english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Saúdské Arábii ve dnech 19.-21.5.2013

(Archivní článek, platnost skončena 12.06.2020.)

Ministr zahraničních věcí K. Schwarzenberg (KS) vykonal ve dnech 18.-20.5.2013 pracovní návštěvu Saúdské Arábie. KS byl doprovázen početnou podnikatelskou delegací a novináři. V Džiddě byl KS dne 19.5.2013 přijat korunním princem, 1. místopředsedou vlády a ministrem obrany Salmanem bin Abdulazizem Al Saudem. Poté se setkal s náměstkem ministra zahraničí Abdulazizem bin Abdullahem bin Abdulazizem Al Saudem, po skončení tohoto jednání bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi MZV KSA a ČR. KS byl dále přijat princem Saudem Al Faisalem, ministrem zahraničních věcí KSA, v jeho letní rezidenci. Ve stejný den se na obchodní komoře v Džiddě konal podnikatelský seminář. Večer téhož dne uspořádal honorární konzul ČR v Džiddě p. Hossein Shobokshi koktejl pro delegaci a podnikatelskou misi za účasti místních podnikatelů a krajanů. Následující den se KS setkal s ministrem obchodu a průmyslu Tawfiqem Al Rabiahem a ministrem zdravotnictví Abdullahem bin Abdulazizem Al Rabiahem.

Ministr zahraničních věcí K. Schwarzenberg (KS) vykonal ve dnech 18.-20.5.2013  pracovní návštěvu Saúdské Arábie. KS byl doprovázen  početnou podnikatelskou  delegací a novináři. V Džiddě byl KS dne 19.5.2013 přijat korunním princem, 1. místopředsedou vlády a ministrem obrany Salmanem bin Abdulazizem Al Saudem. Poté se setkal s náměstkem ministra zahraničí Abdulazizem bin Abdullahem bin Abdulazizem Al Saudem, po skončení tohoto jednání  bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi MZV KSA a ČR. KS  byl dále přijat princem Saudem Al Faisalem, ministrem zahraničních věcí KSA, v jeho letní rezidenci. Ve stejný den se na obchodní komoře v Džiddě konal podnikatelský seminář. Večer téhož dne uspořádal honorární konzul ČR v Džiddě p. Hussein Shobokshi koktejl pro delegaci a podnikatelskou misi za účasti místních podnikatelů a krajanů. Následující den se KS setkal s ministrem obchodu a průmyslu  Tawfiqem Al Rabiahem a ministrem zdravotnictví  Abdullahem bin Abdulazizem Al Rabiahem. Samotná jednání se soustředila na posílení bilaterálních vztahů, zejména ekonomických a politických  a situaci v regionu s důrazem na  Sýrii a Írán. V ekonomické oblasti se jednání soustředila zejména na prosazení českých firem v regionu. Saúdská strana během těchto jednání projevila zájem o českou expertízu při výstavbě nemocnic a kvalifikovanou pracovní sílu.

pan ministr Schwarzenberg u pan ministr u korunního prince Salmana bin Abdulazizepan ministr s panem velvyslancem L. Hladíkem u korunního prince (a prvního místopředsedy vlády a ministra obrany) Salmana bin Abdulazizepan ministr u ministra zahraničí prince Saúd Al Faisalapan ministr u prince Saúd Al Faisala, ministra zahraničí KSA (vlevo od pana ministra pan velvyslanec L. Hladík a rada ZÚ Rijád P. Vlk)