english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomatické styky mezi Českou republikou a Bahrajnským královstvím

Diplomatické styky mezi Českou republikou a Bahrajnským královstvím byly navázány formou společného dopisu generálnímu tajemníkovi OSN v květnu 1993 a následnou výměnou nót v červnu 1993, v nichž je zakotveno uznání ČR a navázání diplomatických styků od 1.1.1993.

Politické vztahy mezi oběma zeměmi jsou zatím ve svých počátcích. V říjnu 1994 se při cestě na Dálných východ předseda vlády ČR Václav Klaus během mezipřistání na Bahrajnu setkal se svým bahrajnským protějškem a s bahrajnskými ministry obchodu a průmyslu. V listopadu 1994 uskutečnil oficiální návštěvu Bahrajnu ministr průmyslu a obchodu ČR Vladimír Dlouhý. Byl přijat bahrajnským emírem v přítomnosti dalších členů vlády a vedl jednání se svým bahrajnským rezortním kolegou. V březnu 2001 se český premiér Miloš Zeman během mezipřistání na Bahrajnu sešel s bahrajnským ministrem financí a národního hospodářství.

V prosinci 1997 předal bahrajnskému emírovi své pověřovací listiny první český velvyslanec se sídlem v Rijádu Mgr. Václav Frýbert. Jeho nástupce Dr. Zdeněk Poláček, CSc. předal své pověřovací listiny do rukou bahrajnského krále Hamada bin Ísi Ál Chalífy v květnu 2002.

Výchozím bodem pro spolupráci v ekonomické oblasti se stala návštěva delegace Hospodářské komory ČR na Bahrajnu v roce 1998, na jejíž závěry navázala delegace HK ČR v říjnu 2003.

Mezi oběma zeměmi se podařilo položit dobré základy v oblasti kulturní (v únoru 2003 se v Manámě uskutečnila historicky první výstava - výstava fotografií Margity Mancové-Pechové), a v oblasti školství (v říjnu 2003 navštívil Bahrajn náměstek ministryně školství ČR Petr Kolář spolu s delegací šesti rektorů nejvýznamnějších českých vysokých škol a univerzit; v průběhu návštěvy byla dohodnuta spolupráce v oblasti vysokého školství).

V březnu 2006 navštívila Bahrajn delegace Senátu Parlamentu ČR pod vedením jeho místopředsedy P. Pitharta.

V dubnu 2007 navštívil Bahrajn náměstek ministra zahraničních věcí D. Gladiš v doprovodu podnikatelské mise.

V říjnu 2007 navštívil Prahu ministr financí a podepsal Dohodu o podpoře a ochraně investic.

V dubnu 2008 se na Bahrajnu krátce zastavili náměstek ministra financí ČR T. Zídek a nám. ministra zahraničních věcí ČR J. Kohout s delegací.

V květnu 2008 navštívila Bahrajn delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v doprovodu pracovníků ministerstva zahraničních věcí ČR a českých podnikatelů.

V listopadu 2009 navštívil Bahrajn ministr financí ČR E.Janota.

V červnu 2009 předal své pověřovací listiny do rukou prezidenta ČR nový velvyslanec Bahrajnského království pro ČR (se sídlem v Berlíně) p. Ahmed Mohamed Yousif Al Dosery. V říjnu 2009 pak předal pověřovací listiny do rukou krále i velvyslanec ČR pro Bahrajnské království (se sídlem v Rijádu) p. PhDr. Lubomír Hladík.

V květnu 2010 navštívil Bahrajn náměstek ministra zahraničí H. Kmoníček a otevřel honorární konzulát v Manamě.

V květnu 2011 došlo k návštěvě ministra financí Bahrajnu Ahmeda Mohameda Al Khalify v ČR, během návštěvy došlo k podpisu Dohody o zamezení dvojímu zdanění.

V lednu 2012 se uskutečnila historická návštěva prvního místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na Bahrajnu s podnikatelskou misí vedenou Hospodářskou komorou České republiky.

V únoru 2013 navštívl ČR místopředseda vlády Bahrajnu šejch Khalid bin Abdulla Al Khalifa.

V lednu 2014 navštívil Bahrajn první náměstek ministra zdravotnictví P. Salák spolu s podnikatelskou misí firem z oblasti zdravotnictví.

V březnu 2015 předal pověřovací listiny do rukou krále velvyslanec pro Bahrajnské království (se sídlem v Rijádu) Jiří Slavík.   

V září 2015 navštívil ČR předseda Nejvyšší rady pro zdravotnictví Bahrajnu šejch Mohammed bin Abdalla Al Khalifa.

V lednu 2016 navštívil Bahrajn ministr dopravy D. Ťok, který podepsal s bahrajnským protějškem Dohodu o letecké přepravě.

17.10. 2019 předal velvyslanec v Bahrajnském království Juraj Koudelka (se sídlem v Rijádu) pověřovací listiny do rukou krále Bahrajnského království.

30. - 31.10.  2019 navštívil Bahrajn ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček spolu s podnikatelskou misí.

 

Dohody

  • v dubnu 2001 byla v Praze podepsána Dohoda o letecké dopravě
     
  • v říjnu 2007 byla v Praze podepsána Dohoda o podpoře a ochraně investic, která je v platnosti od roku 2009
     
  • v květnu 2011 byla podepsána Dohoda o zamezení dvojímu zdanění, která vstoupila v platnost v dubnu 2012
     
  • v lednu 2016 byla podepsána Dohoda o letecké přepravě mezi ČR a Bahrajnem, která vstoupila v platnost 31.7.2017