english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vojtěch Hromek, ZÚ Rijád
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná účast českých firem na Saudi International Airshow

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2022.)

Ve dnech 12. – 14. března 2019 se sedm českých firem zúčastnilo na společném stánku České republiky inaugurálního ročníku leteckého veletrhu Saudi International Airshow. Vedle stánku zajistilo velvyslanectví ČR v Rijádu pro české firmy prezentační seminář a společenský networkingový podnik za účasti významných místních investorů a zástupců  nadnárodních společností v tomto sektoru. Účast a doprovodné akce byly financovány z prostředků Projekty ekonomické diplomacie PROPED.

Ačkoli se jednalo o první ročník veletrhu, byla zde bohatě zastoupena známá jména, jako Lockheed Martin, Honeywell či Roketsan.  Vláda vynaložila na propagaci nemalé úsilí, což se odrazilo na celkové kvalitě navázaných kontaktů, jakož i na bohaté návštěvnosti ze strany odborné a obchodní veřejnosti. Již před koncem konání veletrhu bylo oznámeno, že další ročníky se budou konat pravidelně každé dva roky.

Český pavilon se těšil velkému zájmu.

Český pavilon se těšil velkému zájmu.

Společný stánek o ploše 48 m2 poskytoval dostatečný prostor pro prezentaci zúčastněných českých firem (Optokon, Kovokon, Strojírna Litvínov, Mejzlík Propellers, PBS Velká Bíteš, Charvát AXL a Modelárna LIAZ), jakož i vyhrazené jednací stoly a adekvátní zázemí. Po celou dobu veletrhu byl přítomen obchodní rada Vojtěch Hromek Hromek za účelem propojování návštěvníků stánku s relevantními firmami, přivádění kontaktů na stánek a řešení organizačních záležitostí. Českou účast také podpořil velvyslanec Juraj Koudelka, který český pavilon navštívil a diskutoval s českými firmami specifika obchodu se Saúdskou Arábií.

Velvyslanec J. Koudelka diskutoval se zúčastněnými firmami na českém stánku.

Velvyslanec J. Koudelka diskutoval se zúčastněnými firmami na českém stánku.

V rámci akce zajistilo velvyslanectví prostory pro prezentační seminář zúčastněných firem dne 13. 3. 2019, kterého se zúčastnilo na 12 osob, se kterými pak české firmy vedly B2B jednání. Téhož večera pak velvyslanec J. Koudelka uspořádal pro české firmy v prostorách úřadu společenský networkingový podnik o celkové účasti cca 30 osob. Pozvání přijali významní zástupci místních obchodních kruhů, ale také např. spol. Honeywell a Lockheed Martin. Zkušenosti s podnikáním v teritoriu pak sdílely přítomné české firmy Tatra, Ray Service, či místní zástupce spol. Omnipol.   

Prezentační seminář na Saudi International Airshow

Prezentační seminář na Saudi International Airshow

Dne 14.3.2019 Sheikh Ahmed bin Jubeir, zakladatel významné společnosti Al Esnad, místní zástupce a partner několika českých firem, uspořádal pro české účastníky slavnostní večeři ve své rezidenci. Čestným hostem byl velvyslanec J. Koudelka. Večera pak využili zástupci společnosti Al Esnad k přímým obchodním jednáním s českými firmami.

Českou účast na Saudi International Airshow je možné hodnotit veskrze pozitivně. Přestože to byl první ročník této akce, s čímž jsou nutně spojeny organizační obtíže, kvalita a četnost navázaných kontaktů byla vyšší než na řadě již etablovaných obdobných podniků. Právě podpora fondu Projekty ekonomické diplomacie PROPED je u takového druhu veletrhu klíčová, jelikož umožňuje firmám prozkoumat nové trhy, či zatím neozkoušené akce s vysokým potenciálem, avšak za minimálního rizika.

 

Vojtěch Hromek
obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu