italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akce v severní Itálii ke 100. výročí vzniku ČSR

V neděli 23. září se za účasti ministra obrany ČR Lubomíra Metnara uskutečnila významná pietní akce v regionu Trentino - Alto Adige, která byla zařazena v rámci usnesení vlády ČR ze dne 23. května 2018 mezi deset nejvýznamnějších akcí v zahraničí pořádaných ke 100. výročí vzniku Československé republiky a je součástí série akcí připravovaných v rámci projektů „Společné století“ a „Legie 100“. 
 

Ministr Metnar byl doprovázen početnou delegací Ministerstva obrany ČR a ČS obce legionářské (ČSOL). Na místě byli dále přítomni hlavní kaplan armády ČR plukovník Jaroslav Knichal, zástupci ČS církve husitské a početná delegace Plzeňského kraje.

Série pietních aktů byla zahájena v Roveretu na centrálním vojenském pohřebišti italských a rakousko– uherských vojáků Castel Dante, kde je pohřbeno i 151 československých legionářů padlých během roku 1918. Následně se česká delegace přesunula do města Arco, kde proběhl pietní ceremoniál připomínající 100. výročí vítězného boje československých legionářů na kótě Doss Alto a byla uctěna památka čtyř popravených československých legionářů zajatých během těchto bojů rakousko–uherskou armádou.

Ve městě  Arco se k české delegaci připojili zástupci italské strany. Italské ministerstvo obrany bylo zastoupeno náměstkem ministryně obrany panem Raffaelem Volpi. Dále byli přítomni zástupci provincie Trentino a regionu Trentino–Alto Adige, starosta města Arco i starostové okolních měst i příslušníci italských ozbrojených sil. Na úvod slavnostního ceremoniálu proběhla katolická bohoslužba v barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie za účasti českých kněží – hlavního kaplana armády ČR plukovníka Jaroslava Knichala a zástupců ČS církve husitské.

Následně byla odhalena socha svatého Václava jakožto oficiální dar ČR městu Arco za dlouholetou péči o udržování tradic a historie československých legií. Oficiálním dárcem sochy je Svaz kameníků a kamenosochařů ČR a hejtmanství Královéhradeckého kraje. Projektu poskytli oficiální záštitu prezident ČR Miloš Zeman i předseda vlády ČR Andrej Babiš, a požehnal jí kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský. Sochu zhotovila Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích. Třímetrová socha svatého Václava byla instalována v červenci 2018 na začátku „ulice Československých mučedníků“, která vede k pomníku 4 popravených československých legionářů. Socha byla financována na základě příspěvků soukromých dárců, na jejich realizaci se finančně podílela i ČSOL.

Hlavní část pietního aktu proběhla u pomníku 4 popravených československých legionářů, který je rozměrově největším československým vojenským pomníkem na italském území (vybudován ve 30. letech 20. století). Po slavnostním položení věnců proběhly projevy institucionálních představitelů. Ministr obrany poděkoval jménem ČR městu Arco za dlouhodobou péči o památku čtyř československých legionářů. Socha sv. Václava věnovaná Arco bude podle slov ministra reprezentací památky československých legionářů i našich vojáků v uniformách rakouských, kteří bojovali na frontě v Itálii během 1. světové války. Zároveň připomněl, že mnoho našich vojáků však, kvůli svému rozhodnutí přidat se k československým legiím v Itálii, bohužel zaplatilo nejvyšší cenu a již nespatřilo uskutečnění svého snu o svobodné zemi, jejíž 100.výročí právě slavíme.

Závěrem byla předána ocenění Československé obce legionářské a ministerstva obrany ČR za péči o vojenskou historii.

Série vzpomínkových pietních akcí dále pokračuje dne 24. září v Solbiate Olona, kde dojde ke slavnostnímu odhalení sochy Anežky Přemyslovny, jakožto poděkování ČR městu Solbiate Olona za významné projekty v oblasti vojenské historie, udržování historické paměti vztahující se k formování československých jednotek v Itálii a za zřízení pomníku československým legionářům, odhaleného v roce 2017. 

Galerie


vojenská historie