english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Saúdské Arábie, Bahrajnu, Ománu a Jemenu

V návaznosti na usnesení vlády ČR ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu na území Saúdské Arábie, Bahrajnu, Ománu a Jemenu:

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

1. Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz

SAÚDSKÁ ARÁBIE:

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou stoupit pouze občané SAU. Vstup do země pro držitele veškerých pobytových oprávnění je dočasně pozastaven, stejně tak, jako tranzit. Vydávání turistických víz do odvolání pozastaveno.

3. DOPRAVA A TRANZIT:

od 31.5. došlo k obnovení vnitrostátní letecké dopravy a vnitrostátní pozemní dopravy po celém království.  Mezinárodní letecká doprava je  pozastavena do odvolání,  vyjma repatriačních letů. Do odvolání jsou uzavřeny rovněž pozemní hranice, tranzit přes území KSA není možný. 

4. OPATŘENÍ: 

Od 21.6.2020 došlo ke zrušení zákazu vycházení v celém království. A k obnovení doposud zakázaných činností neumožňující "social-distancing" (fitness centra, kadeřnické salony ap.) Fungují obchody, restaurace i kavárny a život se vrací do obvyklého chodu ovšem s nutností dodržovat všechna předepsaná opatření. Nošení roušky na veřejnosti je povinné pod pokutou 1000 SAR. Stále je nutné dodržovat na veřejnosti odstup a vystříhat se slučování 50 a více lidí při veřejných akcích (svatby, pohřby ap.), neboť porušení těchto doporučení a zákazů bude pokutováno dle sazebníku, který zveřejnilo Ministerstvo vnitra dne 7. 5. 2020. Ministerstvo apeluje na občany i cizince, aby dodržovali uvedená nařízení a pomohli tak zabránit šíření koronavirové nákazy.  

Pro nejaktuálnější informace o opatřeních a cestování do a vně Saúdské Arábie, doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví Saúdské Arábie v Praze: e-mail resac@saudiembassy.cz,  telefon 257 316 606.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://visa.visitsaudi.com (Portál e-visa)

www.moi.gov.sa (Ministerstvo vnitra SAU)

www.moh.gov.sa (Ministerstvo zdravotnictví)

www.spa.gov.sa (Saúdská tisková agentura)

 

BAHRAJNSKÉ KRÁLOVSTVÍ

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou vstoupit pouze občané Bahrajnu a cizinci s dlouhodobým pobytem, případně ti, kterým budou před příjezdem udělena víza na portále www.evisa.gov.bh. Od 21.7.2020 osoby vstupující na Bahrajn musí povinně, na vlastní náklady 30 BHD, podstoupit po příletu test na covid 19.  V případě negativního výsledku je stále povinná 10 denní karanténa a registrance prostřednictvím oficiální mobliní aplikace "BeAwareBahrain". Bahrajnské úřady doporučují test zaplatit již před odletem prostřednictím této aplikace.

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Letiště v Manamě funguje v omezeném provozu a je otevřeno pro letecký tranzit, lety do Evropy jsou však často rušny/přesouvány na pozedější termín, daný odlet je proto nutné ověřit přímo u letecké společnosti.  

4. OPATŘENÍ: 

Dle dostupných informací veřejná hromadná doprava na Bahrajnu funguje s dočasným omezením. Taxi služby jsou poskytovány standardně.  Školy a univerzity jsou zavřené, je zakázano shromažďování více než 5 ti osob. Jsou otevřené kosmetické, kadřenické salony a holičství.  Restaurace jsou otevřeny pro „take-away“ a pro donáškovou službu. Nošení roušky na veřejnosti je povinné pod pokutou 5 BHD. 

Nejaktuálnější informace o vstupu do země či opatřeních souvisejících s koronavirem, lze získat na Velvyslanectví Bahrajnu v Berlíně

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.interior.gov.bh/en (Ministerstvo vnitra BHR)

www.moh.gov.bh (Ministerstvo zdravotnictví BHR)

www.bna.bh/en (Bahrajnská tisková agentura)

 

SULTANÁT OMÁN

2. VSTUP NA ÚZEMÍ:

Do země mohou vstoupit pouze občané Ománu. Vstup do země pro držitele veškerých pobytových oprávnění je dočasně pozastaven, stejně tak, jako tranzit. Cizinci s pobytem v Ománu se mohou do Ománu vrátit, pokud obdrží souhlas od Ministerstva zahrničních věcí Ománu, povolení lze získat prostřednictvím velvyslanectví Ománu, sponzora nebo národního dopravce (Oman Air, Salam Air). Omán pozastavil vydávání turistických víz a uzavřel hranice. 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Veškerá osobní letecká doprava (i vnitrozemská) je, stejně jako lodní a pozemní, z a do Ománu přerušena, operují pouze repatriační lety organizované společností Oman Air a Salam Air. Cizinci mohou Omán opustit.

4. OPATŘENÍ

Každý, kdo vstoupí na území Ománu, musí setrvat 14 dní v karanténě. Cizinci musí předložit potvrzení o ubytování v Ománu a dostatek finančních prostředků k pokrytí svých nákladů. Dále je třeba stáhnout si před příjezdem mobilní aplikaci Tarassud+ a uhradit částku 5 OMR za sledovací náramek, který je nutné během 14 denní karanétny nosit.

Od 25.7 do 8.8.2020 (během svátku obětí Eid Al Adhá) je obnoven částečný zákaz vycházení od 19 hod. do 6 hod. do rána, v této době budou uzavřeny všechny obchody a veřejná prostranství, je zakázáno shromažďování, budou rozmístěny další kontrolní body a zesíleno hlídkování.

Od 18.3.2020 do odvolání uzavřeny mešity, zrušeny veřejné akce, konference, uzavřena všechna turistická místa (včetně vádí a míst na piknik, obchody a obchodní domy (kromě supermarketů, klinik, lékáren a oční optiky), tržiště, restaurace a kavárny (včetně v hotelech) – kromě donáškové služby, tělocvičny, lázně a kadeřnictví. Od 13.3.2020 přestal Omán vydávat turistická víza do odvolání. Vláda oznámila, že není povoleno žádné shromažďování, vč. toho na plážích.

Nošení roušky na veřejnosti povinné. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací o přijatých opatřeních doporučujeme kontaktovat ministerstvo zdravotnictví v Ománu na +968 2444 1999 mezinárodní letiště v Maskatu +968 2435 1234 nebo Ománskou královskou policii na e-mailu : info@rop.gov.om. Případně sledovat twittrový účet ománského leteckého úřadu PACA.

 

JEMEN

2. VSTUP NA ÚZEMÍ JEMENU

MZV ČR zásadně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Jemenské republiky a případné české občany přítomné v Jemenu vyzývá k opuštění země. https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/jemen_varovani_pred_cestami_2.html

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Do odvolání uzavřeny pozemní, vzdušné i mořské  hranice a přerušena veškerá letecká i lodní přeprava z/do Jemenu. Umožněny jsou pouze humanitární lety a humanitární dodávky po moři. 

4. OPATŘENÍ

Zákaz vycházení na vládou kontrolovaných územích od 18 hod do 6 do rána. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pro více informací kontaktujte Velvyslanectví Jemenu v Praze 

 

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

Více článek na webové stránce MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.