english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: B. Alotaby
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdský Národní program rozvoje průmyslu a logistiky je příležitostí i pro zahraniční firmy

Dne 28. Ledna 2019 představil saúdský ministr energetiky Khalid Al-Falih Národní program rozvoje průmyslu a logistiky. Saúdská Arábie si tímto programem slibuje přilákat v příštích deseti letech investice ve výši 427 miliard USD.

Program, který realizuje část vládní strategie Vize 2030, bude obsahovat 13 částí zaměřených na další industrializaci země, zejména v sektorech mimo ropný průmysl a posílení jejího exportního potenciálu. První vlna projektů, které budou v rámci tohoto programu oznámeny, bude zaměřená na zpracovatelský průmysl, těžební průmysl, energetiku a logistiku v celkové hodnotě 18,5 miliardy USD. Konkrétně byly zmíněny závody na výrobu gumy, katalyzátorů a motorových vozidel. Celkově pak v dalších dvou letech plánuje saúdská vláda na průmysl vynaložit ze státního rozpočtu až 27 mld. USD. Šanci tak mají i čeští dodavatelé vyspělých těžebních a průmyslových technologií, inovativních řešení v obnovitelné energetice, či v sektoru automatizace logistiky.

V oblasti logistiky byly oznámeny rozsáhlé investice do infrastruktury, včetně výstavby pěti nových letišť a 2000 km železnice, celkem pak je plánováno realizovat až 60 projektů v hodnotě 44,2 mld. USD. Tyto projekty jsou zajímavou příležitostí pro dodavatele radiolokátorů a zařízení pro řízení letového provozu, dále pak dodavatele pokročilé telematiky a systémové integrátory.

V rámci oficiálního zahájení programu bude představeno na 330 iniciativ, přičemž se počítá s vysokou účastí soukromého sektoru (v roli provozovatele) a vstupem zahraničního kapitálu ve výši až 427 mld. USD. Úspěšná realizace programu by pak splnila až třetinu cílů vládní strategie Vize 2030.

Ačkoli je dosud známo málo podrobností o konkrétních projektech, či se přímo čeká na jejich oznámení v blízké budoucnosti, těší se tento program v zemi velké pozornosti a jeho jednotlivé iniciativy budou hrát významnou roli při dalším směřování jejího ekonomického rozvoje. Jednotlivé příležitosti je pak užitečné sledovat již v počátečních fázích pro maximální využití jejich potenciálu.

 

Vojtěch Hromek

Obchodní rada

Velvyslanectví ČR v Rijádu