaměstnanců. Dceřiné společnosti: Omantel France SAS, Internet of things LLC, Oman Data Park LLC a First Issue S.A.O.C. 

Nový projekt Oman-Emirates Gateway (OEG)

V březnu 2023 byl představen nový projekt 275 km podmořského kabelu, který propojí Omán a UAE. Za tímto projektem stojí společnosti Omantel and "du.ae" (tj. Emirates Integrated Telecommunications Company P.J.S.C.). Tento nový optický kabel má propojit tatová centra Equinix MC1 ve městě Barka v Ománu a datamena DX1 v Dubaji ve SAE.  Kontakt:  Talal al Mamari - CEO Omantel a Fahad al Hassawi - CEO du.ae

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, ZÚ Rijád