english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: omanobserver.om
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sektor těžby a nerostné bohatství v Ománu

Podle zprávy Ománské centrální banky byl ománský těžební sektor (bez ropy a plynu) v roce 2019 ovlivněn poklesem světové ekonomiky. Sektor nerostných surovin Ománu v hodnotovém vyjádření HDP představoval hodnotu 140,3 mil OMR v roce 2018 a 125,3 mil OMR v roce 2019 (meziroční pokles o 10,6%). V rámci snahy o maximalizaci ekonomické hodnoty ománského těžebního sektoru připravuje ministerstvo průvodce pro investory, který má investorům pomoci provádět těžební činnosti v perspektivních oblastech. Ministerstvo navíc připravuje platformu „e-mining“ a systém „e-management“ na podporu národní těžební strategie, zvané Ada'a. Ománské ministerstvo energetiky a minerálů připravilo také strategii na podporu vývozu mramoru a sádry - dvou průmyslových nerostů, které mají v Ománu velmi slibný potenciál růstu.

Státní společností, která je v Ománu pověřena rozvojem sektoru těžby nerostných surovin je Minerals Development Oman (MDO). Ta investuje do těžby v sultanátu a tím usiluje o zvýšení  hospodářského růstu, pracovních příležitostí a domácích kapacit s vyšší úrovní místní přidané hodnoty.

V sultanátu se v roce 2019 nacházelo 172 provozovaných lomů. Největší počet lomů byl přitom v Al Batinah North Governorate (56), následovaný Al Dakhiliyah se 48 lomy a Dhofaru se 40 lomy.

Nový zákon o nerostných zdrojích, který vstoupil v platnost v březnu 2019, poskytuje rámec pro udržitelný rozvoj a komercializaci ománských přírodních zdrojů. V současné době probíhá implementace až 15 strategicky důležitých návrhů a iniciativ pro růst odvětví v rámci významného programu Tanfeedh. Zahrnují také iniciativu Mining Blocks, v rámci které bylo předem schváleno 15 minerálních nalezišť pro aukci. Jedním z těchto nalezišť je i podzemní důl Ghuzayn 3, který je největším nalezištěm mědi v Ománu. Studie proveditelnosti připravená společností SRK nezjistila žádné nedostatky v současných technických aspektech projektu. Projekt zahrnuje zpracování rudy v koncentrátoru Lasail a odesílání měděného koncentrátu na vývozní trhy. Vlastníkem naleziště je v současné době společnost Mawarid Mining - soukromá dceřiná společnost skupiny MB Holdings Group se sídlem v ománském Maskatu. V letech 2000 až 2014 Mawarid identifikoval a vyvinul četná ložiska měděné a zlaté rudy v blocích Hatta, Hatta South, Hatta Extended, Shinas a Mandoos. 

Objemy v roce 2021:

V roce 2021 bylo v Ománu vytěženo celkem 48,3 mil tun stavebního materiálu v hodnotě 34,4 mil OMR. Produkce sádry činila 10,2 mil t (z čehož 9,3 mil t bylo exportováno za 21,8 mil OMR). Těžba vápence dosáhla objemu 6,3 mil t (v hodnotě 12,8 mil OMR). Těžba chromitové rudy dosáhla cca 0,38 mil t (exportováno bylo 0,32 mil t za 8,9 mil OMR). Objem keramické hlíny dosáhl 0,77 mil t (0,74 mil t exportováno za 1,7 mil OMR). Objem těžby kvarcitu (křemence) dosáhl 0,35 mil t (0,32 mil t exportováno za 1,2 mil OMR). Produkce lateritu dosáhla 0,63 mil t (z toho bylo 0,56 mil t exportováno za 1,3 mil OMR). Těžba mramorových bloků dosáhla 0,37 mil t (na export 0,31 mil t za 7,6 mil OMR).

Objemy těžby před kovidem a světovou krizí:

Zatímco produkce mramoru v roce 2019 mírně poklesla (ve srovnání s údaji za rok 2018) kvůli poklesu poptávky v důsledku globálního hospodářského útlumu, produkce sádry si udržela silný růstový trend. Omán byl největším světovým vývozcem sádry - minerálu používaného především při výrobě cementu a při výrobě sádrokartonu.

Podle údajů zveřejněných Centrální bankou v Ománu (CBO) produkce mramoru v roce 2019 meziročně poklesla o 11,9 % na 1,183 mil tun. Produkce sádry se naopak v roce 2019 meziročně zvýšila o 10,3 % na 10,663 mil tun. Těžební průmysl je jedním z pěti průmyslových odvětví v zemi, která mají podle vládního plánu zajistit diverzifikaci vládních příjmů a odklon od závislosti na ropě. Přitom až 97 % z celkových potvrzených zásob v zemi dosud není využito. 

Výroba vápence - klíčová složka pro výrobě oceli a chemikálií - se v roce 2019 propadla o 31 % na 9,67 mil tun, oproti 14,02 mil tun v roce 2018. Těžba chromitové rudy poklesla o 31 % na 885 tis. tun, oproti 607 tis. tun v roce 2018. Mezi dalšími minerály, které v roce 2019 zaznamenaly meziroční pokles produkce, patří: laterit 508 tis. tun (- 7,7 %), křemen 265 tis. tun (- 14,3 %), hořčík 33 tis. tun (-26 %) a kaolinit 12 tis. tun (-88,7 %). Na druhou stranu však v roce 2019 vzrostla produkce jílu o 44 % na 460 tis. tun, písku na 48 tis. tun (o 51 %) a křemíku o 21 tis. tun (o 14 %).

Přehled nerostů těžených v Ománu a vytěžené množství v letech 2018 a 2019:

Těžba nerostných surovin

Těžba nerostných surovin

Připravuje se (projekty zveřejněné v místním tisku):

  • Průzkum ložisek chloridu draselného v Um al Samim (západ Ománu u hranic s KSA),  Plány vypracovala společnost Gulf of Potassium Mining LLC, dceřiná společnost skupiny Gulf Mining Group (držitel vládní licence na průzkum ložiska), počítají se zpracovatelským závodem v místě Um al Samim. Navrhuje se také výstavba míchacího zařízení v přístavu Duqm pro přeměnu chloridu draselného na síran draselný (SoP, 0,5 - 1 mil tun ročně), vysoce kvalitní hnojivo používané po celém světě především při pěstování vysoce hodnotných plodin, jako je ovoce, zelenina, ořechy, káva, čaj a tabák. SoP se svými složkami draslíku a síry je lepší nežli běžně dostupný typ hnojiva MoP (Muriate of Potash). Společnost Gulf Mining Materials Co, Ghala, Way 2021, P.O.Box 1828, P.C. 130, Azaiba, Sultanate of Oman, T+968 24210700, F+968 24210771, admin@gulfmining.com v současné době (březen 2021) hledá strategického investora pro Join in Venture s nímž bude projekt realizovat. 
  •  
  • - Společnost Minerals Development Oman (MDO), dceřiná společnost Ománského investičního úřadu (OIA), oznámila zahájení komerčního provozu významného lomu v Liwě s výrobní kapacitou 2,4 mil tun gabra ročně (Hornina využívaná ve stavebnictví). Studie geologické a ekonomické proveditelnosti, kterou provedla MDO, odhaduje množství asi cca 211 milionů tun gabra, které bude možné získat během 50 let životnosti lomu z plochy 2,2 km2. Na základě studie proveditelnosti byla v roce 2019 založena společnost Ahjaar Mining Company. Ta má projekt provozovat ve spolupráci s místními ománskými firmami Assarain Group a Al Fajar Al Alamia Company. Byly také podepsány dohody o odběru 2,4 mil tun gabra ročně. 
  • - V březnu 2022 podepsala společnost MDO 12 smluv - koncese na průzkum a těžbu na více jak 21 tisících km2. Dohody jsou podle MDO výchozím bodem pro zhodnocení již objevených i hledání nových nerostných zdrojů. MDO plánuje ambiciózní program "Airborne Geophysical Survey", po kterém mají následovat geochemické studie, zaměřené na identifikaci potenciálu vybraných minerálů. Koncese mají MDO navíc umožnit těžbu, např. mědi ve Wilayat of Yanqul a nekovových nerostů ve Wilayat of Shaleem.
  • - Společný ománsko-australský podnik oznámil formální zahájení stavebních prací na projektu těžby a zpracování mědi a zlata (tzv. Wash-hi Majaza copper-gold project) v oblasti Washihi-Majazza (Al Mudhaibi Wilayat). Projekt zahrnuje výstavbu otevřeného dolu, závodu s kapacitou jeden mil tun měděného koncentrátu ročně a další související infrastruktury. Generálním ředitelem společnosti Al Hadeetha Resources je pan Atmavireshwar Sthapak. Australská těžební firma Alara Resources je majoritním vlastníkems 51 % podílem, Al Hadeetha má 30 % a Al Tasnim 19 %. Cílem projektu je vytěžit 16 milionů tun měděné rudy, což je dosud největší měděný zdroj v sultanátu. Staví se provizorní vesnice pro 325 zaměstnanců a další podpůrná infrastruktura za 17,8 mil USD. Těžařská zařízení, zařízení na drcení hornin, dopravní pásy, mlýny, vibrační síta a související elektrické systémy pochází z Ománu, Číny, Indie, Finska, Itálie a USA. Výstavba má být dokončena za 18 měsíců, přičemž výroba koncentrátu má začít v posledním čtvrtletí roku 2022. V únoru 2022 byla dokončena odkrývka dolu a výstavba odvodňovacího kanálu, CAPEX dosáhl 53,6 mil USD, tj. cca 70% předpokládaných investičních nákupů. Inspekce nainstalovaných zařízení proběhla u většiny elektrického zařízení a klíčových dílů výrobního komplexu. Projekt má být spuštěn v červnu 2023. 

  • - V dubnu 2022 oznámilo Ministerstvo energetiky a minerálů záměr rozvinout v zemi těžbu potaše. Potašové soli se využívají (mezi jiným) převážně k výrobě hnojiv. Ministerstvo by rádo přilákalo investory. Ministerstvo nabízí koncese k těžbě formou tendru. Aktuálně jsou nabízeny 4 bloky. Tři těžební bloky se nacházejí v Um A'Samim Sabkhah na hranici sultanátu Omán se Saúdskou Arábií čtvrtý (Blok 51-D s rozlohou 567 km2) v municipalitě Mahout s výhledem na Arabské moře. Tři bloky jsou poblíž města Ibri v guvernorátu Al Dhahirah a zahrnují blok 53-A (pokrývá 3 719 km²), blok 53-B (3 823 km²) a blok 53-C (5 067 km²).  

  • - V březnu 2022 informovala společnost MDO o několika významných projektech. Kontakt: Nasser al Miqbali, CEO, Minerals Development Oman (MDO) :

  • --- Nejslibnější je údajně projekt Mazoon Mining v Yanqul v Al Dhahirah s odhadovanými náklady 300 mil USD. Na celkové ploše 16 km2 má vzniknout pět dolů, pod nimiž se  nachází až 16 mil tun mědi. Výrobní kapacita závodu by měla činit 1,56 mil tun mědi ročně. 

  • --- Dalším je získávání sádry nazvaný Industrial Minerals Project v Shaleem. Projekt se rozvíjí už od roku 2017. Po provedení první geologické studie byly v lokalitě objeveny velké zásoby sádrovce a vysokou čistotu. vápence a dolomitu. Následovala předběžná analýza trhu a logistiky. Pokud bude projekt realizován má údajně znamenat zlom pro těžební sektor v sultanátu Omán. Sultanát by se měl stát největším dodavatelem sádry během několika letech. 

  • --- Společnost MDO uvažuje i o rozvoji solného průmyslu. V současné době jsou v oblasti dva klíčové projekty: (1) produkce mořské soli v Mahoutu a (2) produkce soli z hlubinných vod ve spolupráci s PDO. První projekt v Bar Al Hikman, Mahouts s kapacitou až 1,5 milionu tun se má zaměřit na výrobu vysoce čisté soli pro chemický průmysl a další průmyslové aplikace. Druhý projekt, který prochází studiemi, spočívá ve výrobě surové soli z hlubinných vod spojených s těžbou ropy. Solný roztok vyrobený z hlubinné vody je 3,5 krát více nasycený chloridem sodným nežli mořská voda a výrazně čistší nežli mořská sůl.

  • --- V roce 2022 má být připraven projekt na těžbu čistého vápence, až 1 mil tun ročně na nalezišti ve Wadi Al Jizi, kde bylo objeveno okolo 15 mil tun. Geologickou a ekonomickou studii proveditelnosti již vypracovala společnost MDO. Surovina by pak měla být dodávána ocelárnám a několika zákazníkům v přístavu Sohar. Ve druhé fázi projektu by pak mělo dojít k výstavbě kalcinační jednotky v zóně Sohar.

  •  

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu