italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní pietní akt u Oltáře vlasti dne 24.května 2018

Dne 24. května 2018 proběhl slavnostní pietní akt na významném místě italské historie – Oltáři vlasti, který vznikl v 19. století jako památník sjednocení Itálie a je hlavním symbolem vzniku moderního italského státu. Na tomto památném místě obdrželi dne 24. května 1918 z rukou tehdejšího italského premiéra Vittoria Emanuele Orlanda českoslovenští legionáři svou bojovou zástavu.

V roce 1921 zde byl umístěn hrob neznámého vojína, připomínající památku italských vojáků, kteří obětovali své životy za vlast na bojištích 1. světové války i během pozdějších válečných konfliktů, do kterých se Itálie zapojila. Pietní akt spojený s položením věnců byl připomínkou boje československých a italských vojáků za 1. světové války za společné ideály svobody a demokracie. Za českou stranu se pietního aktu u Oltáře vlasti zúčastnila velvyslankyně ČR v Itálii Hana Hubáčková v doprovodu delegace členů Československé obce legionářské. 6 členů ČSOL v dobových vojenských uniformách symbolizovalo 600 československých legionářů, kteří na tomto místě přesně před sto lety slavnostně složili vojenskou přísahu. Z Prahy pro tuto příležitost přivezla česká delegace repliku tehdejšího vojenského praporu italských pluků Československých legií. Itálie se v r. 1918 stala prvním státem Dohody, který oficiálně uznal Československou národní radu jako vládu budoucí Československé republiky a vůbec poprvé se tehdy v Římě hrála píseň „Kde domov můj“ jako československá státní hymna.

Slovenskou stranu na pietním aktu zastupovali ministr obrany SR Peter Gajdoš a náčelník generálního štábu Armády SR generálporučík Daniel Zmeko. Za italskou stranu se aktu zúčastnil náčelník generálního štábu italských ozbrojených sil armádní generál Claudio Graziano. Dále byli přítomni příslušníci hradní stráže Armády SR a italská vojenská kapela. Reportáž z pietního aktu natáčel štáb ČT a byla vysílána na ČT1 krátce poté ve večerní zpravodajské relaci „Události“.  

Slavnostní pietní akt u Oltáře vlasti dne 24.května 2018

Slavnostní pietní akt u Oltáře vlasti dne 24.května 2018

            

Slavnostní pietní akt u Oltáře vlasti dne 24.května 2018

Slavnostní pietní akt u Oltáře vlasti dne 24.května 2018