italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko má nového prezidenta - Petra Pavla

Nový český president Petr Pavel, bývalý armádní generál, má bohaté zkušenosti z armády a v oblasti mezinárodních vztahů. Slavnostní inaugurace prezidenta Pavla se uskutečnila 9. března 2023, po složení prezidentského slibu se stal oficiálně hlavou státu.

Petr Pavel s sebou přináší bohaté zkušenosti v oblasti mezinárodních vztahů, neboť působil v řadě významných funkcí v rámci české armády a NATO. Klíčovou úlohou jeho funkce bude zaměření na mezinárodní vztahy, přičemž vyjádřil silné přání úzce spolupracovat s ostatními zeměmi Evropské unie i mimo ni.

Během svého působení ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO sehrál Pavel klíčovou roli při vytváření strategického rámce Aliance a zajistil, aby NATO zůstalo silnou a akceschopnou silou ve stále se měnícím globálním prostředí. Měl také zásadní podíl na prosazování užší spolupráce mezi NATO a jeho partnery, včetně Ukrajiny a Gruzie.

Jako prezident se Pavel hodlá i nadále aktivně angažovat v mezinárodních záležitostech, zejména v Evropské unii, NATO a OSN. Je přesvědčen, že Česko hraje zásadní roli při utváření budoucnosti EU a že úzkou spoluprací s ostatními členskými státy může přispět k budování prosperující a bezpečnější Evropy.

"Česko je středně velká země s jedinečnou polohou uprostřed Evropy. Díky tomu máme často umírněnější pohled na svět než země, které se snaží projektovat svou moc. To nám umožňuje být významným hráčem při utváření mezinárodního společenství společně s našimi partnery, kteří sdílejí stejné hodnoty jako my," zmínil Pavel ve svém inauguračním projevu.

Ministerstvo zahraničních věcí vítá inauguraci prezidenta Pavla a je přesvědčeno, že jeho bohaté zkušenosti v oblasti mezinárodních vztahů se ukáží jako neocenitelné při prosazování zájmů České republiky na světové scéně. Zvláště nás těší jeho záměr být aktivním prezidentem v zahraničí a úzce spolupracovat s naším ministerstvem i s dalšími zeměmi a mezinárodními organizacemi na podpoře míru, bezpečnosti a prosperity pro všechny.