english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci velvyslanectví ČR na návštěvě v Shoura Councilu

Dne 31.10.2017 navštívila delegace Velvyslanectví České republiky sídlo Poradního sboru (Shoura Council), kde jednala s členy výboru saúdsko-českého přátelství.

Delegace Velvyslanectví České republiky v Rijádu vedená velvyslancem J. Slavíkem diskutovala s členy několik velmi živých témat.

Úvodem se zástupci obou stran shodli na tom, že mají zájem na dalším rozvíjení vzájemných vztahů. Velvyslanec J. Slavík potvrdil, že vztahy mezi oběma zeměmi se dostaly v poslední době na novou kvalitativní úroveň a ze saúdského královského dvora byla dána zelená intenzivnější spolupráci Saúdské Arábie s Českou republikou.

Dalším tématem byl rozvoj vzájemných ekonomických vztahů. Během diskuse projevili saúdští partneři, vedení předsedou výboru Dr. A.S. Al-Motanim, zájem o nejmodernější technologie, mj. např. v energetice, a to zejména v oblasti alternativních zdrojů energie, dále v oblastech zdravotnictví či cestovního ruchu a zároveň nabídli podporu českým investicím do Saúdské Arábie, která v současnosti prochází zásadní reformou ekonomiky s odklonem od závislosti na ropě. Zástupci ekonomicko-obchodního úseku velvyslanectví na místě nabídli možnosti spolupráce v oblasti solární a větrné energetiky, v oboru skladování elektrické energie, likvidace stavebního odpadu či nanotechnologie. V souvislosti s moderními technologiemi byly diskutovány možnosti vzájemné spolupráce ve vědě a výzkumu.

Významným tématem rozhovorů obou delegací byla též vzájemná turistika. Během této diskuse byly projednány otázky přímého leteckého spojení a zástupci velvyslanectví jednoznačně potvrdili stoupající trend zájmu saúdských turistů o Českou republiku a zájem na rozšiřování vzájemné turistické výměny. V této souvislosti byla projednána i vízová problematika.

Zástupci velvyslanectví i Poradního sboru se závěrem shodli, že podobná setkání jsou užitečná a je vhodné je konat i v budoucnu s tím, že mohou vzájemně otevřít dveře intenzivní spolupráci ve všech oblastech zájmů obou zemí.

Zástupci velvyslanectví ČR v Rijádu na návštěvě v Shoura Councilu
Zástupci velvyslanectví ČR v Rijádu na návštěvě v Shoura Councilu