english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Alpha Stock Images - Nick Youngson
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie od 20. června zvýšila dovozní cla na řadu položek

Celní správa Saúdské Arábie oznámila, že od 20. června zvyšuje dovozní cla na velké množství produktů důležitých pro celou řadu průmyslových odvětví a spotřebního zboží. Cílem pravděpodobně je posílení domácího průmyslu zasaženého ochrannými opatřeními v době pandemie.

Zvýšení dovozních cel mezi 5 a 10% se dotýká zejména produktů důležitých pro stavebnictví, kovozpracovatelský průmysl, výrobu cementu a plastů. V neposlední řadě postihlo zvýšení také většinu mlékárenských výrobků.

Zvýšení dovozních cel ve spojení s oznámeným zvýšením DPH na 15% (z 5%) od července 2020 bude mít významný vliv na ceny, zejména pro konečného spotřebitele. Lze tedy očekávat tlak od saúdských importérů na slevy z již dohodnutých cen. Doporučujeme českým exportérům se s novou regulací seznámit a upevnit tak svou vyjednávací pozici. Seznam nových dovozních cel je přiložen.

Původně ohlášené zvýšení dovozních cel k 10. červnu 2020 obsahovalo 1004 položek. Toto oznámení bylo nakonec staženo a dne 18.6. byl vydán nový seznam 575 položek, kterých se zvýšení dotýká. To, že účinnost byla stanovena pouze dva dny od nového oznámení, ukazuje na nutnost rychlé adaptace podniků působících v teritoriu, na často náhle se měnící podmínky.

Vojtěch Hromek

Velvyslanectví ČR v Rijádu

Saúdský importní tarif k 20. červnu 2020 (PDF, 2 MB)