english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky v souvislosti s pandemií covid 19 pro cestování do Saúdské Arábie, Bahrajnu, Ománu a Jemenu

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. V případně nezbytných cest MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku MZV Covid 19 - Rozcestník

SAÚDSKÁ ARÁBIE:

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Upozorňujeme, že podmínky vstupu na území a pokyny spojené s epidemiologickými opatřeními mohou podléhat změnám bez předchozího upozornění.

Do země mohou vstoupit držitelé platného pobytového povolení (iqama) a platným vstupním a výstupním vízem, obchodním / pracovním vízem a návštěvním vízem.  Od 1.8.2021 bude umožněno vstoupit na území Saúdské Arábie za účelem turistiky cestujícím, kteří byli očkováni nejméně 14 dní před vstupem do země druhou dávkou vakcíny schválené pro použití v Saúdské Arábii (aktuálně Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson and Johnson)

Všichni cizinci vstupující do Saúdské Arbáibe musí mít PCR test provedený nejpozději 72 hod. před cestou. 

Všichni cizinci včetně rezidentů přijíždějící do KSA se musí registrovat 72 hod. před příjezdem do země na portálu https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home 

Všem cestujícím je měřena po příletu teplota a vyplňují prohlášení Ministerstva zdravotnictví Saúdské Arábie stanovující podmínky karantény vč. závazku nainstalovat si do mobilního telefonu aplikace „Tatamman“ a „Tawakkalna“.

Neočkovaní cizinci vstupující do Saúdské Arábie (včetně rezidentů s  rezidenční kartou - iqamou) musí po příjezdu podstoupit 7 denní institucionální karanténu s PCR testem během 24 hod po příletu a druhým PCR testem 7. den. Po předložení negativního testu bude možné karanténu 8.den ukončit. Dle leteckého úřadu GACA bude cena ubytování během povinné institucionální karantéty, 2 PCR testy a povinného pojištění zahrnuta již v letence na zodpovědnost leteckého dopravce. Vyjmuti z karanténních opatření jsou diplomaté a jejich rodiny, oficiální návštěvy, air crew a lékařský personál dle rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví.  Seznam  ubytovacích kapacit pro institucionální karanténu, licencovaných Ministerstvem turistického ruchu, jsou k dispozici na webové stránce  https://cdn.mt.gov.sa/public/licensedAccommodations/index.html . Ohledně institucionální karantény viz zpráva tiskové agentury SPA https://www.spa.gov.sa/viewfullstory.php?lang=en&newsid=2227209#2227209. Pro více informací kontaktujte svého leteckého dopravce.

Všichni návštěvníci přijíždějící na krátkodobá víza musí předložit platné zdravotní pojištění pokrývající i onemocnění covid-19 vč. karanténních opatření.

Cizinci očkovaní v zahraničí, kteří byli očkováni nejméně 14 dní před vstupem do země druhou dávkou vakcíny schválené pro použití v Saúdské Arábii (aktuálně Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson and Johnson), musí nejpozději 72 hodin před cestou registrovat své očkování na webové stránce  https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home Neregistrují se osoby mladší 18. let. Originál očkovacího certifikátu je třeba opatřit vyšším ověřením a mít s sebou. Informace bude zanesena do aplikace Tawakkalna, kterou je potřeba si ještě před cestou nainstalovat. Za těchto podmínek budou očkované osoby z institucionální karantény vyjmuty.

Rezidenti očkovaní v zahraničí  mohou potžádat o uznání vakcíny v KSA na portálu Ministerstva zdravotnictví https://www.moh.gov.sa/en/eServices/Pages/Covid19-egistration.aspx. Originál očkovacího certifikátu je třeba opatřit vyšším ověřením a mít s sebou.

Rezidenti  očkovaní v Saúdské Arábii jednou nebo oběma dávkami, nebo proděláním nemoci, prokazují imunizaci aplikací Tawakkalna a rovněž se musí 72 hod. před cestou registrovat na portálu  https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home Rezidenti očkovaní jen jednou dávkou dvoudávkové vakcíny, rovněž nemusí dle upřesnění GACA, podstupovat sebeizolaci po příletu. 

Do dovolání zákaz vstupu všech cizinců cestujících z následujících zemí: Argentina, Indonesie, Pákistán, Brazílie, Turecko, Jižní Afrika, Libanon, Egypt, Indie, Spojené Arabské Emiráty, Etiopie, Afghánistán, Vietnam, a všech cestujících, kteří přes tyto země v posledních 14 dnech tranzitovali. Výjimka se vztahuje jen na občany, diplomaty, zdravotnický personál a jejich rodiny, ti však jsou povinni po příjezdu do Saúdské Arábie podstoupit 14 dní sebeizolaci i v případě, že jsou již plně očkovaní.

Občané Saúdské Arábie mají zákaz cestovat do: Spojených Arabských Emirátů, Libye, Sýrie, Libanonu, Jemenu, Íránu,  Turecka, Arménie, Etiopie, Somálsko, Demokratická republika Kongo, Afghánistán, Venezuela, Bělorusko, Indie, Vietnam.

Souhrnná informace je dostupná na webové stránce leteckého dopravce Saudia https://www.saudia.com/before-flying/travel-information/travel-requirements-by-international-station

Tranzit není umožněn.

2. DOPRAVA:

Mezinárodní letecká přeprava z/do království byla obnovena za podmínky dodržování protiepidemických opatření dne 17.5.2021 v souvislosti se zrušením zákazu cestování saúdskoarabských občanů.  Vnitrostátní letecká doprava a vnitrostátní pozemní doprava je obnovena od 31.5.2020.  

3. OPATŘENÍ: 

Od 7.3.2021 došlo k otevření zábavních a sportovních center, restaurací a kaváren (u stolu může být přítomna skupina max. 5 osob). Maximální počet lidí, který se může za dodržení základních pravidel  (roušky, rozestup 1,5m) sejít, je 20.

Ministr zdravotnictví vyzval k dodržování všech opatření k zamezení šíření koronaviru, a dále k omezenení všech kontaktů kromě členů domácnosti. Při vstupu na veřejná místa (nákupní centra ap) je kromě teploty kontrolován rovněž zdravotní stav zaznamenaný na mobilní aplikaci Tawakalna. 

Nošení roušky na veřejnosti je povinné pod pokutou 1000 SAR, v platnosti je řada pokut za nedodržování ochranných nařízení.

V případě, že skončí platnost exit/re-entery víza, je třeba se obrátit na zaměstnavatele/sponzora, aby vízum prodloužit prostřednictvím platformy www.absher.sa. V případě, že skončila platnost pobytového povolení (iqamy) během pobytu v ČR, kontaktujte Velvyslanectví SAU v Praze.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Pro nejaktuálnější informace o opatřeních v Saúdské Arábii doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví Saúdské Arábie v Praze: e-mail resac@saudiembassy.cz,  telefon 257 316 606.

https://visa.visitsaudi.com (Portál e-visa)

www.moi.gov.sa (Ministerstvo vnitra SAU)

www.moh.gov.sa (Ministerstvo zdravotnictví) https://twitter.com/SaudiMOH

www.spa.gov.sa (Saúdská tisková agentura)

5. NÁVRAT DO ČR

Saúdská Arábie spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy onemocněním covid-19, jedná se tady o zemi označenou tmavě červenou barvou. Podmínky návratu do ČR naleznete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Seznam akreditovaných laboratoří v Saúdské Arábii naleznete na webové stránce Saúdského centra pro kontrolu a prevenci šíření nemocí  https://covid19.cdc.gov.sa/ar/approved-covid-19-laboratories-ar/private-laboratories-ar/

BAHRAJNSKÉ KRÁLOVSTVÍ

1. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Upozorňujeme, že podmínky vstupu na území a pokyny spojené s epidemiologickými opatřeními mohou podléhat změnám bez předchozího upozornění.

Do země lze od 4.9.2020 vstoupit i na krátkodová víza, které lze zajistit již před cestou na portálu Ministerstva vnitra Bahrajnu  www.evisa.gov.bh, kde naleznete i další potřebné informace. Pro české občany (a dalším 68 zemím) jsou znovu obnovena víza po příletu s pobytem do 2 týdnů. Do země mohou dále vstoupit cizinci s dlouhodobým pobytem na Bahrajnu, občané zemí Zálivu (GCC), kteří nepodléhají vízové povinnosti, držitelé planých eVisa, diplomaté, vojenský personál, posídky letadel, držitelé zvláštních, služebných a OSN pasů. 

Seznam tzv. "červených zemí" platný k 13.7.2021, ze kterých platí zákaz vstpu pro neobčany a nerezidenty Bahrajnu, je uveden na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Bahrjanu https://healthalert.gov.bh/en/article/civil-aviation-affairs-13-07-2021

Osoby vstupující na Bahrajn musí povinně: 

- předložit certifikát o negativním testu PCR s QR kódem, provedeným nejpozději 72 hodin před odletem (48 hodin v případě příjezdu nebo průjedzu v posledních 14 dnech v tzv. "červených zemí"); a dále

- podstoupit na vlastní náklady 24 BHD PCR test po příjezdu a druhý PCR test 10. dni pobytu; a dále

- stáhnout si mobilní aplikaci  BeAware Bahrain

- podstoupit karanétnu po dobu deseti dnů ve svém bydlišti nebo v karanténním hotelu s licencí (je vyžadován doklad o pobytu nebo rezervace hotelu).

Výjimka z povinné 10. denní karantény platí pro následující skupiny očkovaných osob za předpokladu sebeizolace do negativního výsledku prvního popříjezdového testu:

- cestující, kteří nepobývali v tzv. "červených zemích" do 14 dnů od příjezdu na Bahrajn a prokáží se očkovacím certifikátem COVID-19 z EU, Velké Británie, USA, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Japonska, Singapuru nebo Kanady;

- cestující, kteří byli očkováni v zemi, jež uzavřela s Bahrajnem vzájemnou dohodu o uznávání očkovacích certifikátů (v současné době Maďarsko, Izrael, Řecko, Kypr a Seychely);

- cestující, kteří byli očkováni nebo se zotavili z COVID-19 v zemích GCC a prokáží svůj zdravotní stav a očkování proti COVID-19 v některé z oficiální aplikaci zemí GCC;

Po prokázání očkování cestující obdrží od bahrajnských úřadů „Osvědčení o očkování“, které mu umožní přístup do služeb poskytovaných ve vnitřních prostorách.

Děti ve věku 6 let a mladší jsou vyňaty z testování na COVID-19.

Více informací na webové stránce Letiště v Manámě https://www.bahrainairport.bh/covid-19-travel-information.

Most krále Fahda (King Fahd Causeway) se znovu otevřel dne 3. ledna 2021 a osobám splňujícím podmínky vstupu umožňuje cesty ze Saúdské Arábie na Bahrajn a opačně. Od 11. 7.2021 mohou cestující, kterým byly podány dvě dávky vakcíny Sinopharm nebo Sinovac, vstoupit do Saúdské Arábie cestou King Fahd Causeway z Bahrajnu, pokud obdrželi také posilovací dávku schválenou saúdskými úřady (Astra Zeneca, Johnson & Johnson, Moderna nebo Pfizer Biotech). PCR testování přímo na Causeway již není k dispozici.

2. DOPRAVA A TRANZIT:

Letiště v Manámě funguje a je otevřeno i pro letecký tranzit. Tranzitní cestující mohou využívat mezinárodní letiště v Bahrajnu, pro tranzit není požadován PCR test. Nejaktuálnější informace naleznete na stránkách  Ministestva vnitra Bahrajnu k vízovým záležitostem.

3. OPATŘENÍ: 

Od 1.7.2021 přijal Bahrajn výstražný systém semaforu Covid-19, který stanoví různé úrovně sociálních omezení na základě průměrné míry pozitivity Covid-19. Aktuální a plánované úrovně jsou následující:

Od 16. do 18. 7.2021 se Bahrajn přesune na zelenou úroveň, která umožní očkovaným i neočkovaným osobám přístup do veřejných, rekreačních a komerčních prodejen, včetně nákupních středisek, obchodů, restaurací, barů, tělocvičen, salonů a bazénů.

Od 19. do 22. 7. 2021 přejde Bahrajn na oranžovou úroveň (během svátků Eid Al-Adha), během této doby nebude ne-očkovaným osobám povoleno využívat vnitřní služby a bude zavedena řada dalších omezení. Zkontrolujte podrobná opatření platná na každé úrovni výstrahy. Nemocnice, lékárny, banky, obchody s potravinami a čerpací stanice, jakožto základní služby, zůstanou otevřené na všech úrovních výstražného systému. Podrobnosti o každé úrovni semaforu.

Nošení roušky na veřejnosti je povinné pod pokutou 5 BHD. 

Nejaktuálnější informace o vstupu do země či opatřeních souvisejících s koronavirem, lze před cestou získat na Velvyslanectví Bahrajnu v Berlíně

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.interior.gov.bh/en (Ministerstvo vnitra BHR)

www.moh.gov.bh (Ministerstvo zdravotnictví BHR)

www.bna.bh/en (Bahrajnská tisková agentura)

5. NÁVRAT DO ČR

Bahrajn spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy onemocněním covid-19, jedná se tady o zemi označenou tmavě červenou barvou. Podmínky návratu do ČR naleznete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Seznam akreditovaných laboratoří na Bahrajnu naleznete na webové stránce Národního zdravotního regulačního úřadu.

SULTANÁT OMÁN

1. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Upozorňujeme, že podmínky vstupu na území a pokyny spojené s epidemiologickými opatřeními mohou podléhat změnám bez předchozího upozornění.

Omán od 8.4.2021 přistupuje k omezení vstupu cizinců na své území, od tohoto data bude do odvolání umožněn vstup jen občanům Ománu a osobám s dlouhodobým pobytem v zemi. Dle upřesnění Královské ománské policie bude umožněn vstup i osobám s platnými vízy vydanými do 7.4.2021. 

Nejvyšší výbor pro boj proti šíření pandemie v Ománu rozhodl o zákazu vstupu osob cestujících zemí: Indie, Pákistánu, Bangladéše, Súdánu, Libanonu, Jižní Afriky, Brazílie, Nigérie, Tanzanie, Ghany, Guiney, Sierra Leone a Etiopie, od 9. července 2021 dále ze Singapuru, Indonésie, Iráku, Íránu, Tuniska, Libye, Argentiny, Kolumbie a Brunei Darussalam, týká se i cestující , kteří navštívili výše uvedené země do 14 dnů před podáním žádosti o vstup do sultanátu. 

Do Ománu mohou od 8.4.2021 vstoupit jen cizinci s platným pobytovým povolením (iqama) Pro všechny cestující je povinná institucionální karanténa. Institucionální karanténu je nutné zajistit prostřednictvím platformy SAHALA - https://covid19.emushrif.om/ (platí od 2p.m. ománského času 29.3.2021). Upozorňujeme, že stále dochází k zpřísňování přijatých protipandemických opatření a před cestou je nutné konzultovat aktuální situaci u ománských úřadů - kontakty viz níže.

Podmínkou umožnění vstupu je pro všechny cestující povinné splnění těchto podmínek: 

  • - Před odletem negativní PCR test ne starší než 72 hodin před cestou.
  • - Před odletem si nainstalovat mobilní aplikaci Tarassud+ .
  • - Před odletem vyplnit online formulář pro předběžnou registraci https://covid19.emushrif.om/traveler/travel.
  • - Podstoupit druhý PCR test provedený ihned po příletu na letišti (test nutno objednat a uhradit před odletem prostřednictvím aplikace Tarassud+, poplatek činí 25 OMR) 
  • - Následně podstoupit povinnou institucinální karanténu 7 dnů a poté 8. den podstoupit třetí test. Během karantény je nutné nosit sledovací náramek (poplatek 6 OMR), který bude odebrán za poplatek na určených místech. Jeho nevrácení se trestá pokutou 1000 OMR. 
  • - Všichni cizinci musí při vstupu prokázat mezinárodní zdravotní pojištění, které pokrývá i náklady spojené s případnou léčbou a hospitalizaci v důsledku covid-19, a to po dobu min. 30 dnů (poskytuje např.  Oman Air), potvrzení o ubytování v Ománu a dostatek finančních prostředků k pokrytí svých nákladů během karantény.

Děti do 15 let jsou z povinnosti testování na covid-19 po příletu a sledovacího náramku vyjmuty, stejně jako diplomaté a posádky letadel. 

2. DOPRAVA A TRANZIT:

Tranzitní a další cestování v regionu není v současnosti možné s ohledem na preventivními opatřeními COVID-19 a uzavření pozemní hranice. Od 1.10.2020 došlo k částečnému obnovení mezinárodních letů, 2x týdně do dané destinace. Repatriační a speciální lety pokračují. Vnitrostátní lety jsou obnoveny.

3. OPATŘENÍ

Od 16.7. 2021 je nejvyšším výborem pro covid-19 zaveden prodloužený zákaz nočního vycházení od 17 hod. do 4 hod. ráno., vč. zákazu obchodních aktivit. Výjimka platí pro obchody s potravinami, zdravotnickým zařízením a čerpací stanice. 

Od 20.7. do 24.7.2021 je nejvyšším výborem pro covid 19 nařízen celodenní zákaz vycházení, vč. zákazu obchodních činností a pohybu osob a vozidel. 

Od 8. 4. platí absolutní zákaz shromažďování, vč. v mešitách, a absolutní zákaz všech skupinových aktivit. 

Jsou uzavřeny pláže a veřejné parky. Platí zákaz soukromého i veřejného shromažďování vč. vzdělávacích zařízení, svateb, konferencí a výstav, a je doporučeno omezit rodinná setkávání jak doma tak na veřejných místech. Od pátku 12.2.2021 až do odvolání platí 50% omezení vstupu do veřejných míst, nákupních center, obchodů, tržišť, restaurací, kaváren ap. Dětem do 12 let je opětovně zakázán vstup do nákupních center.

Omán vyzývá vlastní občany i rezidenty, aby omezili cestování do zahraničí na pracovní a nezbytné cesty. Pro aktuální doporučení sledujte oficiální twitterový účet Ministerstva zdravotnictví Ománu.

Stále platí zákaz shromažďování. Je nutné dodržovat hygienická opatření, odstup a na veřejnosti je povinné nosit roušku.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací o přijatých opatřeních doporučujeme kontaktovat ministerstvo zdravotnictví v Ománu na +968 2444 1999 mezinárodní letiště v Maskatu +968 2435 1234 nebo Ománskou královskou policii na e-mailu : info@rop.gov.om. Případně sledovat twittrový účet ománského úřadu civilního letectví PACA a společnosti Oman Airpors https://www.omanairports.co.om/news/update-on-travel-restrictions-related-to-covid-19/

Dotazy ohledně víz směřujte na Velvyslanectví Ománu ve Vídni, nebo na Ománskou královskou policii na e-mail:  Info-OmaneVisa@rop.gov.om telefon: +968 2429 0942 nebo +968 2429 0827

5. NÁVRAT DO ČR

Omán spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy onemocněním covid-19, jedná se tady o zemi označenou tmavě červenou barvou. Podmínky návratu do ČR naleznete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V Sultanátu Omán se lze obrátit na všechny nemocnice certifikované Ministerstvem zdravotnictví Ománu. Seznam takových nemocnic ministerstvo nevydalo, doporučujeme se obrátit na hlavní nemocnice v Maskatu. 

JEMEN

1. VSTUP NA ÚZEMÍ JEMENU:

Upozorňujeme, že podmínky vstupu na území a pokyny spojené s epidemiologickými opatřeními mohou podléhat změnám bez předchozího upozornění.

MZV ČR zásadně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Jemenské republiky a případné české občany přítomné v Jemenu vyzývá k opuštění země. https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/jemen_varovani_pred_cestami_2.html

2. DOPRAVA A TRANZIT:

Fungují jen omezené komerční lety, většina pozemních námořních a leteckých přístavů je až do odvolání uzavřena. Umožněny jsou zejména humanitární lety a humanitární dodávky po moři. 

3. OPATŘENÍ

Úřady po celé zemi vyhlásily různé stupně opatření vč. zákazu vycházení, omezení pohybu, uzavření obchodů, omezení shromažďování.  Přijímaná opatření se mohou velmi rychle měnit. V některých oblastech jsou

Některé oblasti mají určené karanténní tábory. Ty se mohou lišit jak kvalitou, tak přístupem k lékařským zařízením. Zdravotnická zařízení, zejména ta vzdálená od hlavních měst, jsou nedostatečně vybavená. V Mukalle, Sanaa, Adenu a Taizu jsou čtyři testovací zařízení.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací kontaktujte Velvyslanectví Jemenu v Praze 

Yemen Supreme National Emergency Committee for Covid19 - twitterový účet

5. NÁVRAT DO ČR

Jemen spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy onemocněním covid-19, jedná se tady o zemi označenou tmavě červenou barvou. Podmínky návratu do ČR naleznete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

Více článek na webové stránce MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.