english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast vrcholných představitelů sdružení chovatelů dojného skotu ze Saúdské Arábie na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně

Národní výstava hospodářských zvířat se v roce 2017 konala v Brně společně s Veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH. Výstavu navštívili i představitelé ze Saúdské Arábie.
 

Jedinečná akce je největší přehlídkou živočišné produkce v České republice. Na 200 českých a zahraničních vystavovatelů zde prezentovalo chovatelské technologie, veterinární a reprodukční techniku, krmiva a zemědělské stroje. Výstava se těšila velké popularitě odborné i laické veřejnosti. Konala se na Výstavišti Brno ve dnech 11.až 14.5.

Letos se výstavy zúčastnila početná skupina zahraničních návštěvníků, mezi nimiž byli hosté z Angoly, Afghánistánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Kazachstánu a Kurdistánu. V oficiálních delegacích, které v rámci proexportních aktivit přicestovaly na pozvání ministra zemědělství Mariána Jurečky, nechyběli ani podnikatelé.

Poprvé se této největší chovatelské akce v České republice zúčastnili i vrcholní představitelé chovatelské organizace Mutahida ze Saúdské Arábie, které pozval a doprovázel zemědělský diplomat Eduard Řeháček. Pánové Adel Abdulaziz Alabdulsalam (AA), předseda představenstva a Abdul Aziz Mansour Al-Sughaiyer (AM), vícepresident zastupují v rámci organizace největších 16 producentů mléka v království.

AM je zároveň vlastníkem farmy s počtem pěti tisíc kusů holštýnského skotu a AA je manažerem pro strategický rozvoj společnosti Nadec  (chovají 70 tisíc krav holštýnského plemene). Celkem se v Saúdské Arábii chová přes 300 tisíc krav převážně holštýnského plemene.

Během dvoudenní návštěvy měli hosté možnost shlédnout Národní šampionát holštýnského skotu a podle předem domluveného programu absolvovali B2B jednání s řadou českých exportérů i představiteli Svazu chovatelů holštýnského skotu v České republice.

Největší zájem zástupců Mutahidy se soustředil na potencionální dodávky inseminačních dávek prověřených býků, veterinárních produktů a krmiv. Zájem je jak o objemná (vojtěškové seno, sláma), tak i jadrná (minerální a vitaminózní doplňky, mléčné náhražky. Dovoz objemných krmiv podporuje tamní vláda vzhledem k nedostatku vody pro zavlažování plodin, takže rostlinná výroba se utlumuje, zatímco rozsah živočišné výroby má být zachován.

Eduard Řeháček, zemědělský rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu

Ilustrační obrázek černostrakatých krav z výstavy v Brně:

nvzz