english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání

Vztahy se Sultanátem Omán

Diplomatické styky mezi ČR a Sultanátem Omán byly navázány dne 1.3.1993 výměnou nót obou zemí prostřednictvím ZÚ ČR v Abú Zabí. V roce 1997 navštívila Omán náměstkyně ministra zahraničních věcí ČR Helena Bambasová.

ZÚ Rijád, do jehož působnosti Omán od března 2002 spadá, využil k oživení bilaterální relace návštěv velvyslance ČR PhDr. Zdeňka Poláčka, CSc. v Ománu v červnu 2003 (předání kopie pověřovacích listin do rukou ománského zaminira) a v prosinci 2003 (14.12. 2003 předání originálu pověřovacích listin do rukou ománského sultána).

V prosinci 2009 předal do rukou sultána pověřovací listiny současný velvyslanec PhDr. Lubomír Hladík.

V červnu 2004 navštívil Sultanát Omán vrchní ředitel Sekce dvoustranných vztahů MZV ČR Vladimír Galuška, který zde vedl politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Sultanátu Omán Baderem bin Hamadem bin Hamoudem. Tato jednání položila základ pro další budoucí rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Současně byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi hospodářskými komorami obou zemí.

V roce 2009, za předsednictví ČR v EU, se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zúčastnil ministerské konference GCC-EU v Maskatu.

V květnu 2010 navštívil Omán náměstek ministra zahraničí H. Kmoníček, který vedl politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Ománu Ahmedem Yousufem Al Harthim.

V květnu 2012 navštívil Omán vrchní ředitel sekce mimoevropských zemí V. Grepl.

V dubnu 2013 navštívila Omán delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu parlamentu ČR vedená místopředsedou senátu Zdeňkem Škromachem.

V dubnu 2015 se v Praze konaly politické konzultace na úrovni náměstků ministra zahraničí M. Tlapy a A. Al Harthiho, které potvrdily tradičně bezproblémové a přátelské vzájemné vztahy a zájem na jejich další rozvoji, zejména v ekonomické a obchodní spolupráci.

V únoru 2016 došlo k vůbec první oficiální návštěvě ministra zahraničních věcí ČR v Ománu s početnou obchodní delegací. Ministr zahraničních věcí L. Zaorálek jednal s místopředsedou vlády pro kabinetní záležitosti Sayyidem Fahdem bin Mahmoudem Al Saidem i ministrem zodpovědným za zahraniční věci Yousefem bin Alawim bin Abdullahem. V průběhu dvoustranného podnikatelského fóra bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Svazem průmyslu a obchodu ČR a Ománskou obchodní a průmyslovou komorou.

V únoru 2017 navštívil Omán náměstek ministra zahraničí M. Tlapa s podnikatelským doprovodem.

V březnu 2017 navštívila Omán delegace Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedou výboru D. Kádnerem.

V listopadu 2018 navštívila Omán delegace Univerzity Karlovy. Vedl ji rektor UK Praha Tomáš Zima, v delegaci byla též prof. R. Wildová a skupina arabistů.

V únoru 2019 předal velvyslanec Juraj Koudelka kopie PL do rukou Sajjid Badr bin Hamad Al- Busaidi, generálního tajemníka ministerstva zahraničí Ománu.

V březnu 2019 navštívila Omán delegace Senátu PČR, kterou vedl jeho předseda Jaroslav Kubera. Předsedu Senátu PČR, doprovázela podnikatelská delegace.  

 

Smluvní oblast

Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodní komorou Ománu z roku 2004

Dohoda o letecké přepravě - parafována v březnu 2011

Dohoda o zamezení dvojímu zdanění - první kolo expertních jednání v červnu 2012, druhé v prosinci 2012 v Muscatu, dohoda je na české straně připravena k podpisu, na ománské probíhá připomínkové řízení.

Delegace Parlamentu ČR navštívila Omán

Ve dnech 13.–16. 3. 2017 se uskutečnila jednání delegace Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Ománu v čele s předsedou Davidem Kádnerem. Delegaci dále doprovázeli náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, zástupci akademické… více ►