english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Co je dobré vědět při cestách po Ománu

Přestože Sultanát Omán je velmi vstřícnou a přátelskou zemí, je nutné během cesty věnovat pozornost některým specifikům, která by mohla cestování po Sultanátu poněkud znepříjemnit. Vzhledem k nepředvídatelnosti počasí a nebezpečí nejen v podobě záplav dále cestovatele důrazně žádáme, aby dbali varování místních úřadů a řídili se doporučením ománských autorit. 
 

Země v rytmu modlitby

Omán jako islámská země se řídí harmonogramem modliteb, jejich přesný místní i časový rozpis je možné najít na internetu. V době modlitby není vhodné pouštět nahlas hudbu.  

Pro nemuslilmského cestovatele je velmi specifický posvátný měsíc ramadán, kdy od východu do západu slunce mají všichni muslimové dodržovat půst, tedy nepít a nejíst. Proto není vhodné, a místní to mohou považovat až za urážlivé, konzumovat jídlo a tekutiny na veřejnosti.  Během postního období se kavárny a restaurace otevírají až po večerní modlitbě.  

Na silnici

Doprava je poměrně intenzivně monitorována hustou sítí kamer a pokuty jsou vybírány za:

- jízdu bez bezpečnostních pásů

- telefonování během jízdy

- překročení rychlosti

- (!) řízení špinavého (i pouze zaprášeného) vozidla (až cca 600 Kč)

Pokud je auto pronajato z půjčovny, což je možné pouze na aktivní kreditní kartu, částka za eventuální pokutu bude stržena z karty dodatečně (i po návratu do ČR).

 

Co na sebe?

Tuto otázku si v souvislosti s cestou do arabských zemí jistě kladou především ženy, ale i muži by měli vědět, že není příliš pozitivně vnímán muž v kalhotách nad kolena a triku bez rukávů (krátký rukáv je v pořádku). Ženy by se měly řídit pravidlem zakrytá kolena a ramena a volit oblečení, které neobepíná postavu.

Turisté někdy rádi nakupují a oblékají si místní tradiční oděvy. V Ománu je třeba být v tomto ohledu velmi opatrný, poněvadž jakákoliv nepřesnost či odchylka od striktně definovaného tradičního ománského oděvu je postihována vysokými pokutami (až 60 000 Kč).

 

Na co si dát pozor?

Horečka dengue

Je dobré vědět, že se poslední dobou v Ománu objevila, nicméně její výskyt je hlášen jen zřídka. Onemocnění je obvykle doprovázeno horečkou, kožní vyrážkou a silnými bolestmi těla. Neexistuje žádné očkování a ochrana spočívá v důsledné aplikaci repelentu.

Další možné pokuty:

- šíření nepravdivých zpráv (až cca 300 000 Kč)

- BBQ, grilování a zapalování ohně jinde než přímo k tomuto účelu určených místech (až cca 6 000 Kč)

- odhazování odpadků mimo odpadkové koše (až cca 6 000 Kč)

- plivání na veřejnosti (až cca 1 200 Kč)

- kouření vodní dýmky mimo licencované kavárny

- prodej elektronických cigaret (až cca 30 000 Kč)

- používaní jednorázových nerecyklovatelých plastových tašek