english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Problémy saúdské společnosti Saudi Oger

Saúdská stavební společnost Saudi Oger se ocitla ve vážných ekonomických potížích. Nastalo masivní propouštění zaměstnanců, které se týká několika desítek tisíc lidí.

V saúdském tisku se tento týden poprvé oficiálně objevily zprávy o ekonomických potížích firmy Saudi Oger. Podle těchto zpráv podalo přes 31.000 zaměstnanců stížnost u úřadu práce (Labor Office) na zpoždění výplat. V takto nepříznivé situaci je však podle anonymních zdrojů ze společnosti více jak 58.000 zaměstnanců (z toho 23 % jsou Saúdové). Někteří zaměstnanci nedostali své výplaty po dobu 9 měsíců. Podle anonymních zdrojů tisku společnost Saudi Oger ukončila smlouvy se saúdskými i zahraničními pracovníky na všech pobočkách v zemi bez splnění svých z toho vyplývajících závazků a povinností. Vláda v této souvislosti pozastavila přidělování zakázek této společnosti. S ohledem na místní sponzorský systém pro zahraniční zaměstnance se těmto nedaří opustit zemi, byť by i chtěli. Ministerstvo práce totiž zastavilo činnost kanceláře zaměstnaneckých služeb (která se stará mj. o sociální pojištění, převod sponzorství apod.) a přístup k portálu odboru pasů. Tisíce zahraničních pracovníků se tak ocitlo v těžké sociální situaci, kdy nejsou schopni zajistit své základní životní potřeby, nemohou přejít k jinému zaměstnavateli-sponzorovi ani se vrátit do svých domovských zemí.

V návaznosti na evidentně tíživou situaci společnosti Saudi Oger, která patřila dlouhá léta mezi největší firmy v oboru stavebnictví v Saúdské Arábii, je nutno upozornit české firmy na rizika spolupráce s touto firmou.

Mgr. Petr Hošťálek, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rijádu