english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Participace ZÚ Rijád na veletrhu GulFood Dubai 2016

V koordinaci s MZe a ZÚ Abu Dhabí se zemědělský diplomat Eduard Řeháček se zúčastnil výstavy Gulfood Dubaj...

V koordinaci s MZe a ZÚ Abu Dhabí se zemědělský diplomat Eduard Řeháček (ZD) se zúčastnil výstavy Gulfood Dubaj, která  patří vedle skupiny veletrhů SIAL (Paříž, Shanghai, Montreal) a veletrhu Anuga v Kolíně nad Rýnem v Německu (každé 2 roky se střídá s veletrhem SIAL v Paříži) mezi nejvýznamnější odborné potravinářské veletrhy ve světě.

Aktivní vyhledávání obchodních příležitostí pro české agrární producenty a obchodníky s působností v celém regionu GCC je hlavním úkolem ZD se sídlem v Rijádu a neobejde se bez vzájemné spolupráce s dalšími složkami jednotné zahraniční sítě státu, jako jsou OEÚ Abu Dhabí a CzechTrade Dubaj, což potvrdili i představitelé vystavujících českých firem.

GULFOOD se řadí spolu s veletrhem SIAL (který se koná každoročně v listopadu v Abu Dhabí) k nejvýznamnějším potravinářským veletrhům v arabsky mluvících zemích. Akce se konala v dubajském světovém obchodním centru (DWTC), společná expozice MZe a českých firem se nacházela v hale TRADE CENTRE AREA.

Podobně jako v předchozích 2 ročnících výstavy i tentokrát bylo MZe gestorem stánku ČR. Oficiální delegaci, která přijela podpořit české vystavovatele z MZe, představovali Viera Šedivá, náměstkyně ministra zemědělství pro řízení Sekce potravinářských výrob – Úřad pro potraviny a Jindřich Fialka, ředitel Odboru potravinářského. ZÚ Abú Dhabí zastupoval Alexandr Sporýš, velvyslanec a Petr Vlk, obchodní rada. Za ZÚ Rijád se zúčastnil akce Eduard Řeháček, zemědělský rada (ZD) a za Czechtrade UAE byli přítomni Roman Míšek a Marcela Junková.

Pracovníci MZe zajišťovali na stánku především informační a poradenský servis.

Na oficiálním stánku ČR byli zastoupeni představitelé firem ALFA-FOOD, s.r.o., EMCO, spol. s r.o. , LAKTOS, a.s.,  MADETA, a.s., SEMIX PLUSO, spol. s r.o., SIMANDL, s.r.o., dále pak v komoditně zaměřených halách se samostatně prezentovaly na svých stáncích firmy INTERLACTO, spol. r.o., LACNEA, a.s. a AL-NAMURA, spol. s r.o.

Na výstavě se poprvé prezentoval na ploše 60m2 Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM) s nedávno schváleným projektem EU Milky Way. Do projektu EU - Milky Way jsou zapojeny Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert, Bohušovická mlékárna ze skupiny Accom a Polabské mlékárny. Záměrem je pomoci exportu trvanlivých i čerstvých mléčných výrobků do Libanonu, Saúdské Arábie a do Spojených arabských emirátů. V rámci projektu se letos evropské výrobky představí na třech veletrzích, během dalších dvou let pak na dalších 7 veletrzích, mj. i na akci Saudi Horeca, která se bude konat od 13. do 15. listopadu.

Veletrh slavnostně otevřel šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Vice-prezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů s doprovodem. Po inauguraci výstavy jednala náměstkyně Šedivá s p. Fialkou s představiteli vládního úřadu pro bezpečnost potravin (Food Safety Department of Government of Dubai - FSDGD), Khalidem Mohammedem Sharifem Al-Awadhim, CEO a Bashirem Hassanem Yousifem. Schůzka navázala na loňská veletržní jednání pana ministra Jurečky s generálním ředitelem Dubai Food Control Authority, Khalidem Al Sherifem. Tématem byla spolupráce úřadů pro potraviny včetně dozorových orgánů, posílení vzájemné spolupráce v oblasti zpracovatelských technologií a vzájemné obchodní výměny. Rozhovory se týkaly i otázek potravinových standardů. FSDGD je připraven poslat standardy na (v současné době) téměř již 500 potravinářských položek, které byly nedávno aktualizovány. Zástupci FSDGD v rámci podpory obchodní výměny praktikují tzv. Controls at Source Country. Smyslem je vysvětlit nová pravidla a požadavky na dovážené potraviny přímo v jednotlivých zemích původu. Náměstkyně Šedivá nabídla možnost zorganizovat pracovní setkání, odborně zaměřený seminář pro experty FSDGH, včetně návštěvy laboratoří a výrobních závodů v ČR. Mluvilo se i o Halal certifikátech, jejichž příprava je v kompetenci ESMA (Emirates Authority for Standardization and Metrology). Saúdská strana informovala o záměru uplatnit jednotný Halal certifikát pro všechny země GCC.

Náměstkyně s ředitelem Fialkou pak jednali s představiteli vystavujících firem, kteří ocenili podporu státu k účasti na podobných akcích v zahraničí, přispívajících významně k jejich úsilí o zvýšení objemu exportu. Právě osobní jednání s předem pozvanými místními distributory a zájemci o konkrétní produkty jsou cennou možností, jak se posunout v přípravě k realizaci nových obchodů.

Firmami byl rovněž kladně hodnocen přístup státu k vytvoření jednotné zahraniční sítě (JZS) s cílem zefektivnit systém služeb v návaznosti na funkci Klientského centra. Byla rovněž blíže vysvětlena současná struktura a formy podpory ze strany ZÚ Abu Dhabí resp. OEU, agentury CzechTrade v Dubaji a ZD v Rijádu. Všichni zúčastnění jednoznačně potvrdili připravenost ke koordinovanému postupu při řešení individuálních potřeb importérů v celém regionu GCC.

gulfood

 

gulfood