english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: rawpixel.com (Licence: Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie zvedá dovozní cla na řadu potravin a chemikálií

V červnu 2022 oznámila saúdská vláda zvýšení dovozních cel u 99 položek. Důvodem je podpora domácího zemědělství a průmyslu. Tato změna se může dotknout i českých exportérů, zejména v oblasti potravinářského průmyslu, ale také skleněných produktů, či plastů a výrobků chemického průmyslu.

Navýšení se pohybuje mezi 6 a 15 %. Ze zemědělských a potravinářských produktů se jedná o řadu mořských ryb a plodů.  Ze základní zeleniny byla dovozní cla zvýšena na rajčata, cibule, mrkev, okurky, lilky, papriky, okru, cukety, dále pak melouny a ovocné šťávy. V neposlední řadě také došlo ke zvýšení dovozních cel na mražená kuřata. Dále se zvýšení týká klimatizací, minerálních a chemických produktů, plastových a skleněných produktů, hliníku a motorových vozidel.

V minulosti docházelo k sezónnímu zvýšení dovozních cel v době sklizně místních zemědělských výpěstků, avšak tentokrát se zdá, ze se jedná o trvalé opatření. Poslední velké zvýšení dovozních cel přišlo v roce 2020, a to až na 575 položek celního sazebníku. U současného zvýšení se z velké části jedná o výrobky, kde má domácí saúdský průmysl potenciál výpadek nahradit, ať již zvýšením stávající produkce (kuřecí maso, sezónní zelenina, polymery), nebo v oblastech, kde se vláda snaží stimulovat růst nových průmyslových odvětví (automobilový průmysl).

Vládní politika tak pomáhá vytvářet zajímavější prostředí pro zahraniční investice do domácí produkce, která bude mít navíc snazší přístup na ostatní trhy v regionu, zejména členských států GCC. Pro české exportéry však lze očekávat tlak na ceny. Celou tabulku zvýšených dovozních cel naleznete v příloze.

Vojtěch Hromek

Velvyslanectví ČR v Rijádu

Tabulka zvýšených dovozních cel do Saúdské Arábie (XLSX, 15 KB)