english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OQ.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení ománské národní ropné společnosti

Ománskou národní ropnou společností (plně vlastněnou státem) je od roku 2019 OQ (https://oq.com/en/). OQ vznikla integrací devíti společností: Oman Oil Company; Orpic; Oman Oil Company Exploration and Production; Oman Gas Company; Duqm Refinery; Salalah Methanol Company; Oman Trading International; OXEA; a Salalah Liquefied Petroleum Gas. Podle oficiálních údajů za rok 2019 nabízí společnost OQ více než 30 různých produktů prodávaných více než 2 000 klientům ve více než 60 zemích světa. 

Společnost OQ Group je součástí Oman Investment Authority (OIA / ománský ropný fond). OQ Group vlastní a provozuje podniky napříč hodnotovým řetězcem v sektoru Oil & Gas. V jejím rozsáhlém portfoliu jsou zahrnuty majetkové účasti v řadě provozovaných i neprovozovaných nalezišť ropy a zemního plynu v sultanátu Omán i v zahraničí, rafinérské a petrochemické závody, speciální chemické projekty v zámoří a síť plynovodů. 

Aktiva OQ Group jsou ohodnocena na 27,6 mld USD (k 30. červnu 2021).

Tržby za rok 2019 jsou odhadovány na 20 mld USD, s EBITDA 2,2 mld USD a čistým ziskem 556 mil USD a s aktivy v hodnotě 27,9 mld USD.

Pan Talal bin Hamid al Awfi je CEO této integrované skupiny OQ. Pan Mulham Basheer al Jarf je předsedou OQ Group. 

pan Ahmed Al Jahdhami, Downstream CEO, OQ Group

pan Ahmed Al Jahdhami, Downstream CEO, OQ Group

Nové aktivity společnosti OQ Group

Společnost OQ připravuje nové projekty v pěti segmentech, které mají být postupně zprovozněny v průběhu příštích dvou let. Tyto „růstové projekty“ zahrnují komplex Liwa Plastic Industries Complex v Soharu, závody na výrobu LPG (OQ LPG) a čpavku (OQ Ammonia) v Salalah a hlavní ropný terminál a rafinerii v Duqm. Dohromady zahrnují investice v celkové výši 15 mld USD. 

  1. Co se týče Liwa Plastics Industries Complex (LPIC) v Soharu, tento projekt se skládá ze závodu na výrobu polypropylenu, (300 000 tun / rok) a dvou závodů na výrobu polyetylenu (HDPE a LLDPE, 880 000 tun / rok). Stavební práce jsou na konci roku 2021 dokončeny a probíhá testovací provoz. 
  2. V Duqm se dokončují stavební práce na rafinérii OQ8. Ta je v 50/50 vlastněna společností OQ a Kuwait Petroleum International (KPI). Rozestavěnost dosáhla na konci roku 2021 hranice 85%. Po uvedení do provozu bude rafinerie zpracovávat kolem 230 000 barelů ropy denně. Primární rafinované produkty budou zahrnovat naftu, letecké palivo, naftu a LPG. Spuštění je naplánováno na 2. čtvrtletí 2023.
  3. Poblíž Duqm v Raz Markaz je ve výstavbě terminál s kapacitou 25 mil barelů. Terminál je plně vlastněn společností OQ Group. Rozestavěnost projektu dosáhla 70% před koncem roku 2021. Spuštění je plánováno na počátek roku 2022. 
  4. V Salalah zahájil výrobu LPG komplex (terminálu s návazným potrubním systémem a výrobnou) - OQ LPG za 318 mil OMR (826 mil USD). V roce 2021 se postupně spouští výroba všech tří produktů (propanu, butanu a kondenzátu zemního plynu). V červnu 2021 byla přes terminál expedována první várka 5000 tun propanu a 5000 tun butanu vyrobeného v tomto komplexu. V lednu 2022 bylo ohlášeno spuštění celého provozu LPG komplexu. Závod dokáže zpracovat 8 mil m3 zemního plynu denně či vyrobit 304 kilo tun LPG za rok, což zahrnuje: 155 kilo tun propanu / rok, 111 kilo tun butanu / rok a 38 kilo tun kondenzátu / rok.   
  5. V Salalah se blíží dokončení projekt na výrobu čpavku s kapacitou 1000 tun denně, který je integrován ke stávajícímu projektu na výrobu metanolu (s kapacitou 1 mil tun methanolu / rok). Rozestavěnost tohoto projektu dosáhla 96% před koncem roku 2021. Čpavek bude možné dále využít při výrobě hnojiv, pryskyřic, syntetických vláken či polyuretanů.  

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., Velvyslanectví ČR v Rijádu