english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Eduard Řeháček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se úspěšně prezentovaly na výstavě AgroFood v Saúdské Arábii

Již 3. rokem po sobě přilákala nejvýznamnější sektorová výstava v největší arabské zemi Blízkého východu české exportéry k přímé účasti na národním stánku, aby prezentovali své výrobky a služby místním importérům a distributorům. Na příkladu úspěšných firem, které již v teritoriu realizují obchodní případy, byla potvrzena nutnost opakovaných návštěv u potencionálních partnerů. Česká účast byla financována z prostředků projektů ekonomické diplomacie (PROPED).

Na českém stánku vystavovali představitelé společností Steiner & Kovarik, dále Amylon a Emco, patřící mezi nejvýznamnější české potravinářské společnosti v oblasti zdravé výživy. Tři potravinářské subjekty doplňovaly firmy VVS a Bornit, jejichž nabídka je určena převážně pro zemědělskou výrobu.

Národní stánek na výstavě Saudi AgroFood 2018 - celkový pohled

Národní stánek na výstavě Saudi AgroFood 2018 - celkový pohled

Skladba nabídky českých vystavovatelů potravin zapadá do současných trendů spotřebitelské poptávky na saúdskoarabském trhu, kdy dochází k výraznému zvýšení zájmu o zdravou výživu. V supermarketech je evidentní rozšiřování prodejní plochy se zdravou výživou a druhotně se situace odráží se v zájmu místních distributorů o dovozové produkty. Výhodou je, že místní výrobci v uvedeném sektoru prakticky nejsou dosud aktivní, což zvyšuje šance uplatnění českého zboží na místním trhu.

Vystavovatele přišli podpořit i velvyslanec J. Slavík a zástupce velvyslance J. Janev, jejichž účast při slavnostním otevření výstavy a návštěvě českého stánku ministrem Al-Fadhlim byla vystavovateli velmi ceněna.

Návštěva ministra zemědělství (MEWA) Al Fadlyho na českém stánku

Návštěva ministra zemědělství (MEWA) Al Fadlyho na českém stánku

Výstava nabídla ideální platformu pro vystavovatele i návštěvníky s možností projednat a diskutovat o nových obchodních příležitostech. S tím cílem byla vedena před akcí komunikace zemědělského diplomata velvyslanectví ČR v Rijádu s vhodnými protějšky českých vystavovatelů. Většina z nich pak přijala pozvání k návštěvě stánku, kde mj. obdrželi propagační materiály a vzorky českých vystavovatelů.

37. ročník výstavy Saudi Agrofood se těšil velkému zájmu odborné veřejnosti. Akce se konala od 7. do 10. října 2018. Na veletrhu se prezentovalo 342 firem z 31 zemí, z toho 10 vystavovalo v samostatných stáncích. Poprvé bylo zastoupeno na národním stánku Bulharsko, které se chystá otevřít v Rijádu své velvyslanectví.

Letošní akci na ploše 6847 m2 zahájil ministr životního prostředí, vody a zemědělství Abdulrahman Bin Abdulmohsen Al-Fadhli. O popularitě výstavy hovoří návštěvnost, která se oproti loňsku zvýšila o letos o plnou čtvrtinu na celkových 15 384 registrovaných hostů.

 

Eduard Řeháček

zemědělský diplomat

Velvyslanectví ČR Rijád

Stánek ČR byl jeden z nejnavštěvovanějších na výstavě

Stánek ČR byl jeden z nejnavštěvovanějších na výstavě