english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ing. Roman Plevák, Ph.D.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí na oficiální návštěvě v KSA

Ve dnech 14. a 15. září 2021 navštívil Království Saudské Arábie ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek s podnikatelskou delegací, a to v rámci své cesty do UAE a KSA. V tomto článku představujeme některé zajímavé momenty a citace tak, jak je zaznamenaly některé sdělovací prostředky či tak, jak byly interpretovány na sociálních sítích. 
 

Dne 16. 9. 2021 zveřejnila Česká televize článek: Kulhánek chce intenzivnější obchod s Rijádem. Na lidská práva se Černínský palác „dívá realisticky“

Česká vláda chce posílit obchodní vztahy se Saúdskou Arábií. Ty v posledních čtyřech letech poklesly, loni obrat představoval necelou půlmiliardu dolarů. Můžou za to jak výkyvy na trhu s ropou, tak i dopady pandemie. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v Rijádu navrhl navázat strategické partnerství mezi oběma zeměmi. Ropný gigant stojí na rozcestí. Na jedné straně je absolutistickou monarchií, ve které se dynastie al-Saúd opírá o islámské právo šaría. Na druhé straně se Rijád inspiroval hospodářským boomem sousedních Emirátů. Plán Vize 2030 má liberalizovat ekonomiku a o polovinu snížit závislost na těžbě. Podle Kulhánka nabídne spoustu příležitostí pro české firmy.

„Jsme opravdu spokojení s pokrokem, který nastal. Je to významný pokrok napříč všemi sektory a nadále pracujeme na rozvoji ekonomiky a příležitostí,“ komentuje Vizi 2030 šéf saúdské diplomacie princ Fajsál bin Farhán al-Saúd. Schizofrenii saúdské pozice zosobňuje druhý nejmocnější – podle některých dokonce nejmocnější – muž muslimského království – čerstvě šestatřicetiletý panovníkův syn Mohamed bin Salmán. Ten ihned po svém nástupu na pozici korunního prince v roce 2017 nastartoval rozsáhlé společenskohospodářské reformy. Patří mezi ně například povolení pro ženy pohybovat se na veřejnosti bez mužského dohlížitele nebo povolení mít řidičský průkaz. Zároveň ale korunní princ zapojil armádu do brutální války v Jemenu a drsně zakročil proti dynastickým konkurentům i domácímu disentu – v zahraničí vyvolaly největší kritiku surová vražda novináře Džamála Chášakdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu nebo uvěznění bojovnice za lidská práva Lúžejn Hathlúlové. „Lidská práva jsou jedním ze základních prvků naší zahraniční politiky. Pokud se podíváte do koncepce zahraniční politiky, tak tam samozřejmě jsou. Snažíme se realisticky sledovat, co se tady děje,“ poznamenává český velvyslanec v Saúdské Arábii Juraj Koudelka. 

Zatímco český vývoz aut, počítačových součástek a oceli se navzdory covidu a zvýšení cla až o deset procent udržel, saúdský vývoz ropných produktů do Česka zažil výkyvy. Ministr zahraničí Kulhánek se na rijádském obchodním fóru pokusil zprostředkovat nové kontrakty. V minulých letech se na finančně náročném trhu království uchytilo několik českých firem, kupříkladu Tatra, která tam letos zahájila zkušební provoz ve svém novém závodu.

Originál článku naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3370566-kulhanek-chce-intenzivnejsi-obchod-s-rijadem-na-lidska-prava-se-cerninsky-palac-diva

Vlajková výzdoba před MoFA KSA

Vlajková výzdoba před MoFA KSA

Roli žen ve společnosti bereme velmi vážně, tvrdí v rozhovoru pro ČT saúdský ministr zahraničí

Česká televize získala exkluzivní rozhovor se saúdským ministrem zahraničí, princem Fajsálem bin Farhánem al-Saúdem. S reportérem Jakubem Szántó promluvil v Rijádu o ambiciózním programu reforem Vize 2030, navyšování role žen nebo o mezinárodní kritice saúdské účasti ve válce v Jemenu. 

Od letošního června saúdské ženy poprvé v historii nemusejí na veřejnost vycházet s mužským poručníkem. Řídit auta smějí od roku 2018. Ministr v rozhovoru uvedl, že země jen těžko může mít prosperující společnost bez plného zapojení žen. Vize 2030 dle něj jasně deklarovala prioritu otevřít jim všechny sektory. „Jsme svědky nárůstu počtu aktivně pracujících žen, a to i ve vedoucích pozicích. Myslím, že ženy jsou důležitý pohon nejen pro hospodářství, ale i pro celkovou dynamiku království. Je to něco, co bereme opravdu velice vážně,“ řekl.

Už od roku 2015 čelí Saúdská Arábie kritice kvůli své roli v jemenské občanské válce. Rijád tehdy bombardováním zabránil dobytí jižní metropole Adenu severskými povstalci podporovanými Íránem. Podle mnoha zdrojů ale od té doby jeho vojáci zabili tisíce civilistů. Ministr řekl, že jejich hlavním úkolem v Jemenu je prosperita a bezpečnosti jeho obyvatel. Zdůraznil, že intervenovali na straně mezinárodně uznané vlády Jemenu s mandátem OSN kvůli útoku hútijských povstalců, podle něj šlo o násilný útok proti civilistům s cílem převzít moc. „Teď je naší prioritou nastolení celkového příměří. Před pár měsíci jsme ho navrhli tak, aby mohlo dojít k dosažení politické dohody mezi lidmi Jemenu. Doteď ho, bohužel, hútijská milice nepřijala a pokračuje s útoky proti našemu království. Proti civilistům,“ řekl princ. Velké obavy způsobují Saúdské Arábii výbojné ambice hlavního rivala –⁠ šíitského Íránu. Nejen v Jemenu, ale především v jeho jaderném programu. Dle prince jde o krajně znepokojivé téma, zcela zásadní problémy vnímají i co se týče mezinárodního monitorování v oblasti. 

Originál článku naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3371870-roli-zen-ve-spolecnosti-bereme-velmi-vazne-tvrdi-v-rozhovoru-pro-ct-saudsky-ministr

A co po cestě uváděl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek na svém twittru?

Dnes jsme úspěšně završili cestu s našimi podnikateli do #AE a #SA. Na 20 #CZ firem dostalo šanci ukázat zde na podnikatelských fórech svůj potenciál a jednat se svými místními partnery. Velké díky patří @SvazPrumyslu, jeho prezidentovi Hanákovi a samozřejmě všem firmám.

Zápis do pamětní knihy na MoFA KSA

Zápis do pamětní knihy na MoFA KSA

Skvělé setkání s min.zahraniči #SA @FaisalbinFarhan. Jednali jsme o ambiciozní #Vision2030 a možností, jak se #CZ firmy mohou podílet na #SA ekonomickém rozvoji. Shodli jsme se na pořádání smíšené komise. Předal jsem pozvánku @AndrejBabis pro korunního prince k návštěvě #CZ. 

ministr zahraničních věcí KSA

ministr zahraničních věcí KSA

Skvělá pracovní večeře se státním ministrem pro zahraniční záležitosti @AdelAljubeir. Hovořili jsme o mnoha tématech včetně bilaterálních vztahů, důležité roli #SaúdskáArábie v regionu, #Afghánistán a dalších. Je vždy skvělé narazit na spolužáka z @Georgetown. 

Se státním ministrem zahraničních věcí

Se státním ministrem zahraničních věcí

Dnes jsem s @ed_mzvcr a @SvazPrumyslu zahájil podnikatelské fórum v #Rijád. #SA je náš 3. nejvýznamnější obchodní partner v regionu a vzájemný obchod v r.2020 dosáhl téměř 500M USD. #CZ firmy mají navíc šanci se zapojit do #SA programu #Vision2030 a naplno tak využít svůj potenciál. 

Ze zahájení business fóra

Ze zahájení business fóra

Více na osobním účtu pana ministra: https://twitter.com/jakubkulhanek?lang=en

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, PhD, diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád