english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie – pokusy o podvodné objednávky zboží

Velvyslanectví České republiky v Rijádu v průběhu posledních dvou let zaznamenává stále častěji pokusy o podvodné objednávání zboží za účelem vylákání pěněz od českých exportérů.

Pokusy se odehrávají v zásadě dvěma způsoby. V prvním případě je firma vyzvána saúdským subjektem k potvrzení svého vítězství ve výběrovém řízení (tendru) a následnému složení v poměru k perspektivní objednávce nízké částce na účet saúdské firmy mimo Saúdskou Arábii (v zaznamenaných případech do Spojených arabských emirátů). Doložena je rovněž řada dokladů o průběhu a výsledcích výběrového řízení. Primárně by měl být českým firmám podezřelý už jen fakt, že se žádného regulérního tendru nezúčastnily a že výběr proběhl „o nich bez nich“. Podrobným zkoumáním bylo možno zjistit, že dokumenty zaslané saúdskou stranou jsou falešné, neboť byly vyrobeny v grafickém programu. Typickými znaky jsou různá rozlišení částí dokumentů (loga, razítka, podpisy, text) a překrývání jednotlivých prvků (např. razítko plně překrývá část podpisu, podpis plně překrývá tištěný text). Použita jsou často i neoficiální loga. Ukázku použití počítačové grafiky při výrobě zdánlivě důvěryhodného dokumentu můžete vidět na připojené forografii. V několika případech, které naše velvyslanectví v Rijádu prověřovalo, bylo zjištěno, že jsou k různým saúdským subjektům vyrobeny téměř identické falešné webové stránky s využitím fotografií z jiných, regulérních webů.


Další případy, které se začaly objevovat v letošním roce spočívají v e-mailovém oslovení českého exportéra s neobvykle lukrativní objednávkou (v případech zkoumaných velvyslanectvím v Rijádu se jednalo o opravdu obrovské objednávky u zboží, u kterého skutečně nejsou v takovém rozsahu obvyklé). Velvyslanectví v Rijádu nechalo prověřit saúdskou firmu naším honorárním konzulátem v Džiddě, kde firma deklarovala své sídlo, a byl informován, že se jedná o podvodný subjekt. Kontakty saúdskou firmou uváděné jsou nedostupné a webové stránky firmy se velmi podobají těm z výše uvedených případů.

V několika případech se jednalo konkrétně o tuto firmu:

SHEIKH ANAS ABUDAWOOD
President, Abudawood Trading Company
Director, Abudawood Global
Corporate Headquarters
P.O. Box 227, Jeddah 21411, Kingdom of Saudi Arabia
Telephone: + 966-12-6422661 Fax: +966-12-6432609
WEBSITE: WWW.ABUDAWOOD.COM
SKYPE ID: anas.abudawoodtrading

Dovolujeme si proto touto cestou varovat české exportéry, aby si řádně prověřovali své partnery, pokusili se získat maximum infomací o firmách, které je kontaktují, řádně si prozkoumali poskytnutou dokumentaci perspektivním odběratelem a zvážili důkladně, kdy a kam poskytnou jakékoliv finanční prostředky. Je rovněž dobré si uvědomit, že v arabském světě je poměrně velmi neobvyklé odvíjet obchodní případ bez toho, aby se obchodní partneři osobně setkali. Zvláště u (podezřele) lukrativních objednávek se rozhodně vyplatí partnera navštívit, poznat a prověřit, nežli ztratit zboží i platbu za ně.

V případě jakýchkoliv podezření na možný podvod v zemích působnosti Velvyslanectví ČR v Rijádu se mohou čeští exportéři obracet na tento náš úřad, který se pokusí zjistit maximum informací o obchodním partnerovi. K tomu obchodní úsek velvyslanectví uvítá zejména kontakty na osoby partnera reprezentující a maximum dalších informací a podkladů k obchodnímu případu, neboť i ze strany velvyslanectví je nejlepší možností prověření obchodního partnera setkání s ním.

Mgr. Petr Hošťálek, obchodní rada
Velvyslanectví České republiky, Rijád