english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ománci cestují ve velkém do zahraničí za zdravotními službami a to je příležitost pro česká zdravotnická zařízení

Každý týden je k léčbě do zahraničí odesláno 15-20 ománských občanů. Tuto službu Ománcům hradí Ministerstvo zdravotnictví sultanátu Omán. Ještě častější jsou pak soukromé cesty Ománců za pravidelným vyšetřením či lékařskými zákroky do zahraničí. Cílem jsou většinou kliniky v západních zemích, jako např. v USA, Spojeném království GB, Švýcarsku, Německu, ale výjimkou není ani ČR. Tento fenomén je příležitostí pro zkušená lékařská zařízení v ČR, která mohou vstoupit v kontakt s Národním výborem pro léčbu v zahraničí. 

Jde o to, že pokud v Sultanátu Omán není poskytována odpovídající zdravotnická služba, může tzv. „Národní výbor pro léčbu v zahraničí“ rozhodnout o vyslání pacienta. Samotný Výbor se skládá z řady specialistů a konzultantů z několika lékařských oborů. Jde v podstatě o jakousi komisi, jejímž úkolem je přijímat, projednávat a posuzovat žádosti a lékařské zprávy pacientů. Schází se pravidelně každý týden a doporučuje došlé případy k léčbě v zahraničí. Tento Výbor má vazby na renomované nemocnice a zdravotnická zařízení v zahraničí. Tím je zajištěno, že lékařské služby nabízené pacientům jsou přiměřené a vyslaný pacient se nemůže stát obětí podvodů. Výbor se může rozhodnout pro spolupráci s vhodným lékařským zařízením v ČR. 

Pro cestu za lékařským zákrokem či vyšetřením do zahraničí na vlastní náklady se však může rozhodnout pacient i bez vědomí a pomoci ministerstva. Takto postupuje v podstatě asi každý Ománec a někteří z nich i několikrát do roka. Jen v případě chirurgických zákroků jde údajně o více jak 100 tisíc osob ročně. Všeobecně se dá říct, že mladí cestují především do lázní, za estetickou chirurgií a kulturně problematickou péčí (potrat či asistovanou reprodukcí), starší pak na kontrolní vyšetření a doporučené zákroky. Ománská populace je z našeho pohledu nadprůměrně bohatá a tak si tuto službu může skoro každý dovolit. Fenomén cestování za zdravím mezi Ománci určitě dále podtrhuje fakt, že většina lékařů v Ománu jsou tradičně ze zahraničí. Důvěra Ománců ve schopnosti v zahraniční je velmi velká a jak upozorňuje ministerstvo mnoho Ománců přitom postupuje zbytečné či drahé zákroky. 

Domníváme se, že přední lékařská zařízení v ČR (veřejnoprávní či soukromá), která se zaměřují na specializovanou, pokročilou či komplexní léčbu pacientů mohou vstoupit v kontakt s ománskou stranou a nabídnout své pokročilé služby v řadě oblastí léčby, vyšetření, či lékařských zákroků. 

Kontakt:

Kontakt na OMN výbor pro léčení v zahraničí

Kontakt na OMN výbor pro léčení v zahraničí

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu