english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Saúdské Arábie, Bahrajnu, Ománu a Jemenu

V návaznosti na usnesení vlády ČR ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu na území Saúdské Arábie, Bahrajnu, Ománu a Jemenu:

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

1. Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz

SAÚDSKÁ ARÁBIE:

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou stoupit pouze občané SAU. Vstup do země pro držitele veškerých pobytových oprávnění je dočasně pozastaven, stejně tak, jako tranzit. Vydávání turistických víz do odvolání pozastaveno.

3. DOPRAVA A TRANZIT:

od 31.5. bude obnovena vnitrostátní letecká doprava a vnitrostátní pozemní doprava po celém království vyjma města Mekka.  Mezinárodní letecká doprava je  pozastavena do odvolání,  vyjma repatriačních letů. Do odvolání jsou uzavřeny rovněž pozemní hranice., tranzit přes území KSA není možný. 

4. OPATŘENÍ: 

V období od 23. 5. 2020 do 27. 5. 2020 platí 24 hodinový zákaz vycházení ve všech provinciích Saúdské Arábie.

V období od 28. 5. do 30.5. je  zákaz vycházení po celém království s výjimkou města Mekka přerušen od 6.00 - 15.00 hod.  Během této doby lze rovněž cestovat mezi městy a provinciemi vlastním vozem. Budou otevřené obchodní domy (malls) a velkoobchod i maloobchod.

V období od 31.5 do 20.6. je možné se pohybovat venku po celém králoství s výjimkou města Mekka od 6.00 - 20:00 hod. Kromě uvedených aktivit je dále možné účastnit se páteční modlitby v mešitách po celém králoství, kromě města Mekka, při dodoržování předepsaných opatření. Bude obdnovena práce ministerstev a vládních organizací a soukromého sektoru, při zachování předepsaných opatření ministerstva zdravotnictví. Dále bude od 31.5. ukončeno pozastavení vnitrostátní letecké přepravy a zákaz přepravy všemi dopravními prostředky mezi provinciemi. Rovněž bude umožněno v období mimo zákaz vycházení využívat vnitřní prostory restaurací a kaváren.

Stále je nutné dodržovat na veřejnosti odstup a vystříhat se slučování 50 a více lidí při veřejných akcích (svatby, pohřby ap.), neboť porušení těchto doporučení a zákazů bude pokutován dle sazebníku, který zveřejnilo Ministerstvo vnitra dne 7. 5. 2020. Ministerstvo apeluje na rezidenty, aby dodržovali výše uvedená nařízení a pomohli tak zabránění šíření koronavirové nákazy.  

Stále jsou zakázány aktivity neumožňující social-distancing: salony krásy, fitness, kadeřnictví, rekreační centra, kina a podobně. Nošení roušky na veřejnosti je povinné pod pokutou 1000 SAR. 

Pro nejaktuálnější informace o opatřeních a cestování do a vně Saúdské Arábie, doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví Saúdské Arábie v Praze: e-mail resac@saudiembassy.cz,  telefon 257 316 606.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://visa.visitsaudi.com (Portál e-visa)

www.moi.gov.sa (Ministerstvo vnitra SAU)

www.moh.gov.sa (Ministerstvo zdravotnictví)

www.spa.gov.sa (Saúdská tisková agentura)

 

BAHRAJNSKÉ KRÁLOVSTVÍ

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou vstoupit pouze občané Bahrajnu a cizinci s dlouhodobým pobytem, případně ti, kterým budou před příjezdem udělena víza na portále www.evisa.gov.bh. 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Letiště v Manamě funguje v omezeném provozu a je otevřeno pro letecký tranzit, lety do Evropy jsou však často rušny/přesouvány na pozedější termín, daný odlet je proto nutné ověřit přímo u letecké společnosti.  

4. OPATŘENÍ: 

Po příletu je nutné se podrobit testu na COVID-19 a zůstat bez ohledu na výsledek v 14denní karanténě. Dle dostupných informací veřejná hromadná doprava na Bahrajnu funguje s dočasným omezením. Taxi služby jsou poskytovány standardně.  Školy a univerzity jsou zavřené, je zakázano shromažďování více než 5 ti osob. Jsou otevřené kosmetické, kadřenické salony a holičství.  Restaurace jsou otevřeny pro „take-away“ a pro donáškovou službu. Nošení roušky na veřejnostije povinné pod pokutou 5 BHD. 

Nejaktuálnější informace o vstupu do země či opatřeních souvisejících s koronavirem, lze získat na Velvyslanectví Bahrajnu v Berlíně

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.interior.gov.bh/en (Ministerstvo vnitra BHR)

www.moh.gov.bh (Ministerstvo zdravotnictví BHR)

www.bna.bh/en (Bahrajnská tisková agentura)

 

SULTANÁT OMÁN

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou vstoupit pouze občané Ománu. Vstup do země pro držitele veškerých pobytových oprávnění dočasně pozastaven, stejně tak, jako tranzit. Omán pozastavil vydávání turistických víz a uzavřel hranice. 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Veškerá letecká doprava (i vnitrozemská), stejně jako lodní a pozemní, z a do Ománu přerušena. Každý, kdo vstoupí na území Ománu musí setrvat 14 dní v karanténě. Cizinci mohou Omán opustit, ale nebude jim umožněn návrat.

4. OPATŘENÍ

Od 18.3.2020 do odvolání uzavřeny mešity, zrušeny veřejné akce, konference, uzavřena všechna turistická místa (včetně vádí a míst na piknik, obchody a obchodní domy (kromě supermarketů, klinik, lékáren a oční optiky), tržiště, restaurace a kavárny (včetně v hotelech) – kromě donáškové služby, tělocvičny, lázně a kadeřnictví. Od 13.3.2020 přestal Omán vydávat turistická víza na dobu nejméně 30 dnů. Vláda oznámila, že není povoleno žádné shromažďování, vč. toho na plážích.Všichni, kdo přicestovali do Ománu po 2.3.2020 musí být povinně v karanténě - porušení se trestá.

Do 29.5.2020 do 22. hodiny, je izolována provincie Maskat vc. distriktu Muttrah a města Jalan Bani Bu Ali (Al-Sharqiyah v jižní provincii). Během Ramadánu platí zákaz sdružování, načež zůstávají zavřeny mešity.

Nošení roušky na veřejnosti povinné. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací o přijatých opatřeních doporučujeme kontaktovat ministerstvo zdravotnictví v Ománu na +968 2444 1999 mezinárodní letiště v Maskatu +968 2435 1234 nebo Ománskou královskou policii na e-mailu : info@rop.gov.om.

JEMEN

2. VSTUP NA ÚZEMÍ JEMENU

MZV ČR zásadně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Jemenské republiky a případné české občany přítomné v Jemenu vyzývá k opuštění země. https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/jemen_varovani_pred_cestami_2.html

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Do odvolání uzavřeny pozemní, vzdušné i mořské  hranice a přerušena veškerá letecká i lodní přeprava z/do Jemenu. Umožněny jsou pouze humanitární lety a humanitární dodávky po moři. 

4. OPATŘENÍ

Zákaz vycházení na vládou kontrolovaných územích od 18 hod do 6 do rána. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací kontaktujte Velvyslanectví Jemenu v Praze 

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

Více článek na webové stránce MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.