english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Království Saúdské Arábie: aktuální informace ke vstupu do ČR, vízové agendě a vstupu do Saúdské Arábie v souvislosti s pandemií covid-19

Království Saúdské Arábie bylo 2. srpna zařazeno Českou republikou na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19 (tzv. zelené země) a v souladu s aktuálním ochranným opatřením vydaným Ministerstvem zdravotnictví ČR platí následující: 

Vstup ze Saúdské Arábie do ČR

Před vstupem na území České republiky z Království Saúdské Arábie je nutné: 

  • předložit vyplněný příjezdový formulář
  • před vstupem na území či nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR se podrobit PCR testu.

Povinnost z provedení PCR testu neplatí pro očkované osoby s národním certifikátem ČR/EU o dokončeném očkování nebo národním certifikátem třetí země, který je uveden na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Očkovací certifikát KSA je v ČR uznáván a znamená to, že pokud je cestovatel držitelem certifikátu o provedeném očkování vakcínami Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson a AstraZeneca/Oxford a od očkování uplynulo nejméně 14 dní, ne však více než 9 měsíců od aplikace druhé dávky, nevztahuje se na něho povinnost provedení PCR testu.

Povinnost vyplnění příjezdového formuláře platí i pro plně očkované osoby.

Seznam akreditovaných laboratoří v Saúdské Arábii naleznete na webové stránce Saúdského centra pro kontrolu a prevenci šíření nemocí  https://covid19.cdc.gov.sa/ar/approved-covid-19-laboratories-ar/private-laboratories-ar/

Podrobné informace jsou rovněž k dispozici na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí.

Aktuální ochranné opatření lze najít na webové stránce Ministerstva zdravotnictví včetně seznamu zemí s nízkým až velmi vysokým rizikem onemocnění https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/.

Vízová agenda

Pro občany i rezidenty KSA byla vízová agenda byla obnovena v plné šíři.

 

Vstup do Saúdské Arábie

je umožněn těm cestujícím, kteří jsou držiteli:

platného pobytového povolení (iqama) s platným vstupním a výstupním vízem

obchodního/pracovního víza

turistického víza 

Všichni cizinci vstupující do Saúdské Arábie musí:

provést před cestou PCR test, který při příjezdu nesmí být starší 72 hodin

registrovat se 72 hodin před příjezdem do země na portálu https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home

vyplnit prohlášení Ministerstva zdravotnictví Saúdské Arábie stanovující podmínky karantény

nainstalovat si do mobilního telefonu aplikace „Tawakkalna

předložit platné zdravotní pojištění pokrývající i onemocnění covid-19 včetně karanténních opatření – pouze v případě cesty na krátkodobé vízum.

Cestující, kteří jsou plně očkovaní některou z  vakcín uznaných v KSA (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson&Johnson, Sinopharm a Sinovac) a druhá dávka vakcíny byla aplikovaná nejméně 14 dní před vstupem do země, musí nejpozději 72 hodin před cestou registrovat sůj očkovací certifikát na webové stránce  https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší 18 let. Originál očkovacího certifikátu je třeba opatřit vyšším ověřením a mít ho s sebou. Informace bude zanesena do aplikace Tawakkalna. Za těchto podmínek budou očkované osoby z institucionální karantény vyjmuty.

 Neočkovaní cestující (včetně rezidentů s  rezidenční kartou - iqamou) musejí po příjezdu podstoupit 7denní institucionální karanténu s PCR testem během prvních 24 hod. pobytu a 7. den po příletu druhým PCR testem. Po předložení negativního testu bude možné karanténu 8. den ukončit. Dle leteckého úřadu GACA bude cena ubytování během povinné institucionální karantény, 2 PCR testy a povinného pojištění zahrnuta již v letence na zodpovědnost leteckého dopravce.

Dle rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví se toto opatření nevztahuje na diplomaty a jejich rodiny, oficiální návštěvy, leteckou posádku a lékařský personál.  Seznam  ubytovacích kapacit pro institucionální karanténu, licencovaných Ministerstvem turistického ruchu, jsou k dispozici na webové stránce  https://cdn.mt.gov.sa/public/licensedAccommodations/index.html. Ohledně institucionální karantény viz zpráva tiskové agentury SPA https://www.spa.gov.sa/viewfullstory.php?lang=en&newsid=2227209#2227209. Pro více informací kontaktujte svého leteckého dopravce.

Souhrnná informace je dostupná na webové stránce leteckého dopravce Saudia https://www.saudia.com/before-flying/travel-information/travel-requirements-by-international-station