english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saudi Agrofood 2017 - největší výstava v sektoru zemědělství a potravinářství v Saúdské Arábii opět s českou účastí

Mezinárodní výstavní a kongresové centrum v Rijádu se stalo dějištěm 36.ročníku výstavy Saudi Agrofood, která se těšila velkému zájmu odborné veřejnosti. Akce se konala od 8. do 11. října 2017.

Na veletrhu se prezentovalo se 350 firem z 29 zemí v samostatných stáncích. Mimoto devět zemí, mezi nimi Česká republika, mělo své národní stánky. Po loňských zkušenostech jsme letos objednali plochu 27 m2 bez nutnosti spolufinancování vystavovateli a rovněž uplatnili osvědčený grafický návrh – uspořádání stánku a polepy na stěnách. Na sazby textů a drobné grafické úpravy obrázků, polygrafické a tiskařské práce jsme od organizátora výstavy dostali výhodnou cenovou nabídku.

Letošní akci měl zahájit jako již tradičně ministr životního prostředí, vody a zemědělství Abdulrahman Al-Fadhli, ale na poslední chvíli – v důsledku jeho účasti v doprovodné delegaci oficiální návštěvy krále Salmána do Ruska – jej zastoupil jeho náměstek Mansour bin Hilal Al Mushaiti. V oficiální delegaci při inauguraci výstavy byl i velvyslanec České republiky v Rijádu, Jiří Slavík, který vystavovatele podpořil i v dalších dnech.

Na českém stánku vystavovali prostřednictvím svých zástupců společnosti Goldim, nabízející zdravou výživu (výrobky z kozího mléka, cereálie, doplňky stravy, proteinové nápoje, koktaily, dětské čaje aj.), Isoline (zdravá výživa pro sportovce, rekonvalescenty; firma se zaměřuje se zejména na pitný režim a prevenci v podobě funkčních iontových nápojů s přídavkem přírodních výtažků bez konzervačních látek a umělých barviv),  Univit (veterinární léčiva pro hospodářská zvířata a minerálně-vitaminózní doplňky krmiv), Čeroz (produkce čerstvého ovoce a zeleniny na vlastní ploše 2500 ha  - např. jablka, cibule a 15 ha skleníků) a Kukula Transport, s.r.o. (zástupce společností Vincentka – minerálky a výrobky využívající  přírodní minerální soli z ní získané do brandované zubní pasty, hydratačních krémů; kromě toho Kukula Transport s.r.o. zastupoval společností Trend- restovaná cibulka a Primulus –doplňky stravy.

Mimo český národní stánek měly své stánky Čína, Egypt, Řecko, Indie, Polsko, Nizozemsko, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Výstava nabídla ideální platformu pro vystavovatele i návštěvníky s možností projednat a diskutovat o nových obchodních příležitostech. S tím cílem byla vedena před akcí komunikace ZÚ Rijád s vhodnými protějšky českých vystavovatelů. Většina z nich pak přijala pozvání k návštěvě stánku, kde mj. obdrželi propagační materiály a vzorky českých vystavovatelů.

Skladba nabídky českých vystavovatelů přesně zapadá do současných trendů spotřebitelské poptávky na saúdskoarabském trhu, kdy dochází k výraznému zvýšení zájmu o zdravou výživu. V supermarketech je evidentní rozšiřování prodejní plochy se zdravou výživou a druhotně se situace odráží se v zájmu místních distributorů o dovozové produkty. Výhodou je, že místní výrobci v uvedeném sektoru prakticky nejsou dosud aktivní, což zvyšuje šance uplatnění českého zboží na místním trhu.

Navázání nových kontaktů se již promítá do rozvíjející se emailové komunikace mezi oběma stranami, směřující k uzavření obchodních kontraktů. Příslibem jsou i některé opakované návštěvy místních manažerů v průběhu výstavy. Minimálně v jednom případě registrujeme i předložení návrhu obchodního kontraktu, adresovaného k posouzení pro vedení české společnosti.

Závěrem potvrzujeme, že ač regionálního charakteru, během posledních 36 let výstava posílila své vedoucí postavení v oblasti propagace zemědělského rozvoje a přidružených průmyslových odvětví v Saúdské Arábii a pozitivně přispívá ke zvyšování obchodů se zahraničními dodavateli a tím i nepřímo k rozvoji zemědělského sektoru v království. V současné době, kdy saúdskoarabské hospodářství prochází restrukturalizací ve vládním projektu Vize 2030, byla účast vybraných českých subjektů na výstavě velmi relevantní.

Eduard Řeháček, zemědělský rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu

saudi agrofood 2017

Náměstek ministra zemědělství Mansour bin Hilal Al Mushaiti během slavnostního zahájení veletrhu

saudi agrofood 2017

Čeští podnikatelé před stánkem spolu s velvyslancem ČR v Rijádu J. Slavíkem

saudi agrofood 2017

 Pohled do českého stánku