english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Týden kultury a obchodu Sultanátu Omán v České republice - CZECH-OMAN WEEK - The Art of Business

 Do České republiky přijela ománská delegace, která ve dnech od 9. do 15. října 2017 prezentovala svou zemi na pozvání Česko-ománského výboru při Zahraniční sekci Hospodářské komory České republiky.

Sultanát Omán reprezentovala delegace, kterou vedl Mohammed Hashim Alawi Al-Shahab, zástupce Oman Chamber of Commerce and Industry. Cílem bylo představit Omán, který je pro Českou republiku (ČR) novým strategickým partnerem v oblasti Blízkého východu, a navázat hlubší přátelské vztahy obou zemí. Součástí Týdne kultury a obchodu Sultanátu Omán v České republice pod názvem The Art of Business od 9. do 15. října 2017 byla výstava kaligrafa Saleha Al Shukairi, seminář o obchodních příležitostech a představení ománské kuchyně s exotickými produkty z farmy Sheika Ziyada Talib Al Maawali z Barky na Farmářských trzích na Kulaťáku. Proběhlo mnoho jednání o další budoucí spolupráci v různých oborech s ministrem zdravotnictví ČR, Senátem Parlamentu ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Hospodářskou komorou ČR, Národním muzeem v Praze, Městskou částí Praha 6 a dalšími představiteli ČR. Delegace se také setkala s velvyslanci zemí OIC v ČR . Akci zorganizoval Česko-ománský výbor při Zahraniční sekci Hospodářské komory ČR a Czech-Oman Business & Art Council ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Velvyslanectvím ČR v Rijádu a Art of Cultural Diversities.

Sultanát Omán stejně jako Česká republika mají bezkonkurenčně výhodnou pozici co se týče polohy v regionu, která přispívá obchodním přiležitostem. Omán je strategicky položen mezi Evropou a Asií, a je zároveň vstupní branou do Blízkého východu s velkou historií a kulturním dědictvím. Momentálně je to také jediná země, která může volně obchodovat s Katarem a Íránem. Omán si je vědom této výhodné situace a posledních pět let se zaměřuje na posílení infrastruktury, stavby přístavů, letiště a diverzifikaci hospodářství. Omán také otvírá několik nových obchodních zón pro usnadnění podnikání v rámci země, ale i regionu obecně. Česká republika je historicky centrem silného průmyslového hospodářství a zemědělství ve střední Evropě a také srdcem kultury a vědy, která má v této zemi dávnou tradici. Dnes v České republice vnikají nové nanotechnologické továrny, startupové firmy, umělecké projekty, vědecké konference a programy pro celý svět. Česká republika je stejně jako Sultanát Omán otevřená mezinárodní spolupráci, která může obohatit obě země.

Během letošní únorové mise pod vedením viceprezidenta Hospodářské komory Bořivoje Mináře vznikla myšlenka založit Česko-ománský výbor, jako konkrétní platformu pro prohloubení česko-ománské spolupráce.

Pavel Šťastný, hlavní organizátor Czech–Oman Week a předseda Česko-ománského výboru říká, že hlavním cílem týdne bylo navázání vztahů. Kultura obě země spojuje.

“Jsem rád, že jsem mohl přivítat ománskou delegaci, která skvěle reprezentovala svou zemi a přijela velmi dobře připravená s širokým portfoliem možností konkrétní spolupráce. Omán je atypická země, která nemá v ČR ambasádu stejně, jako Česká republika nemá ambasádu v Ománu. Díky své stabilitě a prudkému rozvoji se stala pro Českou republiku prioritní zemí.

Při jednáních během Czech-Oman Week jsme iniciovali tři základní projekty mezinárodní spolupráce se Sultanátem Omán – zdravotnictví a lázeňství, školství, kultura a věda. 

První projekt zdravotní a lázeňský vzniká ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, Fakultní nemocnicí v Motole (největší zdravotnické zařízení v Česku a jedno z největších v Evropě) a Výborem pro Zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR.

Druhý projekt školství nabízí možnost spolupráce se Střední školou reklamní a umělecké tvorby Michael a Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou Kamenický Šenov ve spolupráci s Výborem pro vzdělávání, vědu a kulturu Senátu Parlamentu ČR.

Třetí projekt kulturní a vědecký je již rozeběhlý. Díky půlroční spolupráci s panem velvyslancem Jiřím Slavíkem se nám podařilo navázat partnerství Národního muzea v Praze a The National Museum Sultanate of Oman, jejichž společné Memorandum je před finálním podpisem. Ředitel Jamal Hassan AL Moosawi byl pozván ředitelem Michalem Lukešem do Prahy. Připravujeme s Ministerstvem zahraničí ČR putovní výstavu o historii České republiky k výročí 100 let od založení našeho státu. Chtěli bychom ji začátkem roku poprvé představit v Sultanátu Omán za účasti delegace představitelů České republiky. Hlavními exponáty výstavy budou kopie královské a císařské koruny nejvýznamnějšího českého krále Karla IV. Těším se na spolupráci a jsem velmi rád, že se podařilo navázat mnoho přátelských vztahů se zástupci Sultanátu Omán.“ říká Pavel Šťastný.

Toskánský palác v Praze - Slavnostní zahájení Czech-Oman Week

Slavnostní zahájení Czech-Oman Week proběhlo 9. října 2017 v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí v Praze v budově Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV). Bylo spojeno s vernisáží výstavy významného experimentálního ománského kaligrafa Saleha Al Shukairi, člena The Omani Society for Fine Arts – Diwan of Royal Court za účasti ománské delegace. Slavnostní večer zahájil zástupce náměstka Ministerstva zahraničních věcí ČR Ivan Jančárek, obchodní rada z Českého Velvyslanectví v Rijádu Petr Hošťálek a předseda Česko-Ománského výboru při Zahraniční sekci Hospodářské komory Pavel Šťastný.

Ománskou delegaci přivítala v Praze H.E. Souriya Otmani, velvyslankyně Marockého království a další velvyslanci a zástupci zemí OIC v Praze – Spojených arabských emirátů, Libanonu, Palestiny, Turecka, Jemenu, Súdánu, Iráku, Indonesie a Kazachstánu.

V rámci programu byla představena arabská verze sociální sítě Poetizer pro básníky z celého světa. Večerem zněla hudba od členů českého orchestru PKF – Prague Philharmonia, kteří již několikrát hráli v Opera House v Muscatu a od DJ IM Cyber, která hrála jako první česká DJka v Ománu.

Kaligraf Saleh Al Shukairi a Pavel Šťastný, který je svou profesí výtvarník, představili společné česko-omáské umělecké dílo – arabskou kaligrafickou verzi slova Czech. Slovo Czech a Český lev ze státního znaku ČR je základem pro nové logo české expozice pro EXPO 2020 v Dubaji, které vytvořil Pavel Šťastný a poprvé ho prezentoval v Toskánském paláci. “Česká republika není na Blízkém východě moc známá, a máme problém s její výslovností.Vytvořil jsem kaligrafickou verzi slova Czech v arabštině, protože si myslím, že arabská verze pomůže „vzájemnému pochopení myšlenek“, což je ústřední téma pro celé EXPO v Dubaji.” říká Saleh Al Shukairi.

Před slavnostním zahájením proběhla tiskové konference u Lennonovy zdi a její součástí byla i umělecká performence. Ománský kaligraf Saleh Al Shukairi vytvořil s výtvarníkem Pavlem Šťastným, autorem loga Občanské fórum OF, společné dílo – Meet Art. Sama Lennonova zeď je první společné dílo mnoha umělců z celého světa a je místem setkávání a symbolem míru.

czech oman week

U Lennonovy zdi v Praze na Kampě

Senát Parlamentu České republiky

Delegace ze Sultanátu Omán navštívila Senát Parlamentu České republiky v Praze pod záštitou místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka, senátora za Budějovicko a Třeboňsko. Členy delegace přivítal Jan Horník senátor za Karlovarský kraj (kde se nacházejí nejvýznamnější lázně), člen Výboru pro územní rozvoj, veřejnou zprávu a životní prostředí a člen Podvýboru pro sport Výboru pro Vzdělávání, vědu, kulturu, společně s Jiřím Růžičkou, senátorem za Prahu 6 a místopředsedou Výboru pro vzdělávání, vědu a kulturu a s Jiřím Voseckým senátorem za Českolipsko, (oblast výroby skla),  místopředsedou Výboru pro pro zdravotnictví a sociální politiku. Během jednání se inicioval vznik mezinárodních projektů s jednotlivými výbory a možnost propojení a spolupráce Výborů Senátu s obdobnými výbory v ománské obdobě Senátu – Shura. Vznikl tak základ pro základní projekty - zdravotnictví a lázeňství, školství, kultura a věda. 

czech oman week

Ománská delegace během diskuse se senátory
 

Exportní dům - Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2017

Delegace během svého pobytu navštívila nejvýznamnější český strojírenský veletrh. V Brně se sešla s náměstkem ministra zahraničních věcí M. Tlapou, náměstkem ministra obrany T. Kuchtou a viceprezidentem Hospodářské komory ČR B. Minářem. Náměstek T. Kuchta rovněž zahájil podnikatelský seminář, který se konal v Exportním domě na pozvání Hospodářské komory ČR ve spolupráci s ministrestvem zahraničních věcí.

czech oman week

Ománská delegace během setkání s viceprezidentem Hospodářské komory ČR B. Minářem


IQ Structures

Během svého pobytu v Brně navštívila ománská delegace také firmu IQ Structures, kde si prohlédla vývoj a výrobu nanotechnologických aplikací. V současné době probíhají jednání o spolupráci této české firmy s konkrétním partnerem v Ománu.

czech oman week

Prezentace ve firmě IQ Structures


Ministerstvo zdravotnictví a Fakultní nemocnice Motol

Ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík a náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát přijali ománskou delegaci v Motole. Hovořili o projektu zdravotní a lázeňské spolupráce obou zemí. První Memorandum by mělo vzniknout mezi Fakultní nemocnicí Motol (největší zdravotnické zařízení v Česku a jedno z největších v Evropě) a adekvátní ománskou fakultní nemocnicí. Druhé Memorandum může vzniknout mezi Ministerstvy zdravotnictví. Vzájemnou spolupráci může obsahovat výměna lékařů, studentů, specializované přednášky a semináře. Samostanými tématy při jednání byly  pediatrie a gynekologie, léčba cukrovky, výzkum kmenových buněk, kardiologie, transplantace, léčba a prevence rakoviny, následná péče v lázeňství s rehabilitací a také se speciálními nemocničními lůžky. Martin Holcát je také bývalý ministr zdravotnictví ČR a vede konsilium, které se stará o zdraví všech českých prezidentů.

czech oman week

Delegace na návštěvě motolské nemocnice

Linet – továrna na nemocniční lůžka

Ománská delegace navštívila českou továrnu Linet na výrobu nemocničních lůžek, která je druhá největší na světě a působí mimo jiné na Blízkém východě. Setkali se zakladatelem Linetu Zbyňkem Frolíkem, kterého pozvali do Ománu. Továrnou je provázel Petr Foit, obchodní ředitel a Michal Dostál, který má na starost oblast Blízkého východu a Afriky. V roce 2016 prezentovali s Pavlem Šťastným nový design lůžek v Muscatu v hotelu Grand Hyatt pod záštitou Oman Cancer Association. 21. listopadu 2018 prezentují novinky Linetu v hotelu Crowne Plaza v Muscatu.

Farmářské trhy na Kulaťáku

Během posledního dne pobytu ománské delegace v ČR se její členové zúčastnili prezentace Ománu na Farmářských trzích na Kulaťáku v obvodu Praha 6. Na trzích se představila ománská kuchyně s exotickými produkty z farmy Sheika Ziyada Talib Al Maawali z Barky, kterou zastupoval jeho bratr Al Wadhah Talib Al Maawaly. Farmářské trhy na Kulaťáku jsou největšími trhy v ČR a navštíví je každý týden 7.000 pražanů. Pořádají Festival ambasád, kterého se letos zůčastnilo 33 zemí. Ještě předtím se delegace sešla se starostou této městské části a jednání směřovalo k tomu, aby navázala spolupráci Praha 6 s některým konkrétním ománským městem nebo městskou částí Muscatu. Ománskou stranu zajímalo především řešení komunikací, zacházení s komunálním odpadem, městská doprava apod.

Mgr. Petr Hošťálek
obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu