english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ithraa.om
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahraniční investoři nově mohou vlastnit pozemky v Ománu

Nový prvek ve vládním ekonomickém stimulačním plánu vydaném v březnu 2021 umožňuje zahraničním společnostem vlastnit půdu o rozloze více než 5 000 m2, která je v územním plánu označovaná jako komerční, komerční/obytná, turistická nebo průmyslová.

Podle ministra obchodu, průmyslu a podpory investic Qaise bin Mohammeda al Yousufa, je tento krok součástí řady pobídek nabízených vládou k posílení ománské investiční přitažlivosti a usnadnění obchodního prostředí silně ovlivněného pandemií a ekonomickou krizí.

"Dříve zahraničním společnostem nebylo dovoleno vlastnit půdu, ale jen na 50 let pronajímat (tzv. usifrucht kontrakt). Ale nyní, s novým stimulem, bude zahraničním společnostem poprvé povoleno vlastnit půdu v Ománu za předpokladu, že budou splněny určité podmínky - například půda je určena pro provozování daného podnikání a pokud podnikání spadá do oblastí povolených pro zahraniční investory." řekl ministr Al Yousuf. Jeho ministerstvo je také připraveno k podpisu dlouhodobých dohod se strategickými investory.

"Nyní je správný čas začít podnikat v Ománu" zdůraznil. "Vím, že pandemie skutečně způsobila zpomalení ekonomiky, ale nyní s Jeho Veličenstvím sultánem Haithamem bin Tarikem a celým kabinetem v návaznosti na implementaci nejnovějšího plánu máme vyváženou strategii, která bude přínosem pro velké i malé podniky i přímé zahraniční investice“ dodal.

Z místního tisku připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu