italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt uctění památky českých vojáků v římském chrámu Santa Maria dell‘Anima

Dne 25. 11. se na Velvyslanectví ČR v Římě uskutečnilo jednání zástupkyně velvyslankyně ČR s rakouskou historičkou Tamarou Scheer na téma projektu uctění památky vojáků bojujících v řadách rakousko-uherské armády v první světové válce, kteří byli v bojích zajati a následně vykonávali v Itálii nucené práce.

Římský chrám Santa Maria dell’Anima, ležící poblíž náměstí Navona, byl založen ve 14. století jako středisko duchovního života německy mluvících poutníků. V roce 1937 zde vznikla krypta, jež se stala společným hrobem celkem 456 rakousko-uherských zajatců, kteří zemřeli v letech 1918 a 1919 v Římě a v okolí na následky zranění a nemocí. Kaple nad kryptou byla v roce 1953 upravena do současné podoby a připomíná památku zde pohřebených rakousko-uherských obětí první světové války.

Během setkání na velvyslanectví ČR představila docentka Vídeňské univerzity T. Scheer projekt, jehož smyslem je identifikace pohřbených válečných zajatců a zároveň vydání knižní publikace. V roce 2023 by publikace popisující jejich osudy měla vyjít s tím, že velvyslanectví ČR předběžně přislíbilo podporu připravované veřejné akce spojené s představením knihy. Chrám Santa Maria dell’Anima by se tak měl na podzim příštího roku stát místem, kde bude při slavnostním aktu prezentována kniha a zároveň bude připomenuta památka válečných zajatců za účasti historiků a dalších zástupců zemí,  odkud tehdejší rakousko-uherští vojáci pocházeli.

Více informací o projektu je možné získat zde.