english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie zvýšila celní sazby

Saúdské generální ředitelství cel oznámilo zvýšení celních sazeb

Informace o zvýšení celních sazeb byla zveřejněna v deníku Al-Riyadh Daily http://www.alriyadh.com/1560691, nicméně dodnes nebyla zpráva uveřejněna v anglické mutaci. Stejně tak na webové stránce Celní správy SAU není k dispozici seznam dotčených položek ani datum platnosti v angličtině.

Byť to saúdská celní správa pozapomněla oficálně oznámit zastupitelským úřadům, díky spolupráci ekonomických diplomatů z velvyslanectví zemí EU se podařilo zajistit alespoň neoficiální překlad jednotlivých položek, kterých se zvýšení celních sazeb týká. Jedná se především o položky ze sektoru zemědělství a potravinářství.

Podle neověřených informací začala Celní správa SAU uplatňovat nové tarify na zásilky, které byly již dodány do vykládkových přístavů nejméně týden před samotným oznámením zvýšení cel. Je oprávněný předpoklad, že řada exportérů může mít uzavřeny dlouhodobé kontrakty, v nichž je clo započteno do exportní ceny. Ti se tak dostávají do neočekávaně nepříjemné situace, kdy se museli smířit se zvýšenými náklady, což - s ohledem na razanci zvýšení celních sazeb - může vést i k přechodným ztrátám. Stejně tak se toto opatření dotýká i saúdských distributorů, kteří budou nuceni s odběrateli (maloobchod, velkoobchod) projednávat zvýšení cen. To se sekundárně projeví i na konečných spotřebitelských cenách dovozového zboží. Jak je uvedeno v tabulce, jedná se zejména o potraviny, takže je realizované zvýšení cel a předpokládané následné zdražení opravdu citelné.

V příloze připojujeme tabulku s neoficiálním anglickým překladem dotčených položek.

Eduard Řeháček, obchodní rada (zemědělství a potravinářství)
Petr Hošťálek, obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

přílohy

KSA nove clo 20 KB XLSX (FILE_TYPE_XLSX) 23.1.2017