english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: WDS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná účast českých obranných firem na veletrhu World Defense Show v Rijádu odkrývá příležitosti

V Rijádu se konal inaugurální ročník veletrhu World Defense Show, který ještě zdůrazňuje širokou škálu příležitostí v saúdském obranném průmyslu. Na ploše více než 900 000 m2 se sešlo více než 600 vystavovatelů ze 42 zemí. Česká republika byla zastoupena národním stánkem, na kterém vystavovalo na deset českých firem. Řada dalších českých subjektů se účastnila na svých stáncích a další se účastnily v roli návštěvníků. Český stánek byl  financován z prostředků PROPED.

Saúdská Arábie vynakládá dlouhodobě na sektor obrany 6-8% HDP. Země je také druhým největším dovozcem vojenské techniky na světě. Bezpečnostní situace vyžaduje inovativní přístup k obraně vůči novým hrozbám. Vláda usiluje o budování domácí obranné výroby, vývoje a výzkumu, proto největší šanci mají firmy ochotné k významnému technologickému a znalostnímu transferu. V rozpočtu na rok 2022 vláda na obranu vyčlenila 46 mld. USD (cca 6 % HDP). Země je jedním z předních dovozců vojenské techniky na světě.

Vláda Saudské Arábie usiluje o přenos technologií na výrobu zbraní, munice a vojenských dopravních prostředků na lokální úroveň. Cílem je, aby do roku 2030 ozbrojené složky pokrývaly své potřeby z 50% z místních zdrojů. Zároveň je plán, aby se vládní vojenský podnik SAMI dostal mezi 25 největších zbrojních podniků na světě. Vzhledem k situaci v regionu je nadále možné předpokládat setrvalý růst poptávky po tomto materiálu. Vedle klasického speciálu je také poptávka po řešeních z oblasti ICT, zejména kybernetické bezpečnosti a přidružených služeb. V souvislosti s rozvojem nekonvenčních asymetrických hrozeb Saúdská Arábie urychleně poptává systémy detekce a neutralizace dronů všech typů, stejně tak dronovou techniku sama nakupuje. Velký zájem je také o „chytrou“ munici. Pro další roky se vláda také zaměří na posílení kapacit v oblasti vojenského výzkumu, kdy by v blízké době rozpočet pro výzkum a vývoj měl vzrůst z 0,2% na 4% všech prostředků vydaných na obranu.

Saúdské ozbrojené složky se poslední dobou zaměřují více na údržbu stávající techniky, než nákup techniky nové. Potenciál tak mají zboží a služby související s údržbou, repasemi a vylepšeními. Poptávka je i po vysloveně spotřebním materiálu, jakým jsou například pneumatiky.

Další oblastí s velkým potenciálem je také výcvik, a to ve všech složkách ozbrojených sil. Není zde myšlen přímo výcvik bojový, ale také technického personálu, údržby, či bojové medicíny. Zájem je také o výcvik bojových pilotů. Stejně tak je poptáváno školení a výuka pro pracovní sílu do podniků specializovaných na výrobu v tomto sektoru. V únoru 2022 uzavřel státní úřad GAMI memoranda o akademické spolupráci s britskou Cranfield University a italským podnikem Leonardo.

Nejnovějším růstovým sektorem je pak přidružená oblast civilních zbraní, a to jak sportovních, tak loveckých. Vláda se v rámci zachování kulturního dědictví intenzivně zabývá podporou rozvoje střeleckého sportu. Vznikají první střelnice i střelecké soutěže. V posledních třech letech také bylo vůbec prvně možné, aby si civilisté na specializovaných veletrzích legálně zakoupili střelnou zbraň a munici.

Intenzivní vládní zájem o tento sektor dokládá také uspořádání veletrhu World Defense Show, který si do budoucna klade za cíl konkurovat předním veletrhům v této oblasti, jako je například IDEX pořádaný ve Spojených arabských emirátech. Prvního ročníku tohoto veletrhu, který se konal ve dnech 6.-9.3 byla také významně zastoupena Česká republika, a to jak svým národním stánkem, tak prostřednictvím řady dalších zúčastněných českých firem.

Na českém stánku se na ploše 120 m2 účastnily společnosti Excalibur Army spol. s.r.o., MSM Group s.r.o., Tatra Trucks, a.s., Retia, a.s. , Eldis Pardubice, s.r.o., PBS Velká Bíteš a.s., LPP s.r.o., SVOS, spol. s.r.o., Avec Chem s.r.o. a Optokon, a.s.. Stánek navštívila řada delegací, z nichž nejvýznamnější byl ministr vnitra Bahrajnu Sheikh Rashid bin Abdulla Al Khalifa. Návštěvníci projevovali živý zájem o české produkty, zejména nákladní vozy Tatra, radarové systémy společností Retia a Eldis, či proudové motory společnosti PBS Velká Bíteš. Produkty CBRN ochrany společnosti AVEC Chem také vzbuzovaly významnou pozornost. Účast českých firem podpořil svou návštěvou také velvyslanec ČR v Saúdské Arábii Ing. Juraj Koudelka, CSc. Velvyslanectví dále pro vystavovatele na českém pavilonu zajistilo dopravu na veletrh a networking v prostorách úřadu.

Velvyslanec J. Koudelka na návštěvě české expozice na WDS 2022

Velvyslanec J. Koudelka na návštěvě české expozice na WDS 2022

Vedle českého pavilonu se účastnily české firmy také na vlastních stáncích, či stáncích svých místních partnerů. Významný stánek měla Česká zbrojovka a.s., společně se značkou Colt, jejíž akvizici nedávno završila. Stánek se těšil živému zájmu zejména z řad příslušníků ozbrojených složek. Na stáncích místních partnerů pak vystavovaly společnosti RayService, Advanced Design Solution s.r.o., Gina Software s.r.o. a Zetor Engineering s.r.o. s obrněným vozidlem Gerlach, kde se uvažuje i o zapojení saúdských partnerů, k čemuž je příhodný čas vzhledem ke shora uvedenému vládnímu plánu na dosažení 50% podílu nákupů obranné techniky z místních zdrojů do roku 2030, na což saúdská vláda vynakládá nemalé úsilí a prostředky.

Živý zájem o české firmy na veletrhu WDS 2022

Živý zájem o české firmy na veletrhu WDS 2022

Velvyslanec J. Koudelka a ministr vnitra Bahrajnu Sheikh Rashid bin Abdulla Al Khalifa

Velvyslanec J. Koudelka a ministr vnitra Bahrajnu Sheikh Rashid bin Abdulla Al Khalifa

 

Stánek České zbrojovky

Stánek České zbrojovky

Exponát společnosti Zetor Engineering

Exponát společnosti Zetor Engineering

 Vojtěch Hromek

Velvyslanectví ČR v Rijádu