english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Království Saúdské Arábie a návratu do ČR

Upozorňujeme všechny cestovatele, že jedinými kompetentními autoritami k poskytování informací ohledně vstupu do Království Saúdské Arábie jsou saúdské úřady.

VSTUP DO KSA

Vstup do KSA je z ČR je umožněn těm cestujícím, kteří jsou držiteli:

- platného pobytového povolení (iqama) s platným vstupním a výstupním vízem (exit/re-entry visa)
- obchodního víza
- pracovního víza
- turistického víza (o vízum je možné si zažádat prostřednictvím webových stránek www.visitsaudi.com )

Upozorňujeme cestovatele, že druh víza musí odpovídat skutečnému účelu cesty. Není možné použít turistické vízum za účelem obchodní cesty či cesty za výdělkem.


OČKOVANÉ OSOBY

Podmínky vstupu:

Veškerá opatření spojená s pandemií covid-19 byla pro cestovatele do KSA zrušena. Vstup do země není podmíněn očkovacím certifikátem, ani jiným dokladem o bezinfekčnosti. Kromě platného víza či jiného pobytového oprávnění je vyžadováno pouze zdravotní pojištění pokrývající i léčbu onemocnění covid-19 (je zahrnuto v e-vízu, při dalším vstupu je nutné na letišti dokoupit).

Před cestou je povinností cestujícího ověřit vstupní a výstupní požadavky pro všechny tranzitní země i konečnou cílovou zemi. Rovněž podmínky vstupu na palubu letecké společnosti se mohou lišit od podmínek vstupu do země.

Přístup ke službám není nijak omezen ani kontrolován.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Povinnost nošení roušek ve vnitřních i venkovích prostorech byla zrušena. Roušky jsou vyžadovány pouze v Grand Mosque v Mekce a Prophet's Mosque v Madině.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě nákazy covid-19 je osoba úřady vyzvána k povinné 14denní karanténě. Karanténa probíhá formou samoizolace/domácí karantény - v praxi je tedy možné zůstat na hotelovém pokoji. V zemi dobře fungují dovážkové služby. Druhý PCR test je obvykle proveden 5. den po zjištění nákazy. V případě zdravotních komplikací lze volat centrální pohotovostní linku 937.

Seznam testovacích míst:

https://www.saudia.com/before-flying/travel-information/pcr-test-labs


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví České republiky v Rijádu: https://www.mzv.cz/riyadh/cz/o_velvyslanectvi_cr_v_rijadu/o_velvyslanectvi.html

Ministerstvo zdravotnictví KSA: https://www.moh.gov.sa/en/pages/default.aspx

General Authority of Civil Aviation: https://www.gaca.gov.sa/web/en-gb/page/home


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Podrobnosti o podmínkách návratu do ČR jsou aktualizovány na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Velvyslanectví ČR v Rijádu je nadále připraveno poskytnout českým občanům odpovědi na všechny otázky související onemocnění covid-19 ve vztahu k této blízkovýchodní zemi. Zároveň doporučuje sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR a informace týkající se obecného doporučení ke koronaviru ve světě.