english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Rijad
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Univerzity Karlovy v Ománu

Dne 19.11.2018 jednala v Maskatu delegace Univerzity Karlovy (UK), vedená rektorem prof. T. Zimou o možnostech spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví Sultanátu Omán a dále s řadou představitelů Sultan Qaboos University (SQU) včetně těch nejvyšších.

Členy delegace byli prorektorka UK prof. R. Wildová a ředitel výzkumného ústavu BIOCEV P. Martásek, samostatná jednání pak vedla se svými protějšky z SQU skupina arabistů, vedená V. Bielickým z Katedry Blízkého Východu UK. Hlavní část delegace při jednáních v Maskatu doprovodili diplomaté Velvyslanectví České republiky v Rijádu P. Hošťálek, jehož agendou je Omán a V. Hromek, obchodní rada velvyslanectví.

Českou delegaci přijal ministr zdravotnictví Ománu A. M. Al-Saidi, který představil vývoj ománského zdravotnictví a jeho pokroky za posledních 50 let. rektor SQU Ali Saud Al-Bimani. Česká delegace pak ústy rektora UK T. Zimy nabídla spolupráci nejen v oblasti vzdělávání, nýbrž i v oblasti rozvoje výroby léčiv v Ománu.

Během návštěvy delegaci přijal rektor SQU prof. A. S. Al-Bimani za přítomnosti části prorektorů, zejména pak JV prof. M. F. Al-Said, prorektorky pro mezinárodní spolupráci. Předmětem jednání mezi UK a SQU byla spolupráce zejména v postgraduálním vzdělávání, přičemž zástupci SQU projevili eminentní zájem zejména o obory lékařské a zdravotnické. Rektor UK T. Zima představil celou škálu programů, které mohou studenti z Ománu na UK využívat, a to od krátkodobých stáží a seminářů až po regulérní postgraduální studium či praxe v univerzitních nemocnicích UK. Jednání byla velmi konkrétní a část z nich byla vedena i přímo v univerzitní nemocnic SQU.

Součástí jednání byl i projekt experimentální předškolní výchovy v Ománu, kde prorektorka UK R. Wildová diskutovala s ománskou stranou možnost uspořádání společné konferencee na toto téma.

Část české delegace navštívila rovněž vedení investiční zóny Duqm (SEZAD), kde nabídla řadu témat na spolupráci od možnosti konzultací při zakládání nové univerzity až po možnosti dodávek českých produktů. Ománská strana rovněž projevila zájem o přímé české investice v SEZAD.

V závěru jednacího dne představila česká delegace ománským partnerům knihu české krajanky P. Koubek Slavětínské, která sepsala a nafotila své zážitky a zkušenosti z dlouholetého pobytu v Ománu (www.omanpruvodce.cz). Následně pak delegace navštívila Královskou operu v Maskatu, kde úspěšně vystupují i umělci z České republiky.

 

oman uk

 Rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima spolu s rektorem Sultan Qaboos University prof. Alim Saudem Al-Bimanim při zápisu do pamětní knihy ománské univerzity.

oman uk

Představitelé obou univerzit, zleva rektor SQU prof. Ali Saud Al-Bimani, prorektorka UK prof. Radka Wildová, prorektorka SQU JV Mona bint Fahad  Al-Said, rektor UK prof. Tomáš Zima.

oman uk

 Prorektorka UK prof. Radka Wildová při jednání s představiteli SQU o předškolní výchově

Titulní obrázek:
Rektor UK prof. Tomáš Zima, prorektorka UK prof. Radka Wildová, rada Velvyslanectví České republiky Petr Hošťálek v rozhovoru s ministrem zdravotnictví Ománu Ahmedem Mohammedem Al-Saidim a jeho náměstkem Alim bin Talibem Al-Hina'iem.