english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fotbalový tým opět na medailové pozici

Tým složený z českých a slovenských hráčů, členů krajanského spolku Al Mamlaka a pracovníků ZÚ Rijád, se během turnaje EURO 2016 rijádských ambasád opět probojoval na medailové příčky.

Opět po 4 letech se v Rijádu pod patronátem Delegace EU konal fotbalový turnaj ambasád - rijádské Euro 2016. Čeští a slovenští hráči stáli před těžkým úkolem obhájit titul z roku 2012. Již samotné sestavení mužstva bylo složitým úkolem, neboť termín turnaje se několikrát měnil. Tak se stalo, že jsme přisli kvůli změně termínu minimálně o dva až tři opravdu dobré hráče. Na poslední chvíli svolaná sestava týmu však napovídala, že nemusíme být úplnými outsidery, přestože jsme na střídání měli poměrně málo hráčů. Hrálo se na otevřeném hřišti za podmračeného počasí v ovzduší plném prachu po písečné bouři a za čtyřicetistupňového vedra. Prvním soupeřem nám byl italský tým, který nastoupil se třemi kompletními šestkami do pole, takže mohl de facto střídat během zápasu celé mužstvo. V prvním poločase jsme se ujali vedení, přestože náš tým bojoval vlastně v improvizované nesehrané sestavě. To bylo také příčinou proč po nedorozumění v obraně Italové v druhém poločase vyrovnali na 1:1, což byl i konečný účet zápasu.

Ve druhém zápase jsme nastoupili proti složenému týmu skandinávských Vikingů, z nichž vzhledem Vikingy připomínali jen dva hráči, přičemž o finském velvyslanci kolovaly zvěsti, že býval druholigovým hráčem. Opět jsme se ujali vedení 1:0, nicméně Vikingové srovnali na 1:1 a vzápětí otočili skóre na 2:1 v jejich prospěch. Hráči našeho týmu vystupňovali tlak a tak se podařilo srovnat skóre na 2:2. Pak však přišla osudová slabá chvilka našeho týmu a Vikingové upravili konečné skóre zápasu na 3:2 v jejich prospěch.

S ohledem na stejný pošet bodů s Italy museli jsme si počkat na konečný výsledek zápasu Vikingů s Italy. Italové se však na nic víc než typické catenaccio nezmohli a Vikingové je porazili 1:0. Díky skóre jsme tak do semifinále postupovali my, avšak našim soupeřem byl vítězný tým Francie z druhé skupiny. Ten v mezičase nadělil Němcům 6 fíků, Němci se zmohli v závěru, kdy už Francouzi na hřišti pouze odpočívali, jen na čestný gól - konečné skóre 6:1. Následně jasně Francouzi zvítězili nad Španěly a bylo jasné, že jsou naším semifinálovým soupeřem.

Jako i v předchozích zápasech, opět jsme se ujali vedení, aby se zápas vzápětí otočil na 2:1 pro Francouze. Důslednou obranou a vynikajícím výkonem našeho 15letého brankáře, syna ambasádní sekretářky, jsme postupně přešli do tlaku a kromě vyrovnávacího gólu na 2:2 jsme si vypracovali řadu dalších šancí, obě tutovky však naši útočníci zazdili, trefíce z metrové vzdálenosti tyč a ruku již bezmocného francouzského brankáře. Francouzi teprve ve třetím zápase poznali, že se dvěma dobrými útočníky a průměrným zbytkem mužstva nemusejí vyhrát a pokoušeli se naší bránu ohrozit pouze střelami z dálky. Náš tým naopak přísně dodržoval taktiku a začal působit opravdu sehraným dojmem. Velmi vyrovnaný zápas pak zcela pokazil německý rozhodčí, který nevyloučil francouzského hráče za stažení našeho útočníka při jeho sólu na branku a vzápětí obrátil přímý kop před naší bránou proti našemu mužstvu. Ze závaru před naší brankou, který po nesprávně nařízeném přímém kopu vznikl, vstřelili Francouzi minutu před koncem rozhodující gól. Na konečném stavu 3:2 po Francii už nic nezmohl ani náš závěrečný tlak. Ve finále pak zdrtili Francouzi druhého vítězného semifinalistu Španělsko, jehož hráči se nepoučili z našeho zápasu, jak na Francouze hrát a dali jejich útočníkům spoustu prostoru.

Pro náš improvizovaný tým je však třetí místo na EU turnaji rozhodně úspěchem. Druhý EURO turnaj v Rijádu po 4 letech a Češi a Slováci společně opět na medailové příčce! Díky krajanském spolku za podporu a všem hráčům za účast.

eu turnaj 2016


Úspěšný tým tvořili čeští a slovenští reprezentanti. V horní řadě zleva: Zdeněk Jumr (CZE), Martin Baloc (CZE), František Slimáček (CZE), Jaroslav Borovec (CZE), Oskar Jámbor (CZE), Petr Hošťálek (CZE), Vladimír Veverka (CZE); dolní řada zleva: Laith Jobran (CZE), Matúš Kažimír (SVK), Omar Al-Blushi (CZE), Peter Bartík (SVK). Na fotografii chybí Ivo Zemek (CZE), který hrál až poslední zápas.
Barevné provedení fotografie odpovídá množství prachu v rijádském vzduchu.