english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Založení nové saúdské státní společnosti v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu

V saúdském tisku bylo oznámeno založení nové společnosti, která se má zabývat výrobou a údržbou tzv. speciálu.

Založení společnosti s názvem Saudi Arabian Military Industries (SAMI) oznámil zástupce korunního prince a ministr obrany Saúdské Arábie JKV princ Mohammed bin Salman Al Saud, který je současně předsedou představenstva SAMI.

Tato společnost by měla do roku 2030 ( v souladu s vládní Vizí 2030) zajistit přínos 14 mld. SAR (cca 3,7 mld. USD) k HDP Saúdské Arábie, vytvořit 40.000 pracovních míst, zafinancovat výzkum a vývoj ve výši 6 mld. SAR ( 1,6 mld. USD ) a vyexportovat zboží za 5 mld. SAR (1,3 mld. USD). Základním posláním společnosti by mělo být zakládání společných podniků (joint-ventures) se SAMI, resp. přímá spolupráce saúdských firem s renomovanými zahraničními (globálními) původními výrobci.

Produkce SAMI, která by prostřednictvím těchto nových společných firem, resp. této spolupráce měla zajistit přístup k nejnovějším technologiím, by měla být rozdělena do 4 základních oblastí:

  1. vzdušné systémy ( Air Systems ), které mají zahrnovat údržbu a opravy letadel s pevnými křídly a výrobu a opravy bezpilotních letadel;
  2. pozemní systémy ( Land Systems ), které zahrnují výrobu a opravy vojenských vozidel;
  3. zbraně a střely ( Weapons and Missiles ) včetně munice;
  4. obranná elektronika ( Defense Electronics, které zahrnuje radary, sensory, komunikační systémy a další vojenskou elektroniku.

Společnost má tedy rozhodným způsobem přispět k diverzifikaci saúdského průmyslu. Současně je záměrem výchova nových odborníků v příslušných oborech na saúdských univerzitách, kterým budou umožněny stáže v SAMI.

Záměr založení a rozvoje SAMI je nutno uvést do kontextu se současnou situací v bezpečnostním a obranném průmyslu v Saúdské Arábii. Saúdská Arábie je třetím největším dovozcem speciálu na světě, současně je na 5. místě na světě z pohledu financování bezpečnosti a obrany. Přitom pouhá 2 % příslušného zboží má domácí saúdský původ. Navíc se Saúdská Arábie potýká s vysokou nezaměstnaností zejména mladé generace.

Jak jsme již opakovaně uvedli při různých příležitostech, založení joint-ventures a návazně produkce přímo v Saúdské Arábii je naprostou prioritou současné vládní garnitury. V této souvislosti je nutné, aby si tento přístup k dalším jednáním v Saúdské Arábii osvojili i čeští exportéři. To se netýká jen bezpečnostních a obranných technologií, ale platí pro Saúdskou Arábii obecně.

Petr Hošťálek, obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu