english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyšší ověření dokumentů (superlegalizace): Saúdská Arábie, Jemen


Pro uznání české veřejné listiny na území Saúdské Arábie či saúdské veřejné listiny na území České republiky je zapotřebí příslušnou listinu výše ověřit, tzv. superlegalizovat. V případě vzájemného uznávání listin s Bahrajnem a Ománem postačuje tzv. apostila.

Ověření listin za účelem použití v České republice lze nechat provést na Velvyslanectví České republiky v Rijádu a na Honorárním konzulátu České republiky v Džiddě.

 

Saúdská Arábie - SUPERLEGALIZACE

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny spočívá v ověřování pravosti podpisů a otisků úředních razítek a pečetí na této veřejné listině.

1) ověření saúdských veřejných listin za účelem jejich použití v ČR

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny představuje její opatření legalizačními doložkami, kterými se potvrzuje, že daná listina byla vystavena či ověřena oprávněnou osobou, resp. příslušným úřadem. Dokument musí být nejprve ověřen na Ministerstvu zahraničních věcí Království Saúdské Arábie. Následně je dokument superlegalizován na velvyslanectví ČR v Rijádu.

2) ověření českých veřejných listin za účelem jejich použití ve Saúdské Arábii

Za účelem použití české veřejné listiny v Saúdské Arábii je nutno listinu ověřit na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a poté na Velvyslanectví Království Saúdské Arábie v Praze.

Upozornění: v případě některých druhů veřejných listin (doklady o studiu, obchodní listiny, matriční doklady apod.) může být na české i saúdské straně jako první krok požadováno ověření jiným orgánem (Ministerstvo školství, spravedlnosti, apod.). Pro správný postup vyššího ověření proto doporučujeme kontaktovat příslušná legalizační centra MZV KSA, příp. legalizační oddělení Ministerstva zahraničních věcí.

 

Jemen - SUPERLEGALIZACE

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny spočívá v ověřování pravosti podpisů a otisků úředních razítek a pečetí na této veřejné listině.

1) ověření jemenských veřejných listin za účelem jejich použití v ČR

Česká republika dne 11.4.2019 přerušila provádění bilaterální smlouvy o právní pomoci ve věcech občanských a trestních mezi ČR a Jemenem. Jemenské veřejné listiny od tohoto data podléhají superlealizačnímu procesu.

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny představuje její opatření legalizačními doložkami, kterými se potvrzuje, že daná listina byla vystavena či ověřena oprávněnou osobou, resp. příslušným úřadem. Dokument musí být nejprve ověřen na Ministerstvu zahraničních věcí Jemenské republiky v Adenu, které zastupuje mezinárodně uznávanou vládu prezidenta Hádího. Následně je třeba dokument superlegalizovat na Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Pozn. Česká republika uznává pouze mezinárodně uznávanou vládu Jemenské republiky, a z tohoto důvodu může opatřit superlegalizací jen dokumenty vydanými jejími úřady.

Pozn. Dokumenty vydané Velvyslanectvím Jemenské republiky v Rijádu není možné použít před českými úřady, jelikož toto velvyslanectví není akreditováno pro ČR.