english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdští podnikatelé z oboru zemědělství a potravinářství na návštěvě ČR

Incomingová mise saúdských podnikatelů se konala po více než po více než čtyřech letech absence jakýchkoli bilaterálních misí jak na politické tak hospodářské úrovni. V ovzduší zlepšujících se dvoustranných politických vztahů bylo smyslem akce představit kapacitní možnosti českého agrárně-potravinářského sektoru u příležitosti výstavy Salima a realizovat návštěvy zemědělských provozů Královehradeckého kraje. Demonstrovat produkty a technologie měly možnost české subjekty na předem zorganizovaných schůzkách individuálních setkáních v Praze, Brně a během exkurze v kraji. Proběhlá obchodní jednání dala impuls k současnému rozpracovávání obchodních případů v drůbežnictví, dovozu potravin, zvláště mléčných výrobků, zmražené zeleniny a potravinářských přísad

Na přelomu února a března, v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie, zorganizovalo Velvyslanectví České republiky v Rijádu misi saúdských podnikatelů z oboru zemědělství a potravinářství do České republiky. Oficiální přivítání na ministerstvu zemědělství se uskutečnilo na odboru mezinárodní spolupráce, kde byli hosté na úvod přijati zastupující ředitelkou na odboru mezinárodní spolupráce, Karolínou Bartošovou a vedoucím oddělení Janem Romanem. Během výstavy Salima se s podnikateli setkal náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství, Jiří Šír.

Termín konání mise od 25.2 do 2.3. byl stanoven s ohledem na celoroční plán akcí Rady saúdských obchodních komor (Council of Saudi Chambers), která převzala nad akcí záštitu,  v kombinaci s významnými prezentačními akcemi, konanými v České republice.

Vrcholní představitelé pěti společností Almajal Alarabi Holding, Wace Commercial Est.- Saifan, AMD Holding, Murabba a REFCO jsou aktivní importéři a distributoři v komoditách a produktech jako jsou sušené mléko, sýry, ovocné koncentráty, ovoce (velké možnosti jsou zejména v importu českých jablek), zmražená zelenina a bramborové hranolky. Nejen pekařské směsi, ale velký zájem je i o zlepšující přípravky pro pekaře a cukráře. Z agrárního sektoru byly zastoupeny dvě společnosti z oboru drůbežnictví, které svým obratem patří mezi deset největších v království Saúdské Arábie. Mají konkrétní investiční záměry s rámcovým harmonogramem, které jejich zástupci tlumočili výrobcům technologického zařízení na schůzkách v Brně a v Praze. Podnětné pro účastníky mise bylo i jejich setkání k představiteli Potravinářské komory ČR.

Velmi kvitovanou částí programu mise byla exkurze do zemědělských provozů Královehradeckého kraje. Hosté si prohlédli farmy pro chov drůbeže, kde měli možnost srovnání technologií ustájení, krmení a sběru vajec, způsobů odchovu a systém produkčních chovů. Rovněž jednali o možnosti dovozu násadových vajec. Podle předběžné domluvy by mělo dojít v nejbližší době k uzavření kontraktu s českým exportérem násadových vajec na období konce letošního roku a s postupným navyšováním v dalších letech. Návštěva ve výrobně krmných směsí a doplňků potvrdila současnou světovou úroveň technologií, používaných kvalitních surovin s důslednou elektronickou registrací a možností sledování všech fází výrobního procesu (trackingu složek) u každé vyráběné a partie krmné směsi nebo vitaminózně-minerálního doplňku.

Příslibem navázání faktické obchodní spolupráce resp. realizace exportních obchodních případů je probíhající návazná komunikace mezi subjekty na obou stranách, ve které zemědělský diplomat Eduard Řeháček poskytuje konkrétní podporu. Součinnost poskytl i při vyřizování formalit před obchodní cestou českého exportéra technologií pro chov drůbeže, domluvenou na konec dubna tohoto roku.

Ing. Eduard Řeháček, CSc.
zemědělský rada
Velvyslanectví České republiky v Rijádu

incoming saudi

Saúdští podnikatelé na návštěvě na Ministerstvu zemědělství ČR