english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: moheri.gov.om
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omán láká zahraniční vzdělávací instituce

Ministerstvo vyššího vzdělávání, výzkumu a inovací (https://www.moheri.gov.om/) se snaží v sultanátu vytvářet příznivé podmínky pro rozvoj soukromých vysokých škol. Součástí těchto snah jsou také nové pobídky (z března 2021) pro přední zahraniční univerzity, aby v Ománu založily pobočky poskytující vzdělání v komplexních oborech. Omán cílí na komplexní programy vyskoškolského vzdělávání, které obyvatelům zajistí celoživotní vzdělávání a vybudují znalostní společnost. A to by mohla být příležitost také pro české instituce. 

pobídky státu pro zahraniční vzdělávací instituce zahrnují mezi jiným také

  • - poskytování vhodných pozemků
  • - poskytnutí 50 % kapitál (maximálně však 3 mil OMR, tj. 180 mil Kč) 
  • - osvobození od cel a daní
  • - zajištění tisíců studentů

Ministerstvo navíc pomáhá zahraničním subjektům se získáním potřebných povolení a dále asistuje při zřizování škol. 

Ministerstvo k březnu 2021 obdrželo 14 nabídek na zřízení pobočky zahraničních vzdělávacích institucí, které hodlá posuzovat. Existuje také řada investorů, kteří chtějí do nově zřizovaných institucí investovat. V Ománu v současné době působí 28 soukromých vzdělávacích institucí (9 univerzit a 19 vysokých škol) nabízejících bakalářské, magisterské a doktorské tituly. 

 

Kontakt:

  • - Bakhit bin Ahmed al Mahri, náměstek ministra pro vysokoškolské vzdělávání (https://www.moheri.gov.om/), Ministry of Higher Education, Research and Innovation, PO Box 82, Airport Heights, PC 112, Sultanate of Oman, Tel: 24340900, Fax: 24340172, public.services@mohe.gov.om

 

Omán se také cíleně snaží o vybudování vlastních inovačních a znalostních center. K nim patří např.:

  • Knowledge Oasis Muscat
  • German University of Technology in Oman  
  • v lednu 2022 byla ohlášena příprava nového inovačního centra "Musandam Culture and Innovation Centre". Výstavba centra bude financována prostřednictvím programu Ministerstva energetiky a minerálů z prostředků společností Petroleum Development Oman, Occidental Oman, BP Oman, OQ, Daleel Petroleum, CC Energy Development a ARA petroleum. Konsorcium sponzorů vede společnost OQ Group. Kulturní část bude provozovat Ministerstvo kultury a mládeže, Inovační centrum povede Ministerstvo školství.  

Mezi nejznámější současné ománské vědce patří paní Sumaiya bint Saeed al Siyabi, která se věnuje eliminaci a likvidaci mikroplastů pomocí mikrobiálních plovoucích "matrací" a nano materiálům s oxidem zinku. 

Zřizování předškolských zařízení při podnicích a firmách 

V únoru 2022 začala vláda sultanátu uvažovat o zřizování předškolských zařízení ve společnostech a firmách. K této věci existuje studie, která se zabývá ustavením odpovídajícího právního rámce pro jejich fungování. Probíhá veřejná diskuse a pokud se neobjeví výhrady, ministerstvo zváží další kroky. Kontakt: Laila bint Ahmed al Najar, Minister of Social Development

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád