italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návod jak hledat český vojenský hrob v Itálii

Informace jak postupovat při hledání českého vojenského hrobu z 1. nebo 2.světové války na italském území a webové adresy, kde je možné najít podrobné informace k tomuto tématu.

 

Velvyslanectví České republiky v Římě nemá k dispozici seznam hrobů všech českých vojáků, kteří za 1. a 2.světové války padli nebo z jiných důvodů zemřeli na italském území. Zvláště obtížné je nalezení hrobu rakousko-uherského vojáka české národnosti, protože většina původních válečných hrobů byla v období mezi 1. a 2. světovou válkou zrušena, případně přenesena na některé z centrálních rakousko-uherských pohřebišť na italském území, kde velká část ostatků (často 70-80%) byla uložena jako neznámí vojáci. Rovněž databáze hrobů rakousko-uherských padlých, které jsou k dispozici v České republice nejsou úplné. V minulosti (před rokem 1990) byla neuváženě skartována řada osobních vojenských archivních materiálů veteránů a padlých z 1.světové války. Přesto lze v některých případech nalézt příslušný hrob Vašeho příbuzného, je k tomu ovšem potřebná velká míra štěstí a badatelského úsilí. Nejvyšší míra úspěšnosti při hledání konkrétního hrobu je v případě pátrání po padlých nebo popravených československých legionářích z italské fronty. Případným zájemcům o nalezení vojenského hrobu doporučujeme konzultovat níže uvedené webové odkazy a následně pokračovat v bádání v archivech Vojenského ústředního archivu v Praze, nebo se obrátit s dotazem na uvedené instituce.       

Webové odkazy s databázemi českých vojenských hrobům a padlých vojáků:

  1. Česká republika

Vojenský historický ústav Praha:

www.vhu.cz

Centrální evidence válečných hrobů:

www.valecnehroby.army.cz

Vojenský ústřední archiv – odkaz databáze VHA (například seznamy padlých a databáze vojáků):

www.vuapraha.cz

Spolek pro vojenská pietní místa – odkaz Itálie:

www.vets.cz

  1. Rakousko

Ȫsterreichisches Schwarzes Kreuz – Rakouský Černý kříž (nevládní organizace pečující o rakousko-uherské válečné hroby): www.osk.at