english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast ministra průmyslu a obchodu J. Mládka na konferenci Carbon Sequestration Leadership Forum

Na pozvání saúdského ministra ropy a nerostného bohatství SAU Aliho bin Ibrahim Al Naimiho a ministra energetiky USA Ernesta Monize se ministr průmyslu a obchodu ČR J. Mládek zúčastnil šesté ministeriády Fóra pro lídry v oblasti oddělování uhlíků (Carbon Sequestration Leadership Forum - CSLF), která se konala v Rijádu ve dnech 4.-5. 11. 2015.

Zasedání se zúčastnili kromě členů CSLF[1] i země s pozorovatelským statutem[2], mezi které patří ČR. Přítomno bylo celkem 12 ministrů (USA, SAU, ČR, Norsko, Rumunsko, Ázerbajdžán, Norsko, Nizozemí, SAE, Kuvajt, Turecko, Srbsko).

Fórum se zabývalo především projekty na zachycování CO2 a jeho ukládání (Carbon Capture and Storage, CCS). Ministr J. Mládek ve svém vystoupení na fóru ocenil aktivitu spolupředsedajících zemí SAU a USA v CSLF a uvedl, že ČR zváží možnost stát se v budoucnu členem CSLF.

Expertního jednání fóra ve dnech 1.-5.11.2015 se za českou stranu zúčastnil Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové politiky MPaO.

Součástí programu fóra byla dne 5.11.2015 návštěva největšího saúdského těžebního a zpracovatelského podniku Saudi Aramco, které se zúčastnil pan ministr J. Mládek  společně se saúdským ministrem ropy a nerostného bohatství Alim bin Ibrahim Al Naimim a ministrem energetiky USA Ernestem Monizem v doprovodu expertů z dalších zemí. Ministr J. Mládek byl přijat nejvyšším představitelem Saudi Aramco (CEO) Amin Nasser a celým vedením podniku.

Na okraj pobytu ministra Mládka v SAU se dne 3.11.2015 večer uskutečnilo na ZÚ Rijád jeho setkání se členy Česko-saúdské obchodní komory. Přítomen byl i HK ČR v Džiddě H. Shobokshi.  

cslf1


Ministr obchodu a průmyslu ČR J. Mládek (3. z leva) ve společnosti velvyslance ČR v Saúdské Arábii J. Slavíka (vpravo) a úředstavitelů Česko-saúdské obchodní komory.

Níže některé nediální ohlasy na návštvu ministra J. Mládka
 

cslf2

 

cslf5

 

cslf3

 

cslf4

 


[1] Členy CSLF jsou: Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Evropská komise, Francie, Německo, Řecko, Indie, Itálie, Japonsko, Korea, Mexiko, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Rusko, Saúdská Arábie, Jižní Afrika, Sjednocené arabské emiráty, V. Británie a USA.

[2] Pozorovatelské země přítomné na konferenci: Ázerbajdžán, Česká republika, Kuvajt, Katar, Turecko, Srbsko.