english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Suwaik Farm Association
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sektorová novinka: nové povinnosti při označování potravin v GCC

(Archivní článek, platnost skončena 06.12.2023 / 09:00.)

Čeští vývozci potravin a nápojů musí počítat s povinným nutričním štítkem při vývozu svého zboží do zemí GCC. Jde o unifikovaný standard zavedený v GCC. Např. Omán zavádí povinnost už od 17. března 2023. Štítek musí obsahovat údaje o nutričních hodnotách a uvést všechny nutriční příměsi, které byly k potravině či nápoji dodány.

Specificky je vyžadován název nutriční příměsi, údaj o původu a dodaném množství. Nový předpis také klade dodatečné podmínky na obalový materiál, který nesmí reagovat se samotnou potravinou. Zvláštní požadavky jsou pak tímto nařízením kladeny na pšeničnou mouku, potravinářskou sůl, výrobky z mouky, rostlinné oleje a tuky či na mléčné produkty. Nařízení obsahuje také penalizační doložku - v případě Ománu jde o nařízení č. 185/2022, jehož nedodržení je pokutováno částkou 1000 OMR (tj. cca 60.000Kč) a pokuta je dále násobena v případě opakovaného porušení. Dovoz zboží, které neplní povinnosti nového předpisu, do zemí GCC je zakázán. Na druhou stranu nová pravidla neplatí pro zboží vyvážené z GCC.

Zde je možná vhodné uvést jeden příklad z praxe (bez ohledu na výše uvedený předpis). Země GCC mohou vyžadovat některé - na první pohled neobvyklé - zvláštnosti. Omán např. nevpustil do země olivový olej z EU a celní úřad přitom poukazoval na skutečnost, že zboží neobsahuje povinné vitamíny. Zvláštní postup ománských celníků se záhy vysvětlil. Jde o to, že státy dbají o správnou nutriční výživu obyvatelstva a v některých zeměpisných šířkách prostě některé prospěšné látky chybí. Stát proto vybere některou masově používanou potravinu a tu pak doplní požadovaným nutričním doplňkem, čímž zabezpečí přísun potřebné nutriční látky mezi populaci. V ČR se například v minulosti dodával fluor do vody (je totiž důležitý pro růst kostí a zdravý chrup u dětí), nebo se provádí plošná jodizace jedlé soli (jako prevence proti zbytnění štítné žlázy) apod.

Jen pro dokreslení procesů inspekce potravin. Kontrolu provádějí nejen celníci, ale i agentury ministerstva zemědělství či místní samospráva. Jiný příklad je z února 2022, kdy ománský úřad Food Safety and Quality Centre (FDQC, součást Ministerstva zemědělství) nařídil zničení více jak ¼ tuny zboží v přístavu v Salalah, které nemělo na štítku uvedeno expirační datum. V prosinci 2021 bylo ve stejném přístavu zničeno 672 lahví oleje, jejichž obsah byl znehodnocen z důvodu vysokých teplot a nevhodné přepravy a skladování. V říjnu 2021 nařídila municipalita North Al Batina zničení 77 tun potravinářského zboží z bezmála 100 obchodů, které podle jejího názoru nebylo již vhodné ke konzumaci (šlo o ryby, maso, ovoce, zeleninu a výrobky z nich).  

V roce 2022 vyvezla ČR do zemí GCC (Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn a Omán) zboží za více jak 1 mld Kč (kategorie SITC 0,1).  

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu