english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ilja Jurukin - pxhere.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie od března 2021 uvolňuje podmínky pro zahraniční zaměstnance

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2022.)

Saúdské ministerstvo lidských zdrojů a sociálního rozvoje oznámilo novou iniciativu reforem pracovního práva, která si klade za cíl zlepšit podmínky zahraničních pracovníků v soukromém sektoru. Dosud užívaný a hojně kritizovaný systém „kafala“ založený na převaze zaměstnavatele, který pobyt zahraničního pracovníka v Saúdské Arábii „sponzoroval“, se tak poněkud oslabuje.

Zahraniční pracovníci tvoří takřka třetinu z 34 milionů obyvatel Saúdské Arábie a lze je najít na všech úrovních od dělnických profesí až po nejvyšší management. Bez rozdílu profese však platí, že sponzor, tedy zaměstnavatel, vystupuje vůči saúdským úřadům coby garant, což mu vkládá do rukou mimořádně široké pravomoci, včetně kontroly nad tím, kdy a zda pracovník může opustit území Saúdské Arábie.

Mezinárodní neziskové organizace, včetně Human Rights Watch opakovaně upozorňovaly na obtížnou situaci zahraničních pracovníků. V případě sporů mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem se objevovaly případy nehrazení mezd, náhlého ukončování pracovního poměru, či zabránění opuštění země.

Od 14. března 2021 by měla vejít v účinnost dílčí reforma, která převahu zaměstnavatele do určité míry oslabuje. Všechny pracovní smlouvy budou nově elektronicky evidovány, čímž bude také dokumentován aktuální stav zaměstnaneckého poměru.

Výrazným posunem vpřed je přesun zajištění víz k opuštění a návratu do země (Exit and Re-entry Visa) na zaměstnance bez souhlasu zaměstnavatele. Stejně tak v případě ukončení pracovní smlouvy bude moci bývalý zaměstnanec sám požádat o vízum k opuštění země (Final Exit Visa), přičemž zaměstnavatel bude pouze elektronicky informován. Zaměstnanec však nese odpovědnost za veškeré povinnosti vyplývající z porušení smlouvy (finanční i jiné závazky).

Snad nejvýznamnější změnou je však nová možnost změnit zaměstnavatele přímo v zemi. Dosud musel zahraniční pracovník ukončit pracovní poměr a opustit zemi na konečné vízum, teprve poté mohl vstoupit do nového pracovního poměru. Od března 2021 bude naopak možné, aby zahraniční pracovníci, kteří jsou v teritoriu přítomni, hledali nového zaměstnavatele, a po ukončení stávajícího kontraktu, taktéž bez souhlasu předchozího sponzora, požádali o přenos sponzorství, aniž by zemi opustili.

V neposlední řadě byla oznámena platforma Wedy, prostřednictvím které by se měly řešit pracovněprávní spory

Všechny tyto služby budou přístupné prostřednictvím mobilní aplikace Absher a pracovního portálu Qiwa.

Ministerstvo lidských zdrojů a sociálního si od této iniciativy slibuje snížení počtu pracovněprávních sporů, zvýšení úrovně trhu práce a návazně zvýšení jeho atraktivity pro výběrové kádry.

Doporučujeme všem českým zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům v teritoriu, aby se s chystanými změnami zevrubně seznámili.

Vojtěch Hromek

Velvyslanectví ČR v Rijádu